ECONOMIE 19 vorige week niet nalaten om het ka binet een veeg uit de pan te geven op begrotingsgebied. Nadat Rutte had betoogd dat de lonen in het be drijfsleven flink kunnen stijgen 'omdat het geld er tegen de plinten klotst', wees De Boer er fijntjes op dat een groot deel van de loonstij gingen consequent worden inge pikt door de lastenverzwaringen van het kabinet. Dat scheelt de ge middelde werknemer 300 euro in de maand in vergelijking met 2008. ,,Rutte blaft in de verkeerde rich ting'', aldus De Boer. Teulings stelt voor om werkne mers met een laag inkomen een ex tra lastenverlichting toe te kennen. ,,Zij betalen nu meer belasting dan zzp'ers.'' Daar zit een gevaar in. Als zelfstandigen structureel goedko per zijn, bestaat de kans dat steeds meer vast werk wordt omgezet in werk voor zzp'ers. En die groep draagt veel minder sociale lasten af en bouwt vaak geen of weinig pen sioen op. „Daardoor dreigt de werk- nemersstatus te verdwijnen, waar door een hele groep mensen geen pensioen opbouwt en geen ont slagbescherming heeft. Dat is niet goed voor de stabiliteit van de eco nomie.'' Een ander deel van de 15 miljard euro zou volgens de hoogleraar ook als smeermiddel voor de energie transitie dienst kunnen doen. Nu gaat de vraag alleen maar over wie er voor de rekening opdraait: de be drijven of de burger. ,,Die transitie kun je uit het over schot betalen'', bepleit Teulings. Als die de burger minder of helemaal niets kost, zal dat het draagvlak voor de maatregelen fors doen toe nemen. ,,Ik wil ook dat er meer geld ge stoken wordt in onderwijs en infra structuur, vooral het openbaar ver voer. Op technisch gebied loopt Eu ropa achter op de Verenigde Staten en China. Goed onderwijs moet onze concurrentiepositie op ter mijn verbeteren. Je ziet tegenwoor dig een trek van het platteland naar de grote steden. Als ik kijk hier in Amsterdam, dan zie je sommige treinstations helemaal uitpuilen. Die moeten fors worden uitgebreid. Daar is geld voor.'' En dan heeft Nederland ook nog eens een heel groot handelsover schot met het buitenland. Het geld Iedereen denkt altijd: een financieringstekort, dat is slecht. Maar op het niveau van een land klopt dat niet stroomt dus van alle kanten bin nen en dat is niet alleen maar posi tief. Want wat wijoverhouden, komt een ander tekort en dat is niet eeuwig vol te houden. Zie bijvoor beeld Griekenland dat zijn tekor ten moest financieren met buiten landse leningen en daar aan be zweek. Buitenland ,,Het grootste tekortland is de VS'', zegt Teulings. ,,En Trump maakt duidelijk dat hem dat niet zint. Nu voert hij een handelsoorlog met China over dat tekort, maar dat kan hij ook gaan doen met de Europese Unie. Dan is het een stuk minder gemakkelijk om een handelsover schot te hebben.'' Dat Nederland het geld nu maar oppot, is daarom niet verstandig. De overheid moet het geld juist gaan uitgeven, denkt Teulings. ,,De bevolking vergrijst en dus wordt er veel gespaard voor het pensioen. Dat zal voorlopig niet veranderen." Bedrijven investeren volop, maar dat kunnen ze vaak met eigen mid delen. De bedrijven maken het geld dus ook niet op. Dan blijft alleen de overheid over. ,,Maar die hanteert nog te veel de redenering dat er niet meer op gemaakt mag worden dan er bin nenkomt. Dat geldt zo voor gezin nen, maar niet op nationaal niveau. We moeten nu bij onze politici tussen de oren krijgen dat er iets niet goed is gegaan in 2012 en 2013 toen we heel hard zijn gaan bezui nigen. Dat moet een les zijn voor hoe we moeten reageren op een re cessie. We zijn een enorm rijk land. Nederland staat er financieel uit stekend voor, veel beter dan een land als Duitsland'', betoogt Teu- lings. woensdag 26 juni 2019 GO 't geld laten rollen -Coen Teulings, hoogleraar economie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19