II Genieten met onze busvakanties effeweg.nl NIEUWS 15 zijn over de maatschappelijke thema's effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Slecht of juist goed voor Nederland vooral hechten aan symbolen en tra dities (feestdagen, oude gebruiken), landgenoten die juist het belang van burgerrechten benadrukken (het recht om te demonstreren of de godsdienstvrijheid) en een groep die geen uitgesproken mening heeft. De symbool-Nederlanders hech ten volgens het SCP aan Koningsdag, molens en Sinterklaas, zien de islam als wezensvreemd, lezen vaker De Te legraaf of het AD, stemmen vaker VVD, PVV of CDA, zijn chauvinis tisch en voelen zich nauwelijks ver bonden met Europa. Nederlanders uit de andere catego rie, die dus meer aan zaken als bur- Ons onderzoek is ook een agenda voor de politiek gervrijheden en democratie hechten, vind je eerder onder stemmers van D66, PvdA of GroenLinks, voelen zich sterk verbonden met Europa, waarderen de islam als onderdeel van Nederland. De overgrote meerderheid (ruim 80 procent) herkent zich in beide profielen: ,,Dus de massa is niet in één hokje te plaatsen. Dan vind je enerzijds de islam misschien niet ty pisch bij Nederland passen, maar ben je tegelijkertijd wel voor de vrijheid van godsdienst.'' Pas als het debat verhardt, trekt men naar een scherpe positie. ,,Dat versmalt zich dan bij voorbeeld tot de vraag of iemand vindt dat Zwarte Piet zwart moet blijven of dat iemand het recht heeft om te protesteren tegen het behoud van Zwarte Piet.'' Beide groepen be roepen zich daarbij dan op belang rijke waarden van de Nederlandse identiteit: de traditie versus het recht om ertegen te demonstreren. Het SCP peilde ook een aantal van die controversiële onderwerpen en ziet dat 56 procent van de Nederlan ders vindt dat Zwarte Piet moet blij ven. Ook zegt 65 procent van de on dervraagden bereid te zijn na te den ken over wijzigingen van standbeel den en straatnamen voor oude Hol landse - en inmiddels controversiële - helden, bijvoorbeeld door de histo rische context beter te duiden. Zorgen De opvallende eensgezindheid geldt overigens ook voor de zorgen en be dreigingen. Putters: ,,De meeste Ne derlanders zijn bezorgd over europe anisering, polarisatie, de islam en de bureaucratie.'' Zo noemt 62 procent van de respondenten de islam als be dreiging voor Nederland. Ook 'ame rikanisering' (48 procent), bureau cratisering (58 procent) en polarise ring (77 procent) scoren hoog. ,,Ons onderzoek is daarmee ook een agenda voor de politiek. Zo brengen we de stem van de Nederlander in het debat. Neem bijvoorbeeld de Ne derlandse taal, maar ook de typische landschapskenmerken: ook dat blij ken voor onze identiteit bepalende thema's, terwijl ze misschien als zo danig niet altijd worden benoemd.'' En we blijken een geschiedenis- minnend volk: we hechten enorm aan onze historie - met herdenkin gen, tradities en gewoonten (Elfste dentocht!), maar weten ondertussen ook weer niet al te veel van het verle den. Zo heeft de helft van de respon denten geen mening over het Plak kaat van Verlatinghe - de niet onbe langrijke Nederlandse 'onafhanke lijkheidsverklaring' uit 1581. Putters: ,,Omdat ze het niet kennen of omdat ze niet weten wat ze ervan moeten vinden. Ja, dat is paradoxaal: we vin den geschiedenis en tradities belang rijk, ook zonder alle details te ken nen. Dat is dubbel. Neem ook de uit spraken van Nederlandse expats die in het buitenland wonen. Zij zeggen aan de ene kant dat Nederlanders bot zijn, maar tegelijkertijd prijzen ze de nuchterheid en directheid. Enerzijds klagen we over te veel bureaucratie, aan de andere kant roemen we de goede organisatie. Het is dubbel. Maar dat is ook menselijk, toch.'' va. €349, va. 399, va. €499, va. 599, Rondreis Roemenië Londen, Oxford en Cambridge Rouen, Normandië en Parijs Bjjzonder Moravië Veelzijdig Polen Boek zonder aanbetaling Uw oordeel over maatschappelijke aspecten: bedreiging of versterking? groeiende tegenstellingen islam 62 5 bureau cratisering amerikanisering individualisering 46 16 groeiende aandacht milieu duurzaamheid stijging van het opleidingsniveau vrouwen emancipatie technologische ontwikkelingen emancipatie van homoseksuelen woensdag 26 juni 2019 GO én de Sint -Kim Putters, directeur Sociaal en Cultureel Planbureau 6 dagen 8 dagen 10 dagen 12 dagen 'W "2 LIGHT ALL INCLUSIVE Ontbjjten diner Vertrek: 26juL 9 aug, 6 sep Ontbijt en diner Vertrek: 5 aug, 23 sep Light All inclusive Vertrek: 15juL 19 aug Ontbjjt en diner Vertrek: 6juL 3,31 aug, 14 sep Ontbjjt en diner Vertrek: 8juL 5 aug, 9 sep, 21 okt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. -■wo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15