t 12 ZEELAND HISTORIE WOII Ze noemen zich de 'Dutch Bears'. Deze Roosendaalse twintigers volgen te voet de route die ooit ook de bevrijders van Bergen op Zoom volgden. Vier Roosendaalse studen ten willen in hun zomer vakantie de bevrijding herdenken door van Brasschaat naar Bergen op Zoom te lopen, de route die ook de Bergse bevrijders van de 4th Ca nadian Armoured Division in 1944 volgden. De vier delen een levendige interesse in geschiedenis en de Tweede Wereldoorlog in het bijzon der. Die interesse werd aangewak kerd door een uitstekende geschiede nisleraar (Dave Kuipers), toen zij nog samen op het Norbertuscollege za ten. Tijdens hun voettocht in juli maken Daan Breugelmans, Lars de Graaf, Casper van Loon en Job Els- hout een documentaire over de Ca nadese divisie die Bergen op Zoom heeft bevrijd. In vijf dagen tijd lopen de twintigers 50 kilometer, een deel van de route die de Canadezen in 1944 hebben afgelegd. ,,Dit is waarschijnlijk de laatste kans die we krijgen om verhalen over de bevrijding op te tekenen. We doen het als een eerbetoon aan alle men sen die hun leven hebben gegeven of op het spel hebben gezet voor onze vrijheid, die wij nu zo vanzelfspre kend vinden. Heel veel mensen die de oorlog hebben meegemaakt zijn overleden. De vorige keer dat we een documentaire maakten, zijn we er achter gekomen dat we echt verhalen moeten zoeken", zegt Breugelmans. „Vanwege de documentaire die we over de tochten maken. Het is voor het beeld veel beter. Het gaat meer le ven wanneer we in die uniforms rondlopen", vertelt Elshout, die als soort regisseur verantwoordelijk is t37tT^ it,T* ri'- -vV, vr ESf Wf&ëir voor het volgen van het script. ,,De route in 2017 volgde die van de Britse bevrijders, de 49ste West Ri ding Infantry Division oftewel de Po lar Bears, van Roosendaal. We noem den ons toen 'The Dutch Bears' en liepen 80 kilometer in vijf dagen: van Turnhout naar Roosendaal." ,,Die 80 kilometer was toch wel veel, omdat zo voor filmen bijna geen tijd meer over was. Om meer tijd onderweg te hebben, lopen we dit jaar met 50 kilometer een stuk minder. We hopen zo onderweg meer te kunnen filmen'', vertelt Van Loon, de cameraman tijdens de voet tocht. ,,Ik heb bij het maken van het script heel veel aan het boek Het Negende Beleg van Robert Catsberg gehad. In het boek is heel nauwkeurig de bevrijding van Essen, Wouwse Plantage, Bergen op Zoom en Tholen beschreven. We hebben veel research gedaan, maar willen ook zeker tijd overhebben voor mooie verhalen die we onderweg tegenkomen, als we door het gebied lopen," zegt In 2017 volgden we de route van de Britse bevrijders DE FINISH'/ Breugelmans, die het script heeft ge schreven. ,,Wij volgen de route van de Bergse bevrijders, de 4th Canadian Armou red Division, die rond het gebied bij Woensdrecht zijn getrokken. Ook om Wouwse Plantage is trouwens heftig gevochten." ,,Het budget hebben we bijna rond. We hebben veel hulp gehad en weten waar we kunnen slapen onderweg. Alleen eten onderweg moeten we nog zien te regelen. We zijn heel blij dat we bijvoorbeeld in Grand Hotel De Draak in Bergen op Zoom, het oudste hotel van Nederland, mogen filmen. Zij helpen ons met verhalen over de Duitse en later Canadese sol daten die hier zaten. Ook de start op vliegveld bij Brasschaat zal spectacu lair worden, op maandag 22 juli, met hulp van de gemeente en het vlieg veld'', vertelt De Graaf. ,,De laatste meters lopen we naar café Krijnen. Maar we willen de docu mentaire volgens het script elders af sluiten, op het Canadian War Ceme tery. De meeste militairen die hier begraven liggen, zijn omgekomen tij dens de Slag om de Schelde. Op deze begraafplaats liggen 1119 soldaten. Het merendeel van de gesneuvelden, 969 mensen, is Canadees. We wisten gelijk bij het begin dat onze docu mentaire zou afsluiten met beelden van deze indrukwekkende begraaf plaats, als eerbetoon aan hen die hun leven gaven voor onze vrijheid." dinsdag 25 juni 2019 ZV Studenten letterlijk in het spoor van de bevrijders Alfred de Bruin Roosendaal Het is dit jaar 75 jaar geleden dat de regio bevrijd is. Waarom lopen jullie deze route nu? Jullie lopen in uniforms uit de Tweede Wereldoorlog, met een grote vlag van het vliegveld van Brasschaat, via Kalmthout, Essen, Wouwse Plantage naar Bergen op Zoom. Wat is de reden dat jullie in uniforms lopen? Jt-Xf. ST*- ~r - j) In 2017 volgden jullie al de route van de Roosendaalse bevrijders. Zijn er veel verschillen met de tocht voor de Bergse bevrijders? Is er nog genoeg ruimte voor im provisatie tijdens de tocht? Vlnr: Daan Breugel mans, Lars de Graaf, Job Elshout en Cas per van Loon. foto iman FASE/PIX4PROFS -Casper van Loon De Dutch Bears lopen op vrijdag 26 juli de laatste kilometers van hun bijzondere tocht, in Bergen op Zoom. Ze sluiten dan af met een borrel in café Krijnen in de Dubbel- straat in Bergen op Zoom. Iedereen is welkom om de Roosendaalse jon gens daar rond 20.30 uur te ontvan gen. Op enig moment zal de documen taire die ze over hun voettocht en de bevrijding maken te zien zijn in bios coop Kiek in de Pot in Bergen op Zoom, zoals hun docu over de be vrijding van Roosendaal eerder te zien was in die stad. De bevrijding van Bergen op Zoom heeft veel levens gekost. Met name bij Woensdrecht en Hooger- heide wisten de Duitsers de Cana dezen lang tegen te houden, met grote verliezen aan beide kanten. Waarom gaan jullie juist via Essen en Wouwse Plantage? De route hebben jullie uitgezet aan de hand van jullie slaapplaatsen. Hebben jullie genoeg reacties gehad, na jullie oproep voor bud get en verblijfplekken? Waarom laten jullie de documen taire eindigen op de Canadese be graafplaats bij Bergen op Zoom?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55