Italië heeft weinig te duchten van China Martens: 'Ik vroeg aan Sherida of ik 'm mocht nemen' 23 tijdens het gewonnen EK van 2017 in eigen land. Ze nam gisteren re vanche. Net als Spitse. De recordin ternational van Oranje, vooral na de eerste wedstrij d van dit toernooi zo bekritiseerd met die vertragende factor als grootste verwijt. Bonds coach Sarina Wiegman verdedigde De veelbelovende start van Oranje kreeg geen vervolg. Het werd onrustig haar meest ervaren speelster die te gen Japan prima speelde. Ook door haar voor de groepswedstrijd tegen Canada pontificaal in de persconfe rentie neer te zetten. Alleen basis speelsters kunnen daar voor een wedstrijd aanschuiven. Of het een statement van de coach was? Dat moest de Nederlandse pers maar vooral zelf invullen. Een statement was het. Wieg man is geen coach die een team waaraan ze maanden zo niet jaren heeft gesleuteld, plotseling om- gooit. Daarom kreeg Stefanie van der Gragt, hersteld van een knie blessure die ze dit WK opliep, ook weer een basisplaats in het centrum van de verdediging. De veelbelovende start van Ne derland kreeg geen vervolg. Veel moeizamer werden de aanvallen. Steeds onrustiger en onnauwkeuri ger het spel. Met Shanice van de Sanden als de zwakste schakel. De rechtsbuiten kwam als de ster bin nen tijdens de voorbereiding op dit toernooi. Vooral door de gewonnen Champions League met haar club Olympique Lyon. Haar wissel was logiscg. Zeker met de wetenschap dat invaller Lineth Beerensteyn dit WK al een paar keer beslissend is geweest. Werd het spel er beter van? Nee, zeker niet. Oranje was de controle die het eerder toch echt had kwijt. Levensgevaarlijk werden de uitbraken van de vlugge Japan ners. Wat heet. Tien minuten voor tijd kwamen ze weer. Nederland zwijnde omdat Hina Sugita op de lat pegelde. Daarna redde ook Sari van Veenendaal nog een keer. Maar toen was daar weer Martens. Na een kwartier spelen stond de i-o al op het scorebord in het Stade la Mosson. De snelle Italiaanse Va- lentina Giacinti was al een paar keer gevaarlijk geweest toen de aanvalster alert reageerde na een halfslachtige redding van doel- vrouw Peng Shimeng. In het ver volg werd China wel wat sterker maar tot doelpunten leidde het niet. Vlak voor rust moest Italië een tegenslag slikken. Aanvalster Cristiana Girelli, die al drie keer scoorde dit WK, moest met een blessure naar de kant. Haar ver vangster Aurora Galli liet zich net na de pauze gelden. Ze schoot de bal vanaf twintig meter laag en loepzuiver in de hoek van het doel. Het was ook haar derde WK- doelpunt. China ging op zoek naar de aan sluitingstreffer maar slaagde daar niet in tegen het sterke Italië, dat zaterdag de kwartfinale speelt. Het zal voor elke ploeg een tegen- stande zijn om serieus rekening mee te houden. Succes op een eindtoernooi valt of staat vaak bij de grillen van indi viduen. Spelers die uit het niets dingen kunnen doen die een an der niet ziet of kan. Oranje heeft er zo veel: de pass van Jackie Groe nen, de actie van Shanice van de Sanden, de doelgerichtheid van Vivianne Miedema en de klasse van Lieke Martens in z'n alge meenheid. Echter zit Oranje nog niet op het niveau van het gewonnen EK van 2017 qua individuele klasse, terwijl dat wel nodig is zo lang het voetballende verval nog zo groot is. Maar dit WK is domweg nog niet het toernooi van bijvoorbeeld Van de Sanden. Miedema op haar beurt speelt beter maar heeft ook alleen nog maar tegen Kameroen het net gevonden. En op Martens was het ook lang wachten. Gisteren was het daar opeens. Het hakballetje van Lieke Mar tens. Eerst de loopactie op het mo ment dat Sherida Spitse de corner nam. Dan het hakje, de bal stu rend naar de verre hoek, zo door de benen van Uika Sugasawa die geen moment had bedacht dat Martens dat ging doen. De bal raakte het been van Sugasawa nog waardoor Ayaka Yamashita alleen maar kon toekijken hoe de bal in de zijkant van het net kwam. Je zag de opluchting, bij Martens, bij Oranje. Ze weet dat de wereld meekijkt op een WK en dat haar naam altijd hoog op de lijsten staat met spelers waarvan wonde ren verwacht worden. Die druk kent ze, ze gedijde er inmiddels uitstekend bij destijds op het EK. Maar als je moment uitblijft, ga je ontegenzeggelijk twijfelen. Slechts flitsen zagen we van wat Martens in petto heeft. Voetbal lend is ze nog niet wie ze kan zijn en gisteren was ze dat nog steeds niet. Maar dat is pakweg Cristiano Ronaldo bij Juventus ook lang niet altijd. De groten staan dan op met actie, een moment, iets intuïtiefs en bovenal: bepalends. Dat zat al lemaal in het hakje van Martens, die Oranje daarmee op het goede spoor zette op weg de zwaarbe vochten zege op Japan. Zonder twijfel ging ze achter de bal staan toen de druk het grootst was, op het moment van de strafschop vlak voor tijd. Ze schoot onberis pelijk raak. ,,Het ging moeizaam'', aldus Martens. ,,Maar de vreugde is er niet minder om. Die penalty was spannend. Ik vroeg meteen aan Sherida of ik 'm mocht ne men. En ze zei meteen ja. Ik ben blij dat ik vandaag heb laten zien wat ik kan. Tegen Italië zal het niet makkelijk worden. Maar eerst ge nieten we even hiervan.'' woensdag 26 juni 2019 GO Lieke Martens zet Oranje met een subtiel hakje op 1-0. Het is haar eerste doelpunt op dit WK. FOTO PIM RAS Nederland - Japan 2-1 17. Martens1-0 1-1 43. Hasegawa 90. Martens (pen.) 2-1 Opstellingen Van Veenendaal Yamashita Van Lunteren Shimizu Van der Gragt Kumagai Bloodworth Ichise Van Dongen Sameshima 85. Van Es Nakajima Groenen 72. Momiki Van de Donk Miura 87. Roord Sugita Spitse Hasegawa Van de Sanden Sugasawa 68. Beerensteyn Iwabuchi Miedema Martens Scheidsrechter: Borjas (Honduras) Toeschouwers: nnb Oranje verder MONTPELLIER De Italiaanse voetbalsters hebben zich op het WK in Frankrijk geplaatst voor de kwartfinales. In Montpellier werd China met 2-0 verslagen. In de kwartfinale wacht Neder land. Lang was het wachten op een moment van genialiteit van Lieke Martens. Zonder te over tuigen zette ze Oranje op het juiste spoor tegen Japan met een verfijnd hakballetje. Vanaf de strafschopstip schoot ze de Leeuwinnen naar de kwartfi nale. Tim Reedijk Rennes Martens: eindelijk beslis send. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23