Mobieltje in de klas? Peiling SCP: opvallende eenstemmigheid over wat typisch Nederlands is JOL Oranje naar kwartfinale WK Middelburger Robert Oey Zeeland Lieke Martens schiet Leeuwinnen langs Japan: 2-1 »P22 Documentairemaker en 'de man van' Femke Flalsema m P12 Leerling Koen Dorst (13) moet zijn mobiele telefoon binnenkort opbergen in de schoolkluis. Smartphones zijn straks niet meer toegestaan op het Calvijn College. Tenminste, dat is het plan van het schoolbestuur. Ouders en docenten krijgen de kans om hun mening te geven over de maatregel. Het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) sprak en peilde de afge lopen twee jaar duizenden Neder landers voor het eerste grote onder zoek naar de nationale identiteit: Denkend aan Nederland. De uit komsten zijn opmerkelijk, vindt SCP-directeur Kim Putters. Opval lend veel ondervraagden zien de zelfde tradities, symbolen en bur gerlijke vrijheden als typische en verbindende Nederlands thema's, ongeacht hun afkomst, leeftijd of opleidingsniveau. Met stip bovenaan het lijstje staat de taal, gevolgd door Koningsdag, pakjesavond en Sinterklaas, fietsen, de Elfstedentocht, de Nederlandse vlag en de Deltawerken. Op de vraag wat Nederlanders verbindt, prijken veelal dezelfde tradities en symbolen, aangevuld met bijvoor beeld de dodenherdenking, Bevrij- dingsdag, vrijheid en gelijkheid. Putters: ,,Er is de laatste jaren veel over de Nederlanders en hun iden titeit geschreven, gezegd en gede batteerd, maar wij hebben hen zelf bevraagd. En dan blijkt dus on danks de soms felle discussies dat er opvallend veel eensgezindheid is." Ons onderzoek is ook een agenda voorhet politieke debat In positieve én negatieve zin. Want ook over de bedreigingen van de Nederlandse identiteit lijkt con sensus. Zo beschouwt 77 procent van de deelnemers polarisatie als bedreiging, ook islam (62 procent) en bureaucratisering (58 procent) scoren hoog: ,,Ik zie de islam als een bedreiging'', klonk het in een van de sessies die de onderzoekers hiel den. Of: ,,Te veel openstaan of aan passen, soms sla je door. Kom ik toch weer op Zwarte Piet uit: daarin gaan we misschien te ver.'' Ook 'de verengelsing' wordt gehekeld, merkte het SCP dat bij dit onder zoek de Nederlanders indeelt in twee nieuwe typen als het over de nationale identiteit gaat: de 'sym bool-Nederlanders', die erg hech ten aan tradities en oude gebruiken, daarnaast de Nederlanders die vooral de burgerlijke vrijheden (de- monstratierecht en godsdienstvrij heid) waarderen. Putters benadrukt dat de grootste groep, zo'n 80 procent van de Ne derlanders, niet exclusief tot een van die kampen behoort: ,,De massa is niet in één hokje te plaat sen.'' Het SCP zou dit identiteitson- derzoek liefst vaker uitvoeren. ,,Ons onderzoek is ook een agenda voor de politiek. Zo brengen we de stem van de Nederlander zelf in het de bat.'' P14 woensdag 26 juni 2019 Jaargang <jaar> Nieuwsmedia ZEELAND2 FOTO MARCELLE DAVIDSE Eensgezindheid over wie we zijn Jong of oud, allochtoon of au tochtoon, hoog- of laagopgeleid: ondanks alle heftige discussies blijken we opvallend eensgezind over wat typisch Nederlands is. Ook over bedreigingen is over eenstemming: polarisatie en islam worden het meest ge vreesd. Niels Klaassen Den Haag -Kim Putters, directeur SCP Minder warm door noordenwind pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws De PZC is onderdeel van: 22°C Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1