5 In een euforisch Leeuwarden beëindigde Maarten van der Weijden zijn Elfstedentocht waar hij hem wilde beëindigen: op de finishlijn. De bekroning van een ongekende krachtproef. 4. Sloten za 05.29 uur 5. Stavoren za 12.53 uur Zijn pak was gescheurd. Op zijn hoofd zaten gele en witte vlekken en er leek zelfs een lichte groentint door zijn huid heen te schijnen. Hij kon amper de trap opkomen. Maar toen Maarten van der Weijden op de kade stond, was daar die vuist, die hij twee keer kort balde in de lucht. En een volle lach, die trots verried en opluchting. Natuurlijk ging het de afgelopen dagen ook om meneer Jellema, de boer die zijn vader, zijn moeder én zijn hond verloor aan kanker. Die daarom zondagnacht met zijn trek ker naar de akkers langs de Feinsu- mervaart reed, en het water ver lichtte. Hij deed wat hij kon. Het ging ook om al die tiendui zenden mensen langs de kant. Ze staken hun bewondering voor de man in het water niet weg. 'Maar ten! Maarten!' zongen ze de eerste dag. 'Maarten, kom op!' werd het daarna. Gisteren aan het eind van de middag was het 'Maarten, hou vol!', gevolgd door een euforisch 'Maarten, bedankt'. En natuurlijk ging het ook om al die mensen in Nederland die kan ker in huis hebben of hebben ge had. Bij hun vader, hun lief of hun kleine kind. Het ging om die men sen die gisteren een moeilijk ge sprek hadden in het ziekenhuis, de mensen die tussen hoop en vrees leven, de mensen die rouwen om iemand die er niet meer is. Verschil Maar uiteindelijk stonden al die mensen in dit verlengde Friese weekend in de schaduw van die ene man: Maarten van der Weijden, de 38-jarige gigant in zwempak. Het was zijn soloproject, zijn onvol tooide queeste. Het eerste en enige doel van zijn 195 kilometer door Friesland was geld ophalen voor de strijd tegen kanker, zei de Waspik ker vooraf. Maar aan alles was te merken dat hij niet weer voortijdig uit het water gevist wilde worden. Mensen die er allebei de jaren bij waren, zagen het verschil, zelfs op het zwaarste moment. Jellema was erbij, zondagavond laat, toen Van der Weijden eerder dan gepland ging slapen, omdat het genoeg was voor die dag. Heel stil was het, in de polder bij Feinsum. Het klotsen van het water tegen de boot was het PROJECTEN enige wat er te horen was. Acht ki lometer verderop lag Burdaard, het dorp waar hij vorig jaar na 163 kilo meter zijn Waterloo vond. Het zal toch niet weer, vroegen sommigen zich af. Maar de boer was heel dui delijk. ,,Hij haalt het", zei hij vol vertrouwen. ,,Hij oogt veel sterker dan vorig jaar." Dat bleek de volgende dag. Het was een wonderlijk gezicht. Die grote man die ogenschijnlijk traag, maar o zo vastberaden zijn weg door de Friese sloten en vaarten vond. Klots, klots, klots: elke ander halve seconde kliefde zijn hand door het water, minuut na minuut, uur na uur. Een beenslag was am per meer zichtbaar, maar hij ging vooruit. En telkens als hij een dorp binnenkwam, vond hij de kracht om te zwaaien. Bij de finish, in Leeuwarden, was vooral de reactie van de entourage van Van der Weijden uitzinnig. Er vloeiden dikke tranen, ook bij zus Etta. ,,Waarom? Omdat hij het ge haald heeft! Hij heeft het zo goed gedaan. Hijwas zó ontzéttend sterk. Het verschil met vorig jaar zat hem in zijn fitheid. Hij heeft beter geslapen en beter gegeten. Nadat hij Dokkum had gehaald, wist ik dat hij het ging redden." Werkdag Ook Van der Weijden zelf noemde Dokkum als hoogtepunt van zijn tocht. Gisterochtend zaten de kades van het historische centrum afgela den vol. Alle schoolkinderen waren vrij, en schreeuwden zich de kelen schor. De zon scheen uitbundig, en toen Van der Weijden de haven binnenzwom, was de sfeer ronduit euforisch. ,,Ik dacht: het is gewoon een werkdag", zei Van der Weijden na afloop van zijn race, nog steeds licht verbaasd. ,,En al die mensen stonden daar!" Zus Etta kijkt soms hoofdschud dend naar de capriolen van haar broer. Zijn strijd met de elementen, met zijn eigen grenzen, met de grenzen van alle mensen op deze aardbol eigenlijk. ,,Ik denk wel eens: Maarten, wat doe je jezelf aan." Maar ze steunt hem ook, net als zijn ouders en vooral ook vrouw Daisy en dochtertjes Phileine en Robien. Gelukzalig viel de zwem mer die laatste drie in de armen, na dat hij zich op de kade had opge richt. Opmerkelijk snel kwam de kracht weer terug in zijn lichaam, voor even in elk geval. Het golfkar retje dat klaarstond om hem naar de ambulance te vervoeren, mocht blijven staan. Van der Weijden liep, een uitzinnig gevolg in zijn kielzog. Op het podium gaf hij aan 'wel wat spierpijn' te voelen. Een high- five behoorde ook niet meer tot de mogelijkheden - 'mijn handen doen echt te zeer'. Maar wat over heerste, was een enorme trots, die veel verder reikte dan de 3,9 miljoen opgehaalde euro's. ,,Als je ooit er gens aan begint, en het lukt niet", zei Maarten tot besluit, ,,begin er dan gerust nog een keertje aan." dinsdag 25 juni 2019 Kijk op de site bij /videovoor de eerste reactie van Maarten van der Weijden 'Als iets niet lukt, begin dan gerust nog een keer' Sander van Mersbergen Leeuwarden Dokkum Franeker Leeuwarden Harlingen Bolswar Heeren- Workum Sneek 1 ViJlst Hinde- T loopen\ 195 km Stavoren Sloten De Maarten van der Weijden Foundation heeft aan elke stempelplaats een project gekoppeld waarvoor geld wordt opgehaald. LEEUWARDEN Koppelbedden bij palliatieve zorg. SNEEK Onder zoek naar het ontwikkelen van uni versele stamcellen. IJLST Ontwik kelen van een bloedtest die het nut van een chemotherapie na een darmkankeroperatie moet bepa len. SLOTEN Onderzoek naar be handeling met verwarmde chemo bij eierstokkanker. STAVOREN On derzoek naar optimale behande ling van kinderen met uitgezaaide kanker. HINDELOOPEN Onderzoek naar een 'wakkere operatie' bij een hersentumor. WORKUM Een be tere behandeling van tongkanker. BOLSWARD Onderzoek naar be tere immunotherapie bij leukemie. HARLINGEN Sterkere immunothe- rapie bij huid- en longkanker. FRA- NEKER Onderzoek bijwerkingen na behandeling van uitgezaaide prostaatkanker. DOKKUM Onder zoek naar nieuwe therapieën om tumoren bij kinderen te bestrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5