NIEUWS 13 geëist dat hij alleen onherkenbaar in beeld komt. Zijn gezicht is nu ge- blurd. ,,Het is verschrikkelijk. Zo'n film is dan toch gemankeerd. En er zit een tijd en een gedoe in. Ik ben wel achttien keer met hem uit eten geweest. Chinees, Surinaams, meestal in Amsterdam. We gingen ook naar de bioscoop, hadden leuke gesprekken.'' ,,Hij is bezig met zijn imago. Hij zoekt werk met zijn deradicalise- ringsverhaal. Daar zit trouwens wel iets problematisch aan. Die hele vei ligheidsindustrie is erg gebaat bij mystificaties en daar doet hij lustig aan mee. Hij roept: 'Het Westen is helemaal niet in staat om islamiti sche radicalen te begrijpen.' Nou, zo moeilijk is het niet hoor.'' ,,In de zin van?'' Verbaasd: ,,Het is toch niet een vrouw die snel zegt dat ze ergens bang voor is.'' ,,Echt waar? Het bizarre is dat wij dit soort zaken niet bespreken. Een paar jaar geleden wilde ik Jason Walters een keer bij ons thuis uitnodigen. Se rieus. Totdat zij dacht: wacht even, dat is niet zo handig misschien. Zo steken wij een beetje in elkaar. Alles ad hoc en hapsnap. Misschien dat wij onze angsten soms te weinig delen. In de tijd dat Femke in de Tweede Kamer zat, werd onze dochter van 6 bedreigd. In een tweet schreef iemand: 'Femke, zal je toekijken als ik haar in tweeën scheur?' Voor de rechtbank hebben we beiden een stuk geschreven, maar de inhoud van die stukken kenden we niet van elkaar. Misschien vrezen we elkaars oordeel. Dat Femke denkt dat ik zeg: 'Ben je daar nou bang voor?''' „Schrijft ze dat echt?" ,,Ik voel me helemaal niet gedevalu eerd. Dat maken jullie ervan. Snap je? Ik ben geen verlengstuk van Femke Halsema. Daar heb ik me echt van vrijgevochten. Toen ze in Den Haag fractievoorzitter werd, kwam de vrouw van haar voorganger Paul Ro- senmöller op me af. Of ze me wat tips kon geven? Ga weg! Hou op zeg! Ik denk nog steeds: moet ik me nu ge dragen als de man van de burgemees ter? Ik sta vierkant achter haar, maar dat betekent niet dat ik opeens de ge meente Amsterdam ben. Voor mijn gevoel werd dat bij GroenLinks van mij verwacht. Dat ik ook GroenLinks werd, terwijl dat helemaal mijn partij niet is.'' ,,Dan heb je een goede kans dat ik doorrij. of moet ik stoppen omdat ik de man van de burgemeester ben? Ja zeg. Zie je het voor je: de hele meute komt op gang en ik blijf staan.'' ,,Volgens Femke te weinig. Maar ja ,,Dat vind ik dan weer niet erg. Als ik uit mezelf mag besluiten naast Femke te staan bij een officiële gele genheid, doe ik dat graag. Liefst als Donald Trump op bezoek komt.'' ,,Weet je wat het is? Ik ben ontzet tend trots op haar. Vanaf het begin al. Dan stonden we in De Pijp bij het stemlokaal en kwam er een hele meute jonge meiden naar buiten. Die hadden allemaal op Fem-ke Hal-se- ma gestemd. Dan werd ik zo'n beetje opzijgeduwd, omdat ze haar iets wil den zeggen. Ik heb dat altijd heel bij zonder gevonden. Ik bedoel: mijn mannelijkheid wordt echt niet on dermijnd door haar populariteit. In tegendeel.'' ,,Haar probleem is: ze wil een goede moeder zijn, ze wil een goede burge meester zijn en als ze een pizza bakt moet die ook perfect zijn. Dat is best vermoeiend.'' ,,Op de eerste plaats. Toen ze nog in Den Haag zat, kreeg ik altijd te horen: het kan niet anders. Ja, hoezo? Wat gebeurt er eigenlijk als je er een keer niet bent? Daar hebben we vaak dis cussies over gehad, maar dat eindigde altijd met de opmerking: je begrijpt niet hoe Den Haag werkt. In mijn film De Missie zegt kolonel Joost de Wolf: 'Never waste a good cri sis'. Als je zo hard werkt, geniet er dan op zijn minst van. Als Femke een VVD'er was geweest, had ze na een moeilijk debat een biertje gepakt, maar bij GroenLinks gaan ze dan heel zwaar doen. Dat vond ik af en toe wel pijnlijk.'' Peinzend: ,,Ik weet hoe veel man nen redeneren. Dat er wel iets mis moet zijn met jou als je een sterke vrouw als Femke naast je hebt. Je zou hopen dat dat verandert. Dat de rol len een keer omgedraaid kunnen zijn, zonder dat iemand ervan op kijkt. Dat het heel normaal is om een vrouw te hebben die de burgemees ter van Amsterdam is.'' Hij zucht: ,,Ze is nu bijna een jaar bezig. Als jij of ik burgemeester wa ren geweest, hadden we na een half jaar al gezegd: 'Vandaag doe ik het een keer op 80 procent, want van middag wil ik naar voetbal.' Die vrouwen? Nooit! Die moeten zich continu dubbel bewijzen. De meeste vrouwen geven nog steeds hun werk op ten faveure van de carrière van hun man, terwijl ze in veel gevallen talentvoller en creatiever zijn.'' ,,Ik ben de man van. Maar interessan ter is: veel mannen kunnen die rol wel accepteren van mij, maar zien hem voor zichzelf niet. Snap je? Ze kijken naar me alsof ik iets heel exo tisch ben. Ik vind dat heel fascine rend. De manier waarop mannen oordelen. De manier ook waarop ze de burgemeester adresseren. Het on verholen seksisme. En als ze er een keer wat van zegt, is ze meteen het zeurende vrouwtje.'' Boos: ,,We hebben zo veel gezeik gehad, vooral in de tijd dat Femke nog in de Kamer zat. Dan stond ze met de kinderen in Ikea en werd ze zowat in haar gezicht gespuugd: 'Je maakt dit land kapot'. Heel fysieke confrontaties met iemand die zijn impulsen volkomen de vrije loop laat. En nooit als ik erbij was. Altijd als ze alleen was of met de kinderen.'' ,,Geen moment. Dan gaan we alleen maar harder vechten. Dat is de aard van het beestje.'' woensdag 26 juni 2019 GO Walters lijkt bezig aan een mediacampagne met interviews in De Telegraaf, Het Financieele Dagblad en de Volkskrant. En dan nu ook nog een film. Het terrorisme is tegenwoordig doorgedrongen tot uw keukentafel. Uw partner zei dat ze als burge meester het meest vreest dat er in Amsterdam een aanslag plaats vindt. Ze zei dat ze bij zichzelf te rade is gegaan. Dat ze dan misschien be slissingen moet nemen die niet per se goed zijn voor haar familie. In Pluche schrijft ze over u: de onvrijwillige devaluatie tot 'partner van' bekomt hem slecht. Op pagina 57. Dus als u straks met uw fiets voor het rode licht staat? U let er niet op hoe u zich gedraagt? Op enig moment moet u ook acte de présence geven. Ze schrijft in Pluche ook: „Mijn mo nomanie begrijpt hij wel, maar het ergert hem ook. Vooral omdat ik nauwelijks plezier lijk te ontlenen aan wat ik doe.'' Voor haarzelf? Vindt u het vervelend om aan gesproken te worden als de man van? Denkt u dan niet: genoeg is genoeg, we kappen ermee? Robert Oey (regisseur) en Frank van den Engel (producent): The Good Terrorist. Vanaf 27 juni te zien in de filmtheaters, in Amsterdam in De Balie, Rialto en Het Ketelhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13