Sneeuwdroom a Vertel ons het verhaal van uw wereldoorlog 75 jaar Bevrijding 2 JAN VAN DAMME 112 Column De lucht egaal grijs. Geen zon, geen maan, geen ster te zien. We lopen over de Puijendijk, vanaf de waterzuive ring richting Breskens. Mijn oren tintelen. Eerst een aarzelend vlokje. Dan een windvlaag. Opeens is de hele dijk in een sneeuwstorm gevangen. Onder mijn zolen begint het te knerpen. Huj! Met die groet flitst Ko Puppe voorbij. In het spoor van zijn klompvoet glibbert bakker Van den Hemel met een bakfiets vol geurende broden van acht ons. Weer een uit het noordoosten aanzettende holle zucht. In de berm begint de sneeuw zich op te hopen. Sneeuwwallen! En ik moet toch echt naar de vuilnisbelt. brandt licht. Rook uit de schoor steen. Met deze noordooster woont Bram net in de luwte. Hij scharrelt naar zijn kolenhok, hij zwaait. Naar mij, denk ik, de dijk is verder leeg. Achter de ramen van buurvrouw Marie is het donker. Ze kon niet verder, zeggen ze in het dorp, zo alleen was ze nadat haar man zich in het schuurtje had verhangen. Ah, daar duikt de muurschilde ring van politieman Van Ooyen op. De bergtoppen ogen wit tegen een blauwe lucht. Dat ik midden in een sneeuwjacht nog eens aan hem zou moeten denken. Een cre atieve man van de wet, daar heb ben we wel waardering voor. Als hij maar niet schrijft, hoor ik mijn vader zeggen. het einde van de dijk aan. Ik moet rechtsom. Nu nog een stukje wind mee. Alsof de weergoden me mijn tocht naar de vuilnisbelt gun nen. 'Wa' moe hie op de vulnis?' Het is Jannes, zijn witgesneeuwde pet scheef op zijn hoofd. Hij is toe zichthouder, iedereen die iets wil dumpen moet langs zijn slag boom. Ik krijg een vette knipoog als ik hem mijn sneeuwbal laat zien. Een aanvulling voor je verza meling, zeg ik. Hij lacht en pakt zijn houten sneeuwschuiver. heb ik begrepen. Met een sneeuw- droom zal het niet anders zijn. Hij lacht en pakt zijn houten sneeuwschuiver DE STELLING Vandaag: Alle scholen moeten mobieltjes verbannen Hoe warmer, hoe beter 1049 stemmen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters WEER Man langer vast na mishandeling Twee mensen onwel na werk aan zwembad Vlissingen Vrouw vast na autobrand Dit jaar wordt met de nationale herdenking voor het eerst ruim aandacht besteed aan de Slag om de Schelde. In het najaar van 1944 was de bereikbaarheid van de haven van Antwerpen cruciaal voor de be voorrading van de geallieerde le gers. De Westerschelde was de toe gangsweg die op de Duitsers moest worden veroverd. Vooral in West- Zeeuws-Vlaanderen werd zwaar gevochten. De meeste dorpen en stadjes en ook de boerderijen in de polders kwamen zwaargehavend uit de strijd. De dijken van Walche ren werden op vier plekken kapot gebombardeerd zodat het eiland onder water liep. Daarmee had Zeeland de primeur van de eerste offensieve inundatie in de wereld geschiedenis. Met de bezetting en de strijd om de Scheldemonding landde de we reldgeschiedenis met een harde klap in het deltagebied. Driekwart eeuw na dato zijn er weinig men sen meer die uit eigen ervaring over die periode kunnen vertellen. Maar er zijn er nog wel! Hebt u de Duitse en geallieerde legers voorbij horen stampen, zag u de jachtbommen werpers duikvluchten uitvoeren, hebt u in de schuilkelder gezeten of bent u geëvacueerd voor het was sende water, stond u te juichen of te huilen bij binnenkomst van de be vrijders: wij zijn benieuwd naar üw verhaal. woensdag 26 juni 2019 In het huisje onderaan de dijk De daling van de weg kondigt Een ijsje koelt vanbinnen, Reageer op pzc.nl Gisteren: ÖOET T VLISSINGEN De 40-jarige man uit Den Bosch die vrijdag 14 juni werd aangehouden nadat hij zijn partner ernstig had mishandeld in haar woonplaats Vlissingen, blijft 90 dagen langer in de cel. Dat heeft de raad kamer in Middelburg gis teren bepaald. Het Open baar Ministerie verdenkt de man primair van po ging tot doodslag, omdat de zware mishandeling onder meer tegen het hoofd van de vrouw werd gepleegd. De mishande ling werd vrijdagavond 14 juni rond 21 uur gepleegd bij het sluizencomplex aan de Piet Heinkade in Vlissingen. Diverse getui gen sloegen alarm; korte tijd later troffen agenten de 41-jarige vrouw ge wond aan. VEERE Twee personen zijn gis terochtend afgevoerd naar het ziekenhuis nadat ze tijdens werkzaamhe den aan een zwembad in Veere giftige dampen hadden ingeademd. Hulpdiensten rukten om 8.45 uur uit voor het on geluk aan de Polredijk. Beide personen werden ter plaatse behandeld door ambulanceperso neel en vervolgens naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer verrichtte metingen om te weten of de stof nog in de lucht hing. Om welke stof het ging, is niet bekend. Een 26-jarige vrouw uit Vlissingen is maandag avond aangehouden omdat zij geprobeerd had een personenauto in brand te steken. Het incident gebeurde in de Adriaen van de Vennestraat in Vlissin- gen. Toen de hulpdien sten rond 23.00 uur arri veerden was het vuur al geblust door een buurt bewoner. De 26-jarige vrouw gaf op straat toe dat zij de brand had ge sticht. Vermoedelijk was dat het gevolg van een conflict. De eigenaar van het voertuig gaat nog aangifte doen van het voorval. BEELDBANK ZEELAND 5120 De oorlog bracht dood, onder drukking, verwoesting. Maar on getwijfeld ook avontuur, moed, vriendschappen voor het leven. Wij zijn op zoek naar de verha len van mensen die de bezet tingsjaren 1940-1944 in Zeeland hebben meegemaakt. In aan loop naar de 75ste herdenking van de bevrijding, die zaterdag 31 augustus in Terneuzen be gint, publiceren we ervaringen van ooggetuigen in de krant en op de website. Jan van Damme Vlissingen Als u een verhaal te vertellen hebt, als u foto's of ander materi aal beschikbaar hebt, laat het ons weten, dan kijken we of er een verslaggever bij u langs kan komen. U hoeft uw verhaal dus niet zelf op te schrijven. U kunt per mail contact opnemen met de chef nieuwsdienst van de PZC: chefnieuws@pzc.nl. Per post kan ook: Redactie PZC onder vermel ding van 'mijn oorlog' naar Post bus 5046, 4380 KA Vlissingen. Hofstede Voorzorg tussen Grijpskerke en Oostkapelle in het water, 1945. foto g. van bockel, collectie foto's, zb beeldbank zeeland 54247 Oostburg, april 1945, driesprong Zuidzandsestraat (voorgrond), Nieuwstraat (rechts) en Markt (midden). foto m. geerse, collectie foto's, zb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2