Advies: 16-jarige naar de stembus 7 Kabinet komt vrijdag met vergaande milieuplannen Het kabinet trekt tientallen miljoen uit om de veestapel fors in te krimpen. Boeren worden opgekocht. Er is geen keuze: milieuregels dwingen het kabinet het taboe te slechten. Het kabinet zet het mes in het aantal varkens in Nederland. Van de twaalf miljoen varkens verdwijnen er mogelijk anderhalf miljoen. Er gaat 60 miljoen euro extra naar een stopregeling voor varkensboeren. Ook komt er jaarlijks zo'n 70 miljoen euro beschikbaar voor boeren die overstappen naar duurzame landbouw, met minder vee. Dat staat in de klimaatplannen die het kabinet vrijdag naar buiten brengt. Volgens Haagse bronnen is het onver mijdelijk geworden dat de Nederlandse veestapel inkrimpt. Dat is nodig om kli maatdoelen te halen, stikstof te vermin deren en te voldoen aan de Urgenda- uitspraak waarin is bepaald dat Neder land al volgend jaar een kwart minder CO2 moet uitstoten. Tot nu toe rustte op inkrimping van de veestapel een politiek taboe, van wege de economische belangen van boeren. Daarom kiest het kabinet nu voor een 'warme sanering'. Dat wil zeg gen dat een deel van de varkensboeren die toch al wilden stoppen met hun be drijf volledig wordt uitgekocht. De ruim 60 miljoen euro die dat kost, komt met spoed beschikbaar vanwege de dwingende Urgenda-uitspraak. Het gaat om een uitbreiding van een be staande stopregeling waar het kabinet eerder al 120 miljoen euro voor uittrok. Varkensboeren kunnen zich vanaf au gustus vrijwillig aanmelden. Stallen op locaties waar de stank het grootst is - vooral in Noord-Brabant - komen het eerst in aanmerking. Van de ruim twaalf miljoen varkens die Nederland nu telt, kan ruim 10 procent erdoor ver dwijnen. Bovenop deze regeling stelt het kabi net eenmalig tientallen miljoenen euro's beschikbaar voor veeboeren in veenweidegebieden en in de buurt van natuurgebieden. Dat geld is bedoeld om de veenweide nat te houden, het boeren mogelijk te maken hun bedrijf te ver plaatsen of om ze te laten stoppen. ,,Al- les op basis van vrijwilligheid, boeren worden niet gedwongen'', zegt een co alitiebron over de plannen. Ook maakt het kabinet vrijdag be kend jaarlijks zo'n 70 miljoen euro uit te trekken voor subsidies aan boeren die overstappen op duurzame landbouw. Dat geld is onder meer voor 'emissie- arme' stallen, met minder uitstoot van ammoniak, stikstof en fijnstof. Een fors bedrag gaat naar het project 'Kas als Energiebron', waarmee energie in de glastuinbouw moet worden bespaard. Reductie Dat de landbouwsector extra werk moet verzetten om de doelen van het Klimaatakkoord te halen, werd afgelo pen maart al duidelijk. Toen kondigde minister Eric Wiebes van Klimaat aan dat de zogenoemde landbouwtafel de zelf opgelegde CO2-reductie zou verho gen van 3,5 naar 6 megaton. Een forse opgave, waarvoor het kabinet extra geld zou uittrekken. Dat er geld gaat naar inkrimping van de veestapel leek de afgelopen weken onvermijdelijk te worden. Naast de Urgenda-uitspraak bepaalde de Raad van State eind mei dat het Programma Aanpak Stikstof (PAS) van de overheid illegaal is. Daardoor staan honderden projecten op de tocht, zoals uitbreiding van boerenbedrijven en de ingebrui kname van Lelystad Airport. Ook bleek vorige week dat bijna de helft van de Nederlandse stikstofuit- stoot afkomstig is van de landbouw. Te veel stikstof in de natuur is schadelijk, omdat planten- en diersoorten erdoor verdwijnen. Mest Nederland telde vorig jaar ongeveer vier miljoen stuks rundvee en ruim twaalf miljoen varkens. Nergens in Eu ropa leven per vierkante kilometer zo veel varkens als in N ederland, bleek vo rig jaar. Per inwoner telt Nederland 0,7 varkens. Sinds 2006 is het aantal var kens met bijna 10 procent toegenomen. De mest van al dat vee veroorzaakt een te hoge uitstoot in het milieu van onder meer stikstof en fosfaat, dat slecht is voor planten, dieren en de wa terkwaliteit. Vorige week werd duide lijk dat het gebruik van landbouwgif nog altijd voor problemen zorgt bij de drinkwaterwinning. Kritische rapporten van de Algemene Rekenkamer en het Planbureau voor de Leefomgeving - in één week tijd - toonden aan dat de Nederlandse land bouw tegen grenzen aanloopt. Inkrimping van de veestapel ligt ui terst gevoelig binnen het kabinet, waarin VVD en CDA - twee partijen met een flinke boerenachterban - het grootst zijn. Daarom gebeurt het stapje voor stapje, waarbij boeren zelf de keuze krijgen of ze hun bedrijf willen beëindigen. Uit onderzoek blijkt dat j ongeren in Nederland nu weinig interesse hebben in politiek. CBS-cijfers la ten zien dat vier op de tien jongeren tussen de 15 en 18 jaar tamelijk tot zeer geïnteresseerd zijn in politiek. Vergeleken met andere landen is dat laag. Daarom adviseert de Raad voor het Openbaar Bestuur (ROB) - een onafhankelijk adviesorgaan van ka binet en parlement - om experi menten mogelijk te maken om de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 18 naar 16 jaar. De kiesgerech tigde leeftij d is nu nog vastgelegd in de grondwet, die moet daarvoor worden veranderd. Daarna kunnen experimenten worden gedaan op provinciaal en lokaal niveau. Sommige provincies, waaronder Zuid-Holland, Friesland en Zee land, hebben al gevraagd om expe rimenten met een lagere kiesleef- tijd. Volgens de ROB-onderzoekers Belangrijk dat jonge mensen toegang hebbentot democratische besluitvorming kan dat goede effecten hebben, om dat in landen waar 16-jarigen mo gen stemmen de politieke betrok kenheid onder die groep is gegroeid. ,,Het is belangrijk dat jonge mensen toegang hebben tot democratische besluitvorming'', stellen de ROB onderzoekers. ,,De beslissingen die nu worden genomen hebben straks immers invloed op hun leven. Bo vendien zijn jongeren de toekom stige dragers van de democratie.'' Hoewel het brein van pubers niet is uitontwikkeld, kent het wel 'warme en koude fases'. In de warme fases reageren jongeren heel primair, maar in de koude fases zijn ze in staat om afgewogen keuzes te maken. Door jongeren meer les te geven over burgerschap, zijn ze vol gens de ROB-onderzoekers goed in staat om te kunnen stemmen. Oostenrijk was in 2000 het eerste land in Europa dat de kiesleeftijd verlaagde naar 16 jaar. Eerst in een paar regio's, later in het hele land. Dat ging gepaard met extra onder wijs en grote publiekscampagnes voor jongeren. De kans dat het ROB-voorstel door het kabinet wordt overgeno men, lijkt niet groot. Onder lande lijke politieke partijen was tot nu toe weinig animo voor het verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd. dinsdag 25 juni 2019 Nederland telde vorig jaar ongeveer vier miljoen stuks rundvee en ruim twaalf miljoen varkens. foto reuters Veestapel krimpt in, boeren uitgekocht Peter Winterman Den Haag Nederland heeft de grootste varkensdichtheid van Europa. Per inwoner telt ons land 0,7 varkens. Pubers moeten ook kunnen stemmen. Daarom moet de kies gerechtigde leeftijd worden ver laagd van 18 naar 16 jaar. Dat advies geeft de Raad voor het Openbaar Bestuur aan kabinet en parlement. Peter Winterman Den Haag -ROB-onderzoekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7