net zo makkelijk Een fleurige fietstas voor de bankbiljetten 21 Waarvan akte 'Kopiëren bankpas is met NFC-chip verleden tijd' De boer houdt z'n tas uitnodigend voor me. 'Eh... het FABEL niet geschikt. Dat komt omdat het Amerikaanse merk andere partijen, zoals banken, geen toegang tot zijn telefoons geeft en in plaats daarvan een eigen betaalmethode heeft ont wikkeld, Apple Pay. Die dienst is herhaaldelijk aan gekondigd maar is pas deze maand officieel in Nederland gearriveerd. ING ondersteunt Apple Pay sinds 11 juni, andere banken geven nog geen datum. Ongeveer 3 op de 10 smartphones in Nederland komt uit de Apple- fabriek, dus veel iPhonegebruikers met een andere bank dan ING zullen nog even moeten wachten. »Smartwatch Contactloos betalen kan ook met wearables. Dat zijn de mobiele gad gets die we op ons lichaam dragen, zoals smartwatches, Fitbits voor het sporten en zelfs speciale betaalrin- gen. Je moet dan wel een versie hebben waar zo'n NFC-chip inge bouwd zit. ,,'Goh, kan het tegenwoordig ook al daarmee?' krijg ik regelmatig te ho ren als ik aan de kassa met mijn Fitbit afreken'', vertelt Jort Mentink (40) uit Hengelo. ,,Maar het werkt altijd wel, dus ik gebruik het inmiddels zeer regelmatig.'' ,,Ik was al volop gewend aan Apple Pay, want ik woonde tot voor kort in Londen en daar is die dienst al een paar jaar actief. Omdat het in Neder land met m'n iPhone nog niet kon, voelde terugkomen toch als terug in de tijd reizen.'' Wel of geen pincode Bij bedragen boven de 25 euro moet je altijd een pincode invoeren. Bedra gen tot 25 euro reken je af zonder pin code, door de telefoon bij de auto maat te houden zonder ook maar één toets in te hoeven drukken. Het bedrag wordt direct afgeschreven zo als bij een gewone pinbetaling. Bij el kaar opgeteld kun je tot maximaal 50 euro aan pinloze betalingen doen. Bereik je die limiet, dan is er altijd weer een keer een pincode vereist. Zo kan iemand die jouw betaalpas of smartphone buitmaakt nooit meer dan 50 euro afrekenen. Vaak zal de bank dat bedrag zelfs nog vergoeden, tenzij sprake is van grove nalatigheid. Hoe veilig is contactloos betalingsverkeer? Als er geen pin aan te pas komt, kun je beargumenteren dat contactloos betalen - zowel met telefoon als bankpas - veiliger is dan een betaal- kaartje fysiek in de automaat te ste ken. Er valt bij kleine bedragen im mers geen pincode bij je af te kijken. Voor betalen met je smartphone of afrekenen met behulp van een an dere mobiele gadget gelden dezelfde veiligheidsmaatregelen als voor con tactloos betalen met een bankpas. Betalingen worden altijd online ge autoriseerd, waarbij het berichtver- keer dat de transactie mogelijk maakt cryptografisch wordt beveiligd - met andere woorden: versleuteld voor buitenstaanders. Dat maakt het erg lastig voor fraudeurs (zie ook kader). ij zitten in mijn kantoor en wach ten op de verkoper van een per ceel landbouwgrond in ons dorp. 'Wij' zijn de makelaar, de koper - een projectontwikkelaar, een financieel adviseur en ik. Met koffie, koek en kletspraat korten we de tijd. De verkoper is een oudere boer die met enige tegenzin zijn grond heeft verkocht aan de pro jectontwikkelaar die er woningen op gaat bou wen. Belangrijk omdat onze kleine, vergrijzende gemeente dringend behoefte heeft aan de aan was van jonge gezinnen. Maar de grond is al generaties van zijn familie en daarom begrijp ik wel dat het hem zwaar valt er afstand van te doen. Hij wordt echter te oud om te boeren en heeft geen opvolger. Hij laat op zich wachten. De makelaar, project ontwikkelaar en financieel adviseur hebben al een paar keer nadrukkelijk op hun horloge geke ken, een derde kop koffie ingeschonken en nog maar een plak cake gepakt, maar ik weet dat tijd relatief is in ons agrarische dorp. Net als ik op het punt staat hem toch maar te bellen, verschijnt hij op de parkeerplaats voor mijn raam. Op zijn ouderwetse zwarte herenfiets. Een kleine, onop vallende man met een ver weerde kop. Aan zijn bagage drager hangt een fietstas in een fleurig, boerenbont design. Ik zie hoe hij de tas loshaakt en even later betreedt hij mijn kantoor. Zijn fietstas zet hij voor zich op tafel. meer koffie en cake be spreken we de details van de transactie en neem ik de verkoopakte door. Nie mand heeft vragen of op merkingen en de akte kan ondertekend worden. On wennig zet de verkopende boer zijn handtekening onder een contract dat een geld einde maakt aan een stuk familiegeschiedenis. Er worden handen geschud, de zaak is beklonken. Dan pakt de boer zijn tas. Ik had gedacht dat er documenten en akten in zouden zitten, maar de tas is leeg, zie ik tot mijn verrassing. Waarom heeft hij die dan meegenomen? De boer kijkt ons verwachtingsvol aan. 'Eh... het geld', zegt hij. Hij houdt mij de tas uitnodigend voor. Bij mij valt het kwartje: hij heeft de fietstas meegenomen om het geld in te stoppen dat hij voor de verkoop van zijn grond betaald krijgt. Even verschijnt voor mijn geestesoog het beeld van een oude man die met ruim 1 miljoen euro aan bankbiljetten achterop zijn ouderwetse herenfiets naar huis rijdt. Het beeld ontroert me, maar zo gaan we het maar niet doen. Hij vertrouwt me voldoende om mijn belofte te geloven dat het geld morgen op zijn bank rekening staat. Even later zie ik hem de parkeer plaats af fietsen. Met aan zijn bagagedrager de fleurige fietstas. Leeg. woensdag 26 juni 2019 GO Verhalen over apparaatjes die criminelen als moderne zakken rollers langs porte monnees, telefoons en smartwatches halen om kleine bedragen buit te maken, verwijst de Betaalvereniging Nederland naar het rijk der fabelen. Een mobiele betaal automaat, wat zo'n apparaatje dan in feite is, moet name lijk altijd geregis treerd worden om er transacties mee te kunnen uitvoe ren. ,,Bovendien kan de bank de transac ties inzien'', zegt Claudius van der Meulen van Enter sekt Europe, een mobiele authenti- catiespecialist. ,,Die ziet dus ook wie de ontvanger is. Dat maakt contactloos betalen oninteres- sant voor frau deurs.'' Ook het kopiëren van de NFC-chip met encryptie is zo goed als ondoenlijk. Van der Meulen: „Tot een aantal jaren terug gebruik ten we de magneet strip bij betalingen met onze betaal- passen. Dat was fraudegevoelig, omdat de strip uit te lezen en kopieer- baar was. Frau deurs vervingen magneetlezers door scanners die de strip uitlazen en installeerden came ra's om de pincode op te nemen (skim ming, red.). Vervol gens werden valse passen gedrukt om geld van bankreke ningen op te nemen of betalingen te doen. Dat is met de NFC-chip dus verle den tijd.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Onder het genot van Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21