k Vragen over hoger loon waterschapsbestuur 8 ZEELAND VITILIGO LEO PEKAAR Leo Pekaar (68) uit Yerseke staat model op de ansichtkaarten van belangen organisatie Vitiligo.nl. Op deze manier vraagt hij aandacht voor de gelijknamige huidaandoening tijdens deze Wereld Vitiligo Dag. Yerseke Vitiligo is een aandoe ning waarbij het pig ment in de huidcellen verdwijnt. Daardoor ontstaan vlekken. Vol gens de belangenorganisatie Viti- ligo.nl hebben naar schatting 240.000 mensen de huidaandoe ning. Dat is twee procent van de Nederlanders. Aan het gezicht is bij Leo Pekaar niets te zien. Op de rest van zijn li chaam zijn de vlekken duidelijk zichtbaar. Zes jaar geleden zag hij de verschijnselen van vitiligo op komen. Een moedervlek op zijn arm ontwikkelde zich na een me dische ingreep tot witte vlekken. Het ontstond tijdens een voor hem stressvolle periode op zijn werk. ,,Het is een soort vulkaan. Het zit in je, maar moet door iets aangewakkerd worden", zegt hij. ,,Als dat eenmaal is gebeurd, ver spreiden de vlekken zich over je li chaam." Of de ingreep of werk stress de vulkaan bij hem liet uit- barsten, is niet te zeggen. De oor zaak is onduidelijk. Een jaar na de constatering be gon hij met UVB-lichtbehandelin- gen, een van de methoden om de verspreiding van vlekken te rem men. Dat bleek tevergeefs. ,,Het sloeg gewoon niet aan." De vlekken bleven zich versprei den. Na zes maanden was hij al uitbehandeld. Er is niets aan te doen. Blauw haar Pekaar kan amper met korte mou wen of een korte broek over straat zonder aangekeken te worden. Dat was in het begin best even moei lijk. ,,Ik kijk ook als ik iemand met blauw haar zie", zegt hij, ,,maar ik moest daar wel mee leren leven. Je moet echt even wennen aan het idee dat er naar je gekeken wordt." Door vitiligo is Pekaar extra ge voelig voor het zonlicht. Het ge vaar om te verbranden ligt altijd op de loer. Ook met kleren aan. ,,Ik verbrand gewoon door mijn shirt heen als ik mij niet insmeer." De Yersekenaar is liefhebber van de zon en als zeiler vaak op het water te vinden. Extra bescherming is dan nodig. Hij kruipt dan onder een parasol, of smeert zich extra in Ik trok mijn kleren uit en stond daar in mijn onderbroek met een zonnebrandcrème. Per toeval werd hij bestuurder van de belangenvereniging Viti- ligo.nl. Tijdens een fotoshoot op de ledendag viel hij op. ,,Daarvoor moest je uit de kleren", lacht hij. ,,Niemand wilde dat. Ik heb daar geen problemen mee. Ik trok mijn kleren uit en stond daar in mijn onderbroek. Daarna deden ande ren het ook. De bestuursleden za gen aan mij dat ik er goed mee om kon gaan en vroegen mij bij het bestuur." Zijn doel is duidelijk: meer bekendheid geven aan viti- ligo. Ook onder de Zeeuwen. Dat is volgens Pekaar hard nodig. ,,Ik moet nog vaak uitleggen wat het is of vragen beantwoorden of het be smettelijk is", zegt hij. Pekaar blijft positief. ,,Volgens de dokter kan ik er honderd mee worden, dat is het belangrijkste." De vijf leden van het dagelijks be stuur werken in deeltijd. Zij ver dienen tot nu toe 4296 euro bruto per maand. Zij willen dat zelfver- hogen naar 4687 euro bruto per maand. De belangrijkste overwe ging is dat zij steeds meer tijd moeten steken in hun functie. Het dagelijks bestuur van een waterschap telt minimaal 3 en maximaal 5 leden. Zij mogen sa men niet meer verdienen dan 3 keer het salaris van een dagelijks bestuurder die voltijds actief is (nu 7812 euro). Bij Scheldestro- men werden de bestuurders tot nu toe voor 55 procent betaald. Dat willen ze verhogen naar 60 procent. Daarmee komen ze sa men aan 300 procent, het maxi mum. Lichtzinnig De PvdA-fractie vindt dat een be sluit om de vergoedingen te laten stijgen 'niet lichtzinnig mag wor den genomen'. Zij vraagt daarom meer informatie voordat ze er mee instemt. Zo wil de partij dat het dagelijks bestuur onder bouwt dat het meer tijd moet be steden aan het werk. Ook is de PvdA benieuwd hoe de tijdsbe steding zich verhoudt tot wet houders van een gemeente met Ik heb er zelf gemiddeld een dag of drie per week in gestoken tussen de 60.000 en 100.000 in woners. Daarop is het salaris van het waterschapsbestuur geba seerd. Volgens de partij heeft het dagelijks bestuur eerder deze maand besloten de zogeheten verrekening van neveninkomsten af te schaffen. Dat betekent dat de leden (met uitzondering van de dijkgraaf) niet meer een deel van hun andere inkomsten, boven een bepaalde grens, in de kas van het waterschap hoeven te storten. De PvdA wil weten waarom dat is afgeschaft. De verrekening is overigens alleen verplicht voor bestuurders die voltijds werk zaam zijn. Niet uitzonderlijk Een inventarisatie leert dat het niet uitzonderlijk is dat een wa terschapsbestuur kiest voor de maximale beloning van in totaal 300 procent. Bij onder meer Aa en Maas, Brabantse Delta, Vechtstro men, Hunze en Aa's, Vallei en Ve- luwe en Hollands Noorderkwar tier zit men aan het maximale be drag. 60 PROCENT dinsdag 25 juni 2019 GO 'Wennen dat ze naar je kijken' Koen Florusse Leo Pekaar moet met zijn huidziekte oppassen voor de zon: ,,Ik verbrand gewoon door mijn shirt heen als ik mij niet insmeer." FOTO MARCELLE DAVIDSE - Leo Pekaar, bestuurslid belangenorganisatie Vitiligo.nl De PvdA zet vraagtekens bij de loonsverhoging van het da gelijks bestuur van water schap Scheldestromen. De fractieleden Maarten Rossen en Kris Reijnierse hebben daarover schriftelijke vragen gesteld. Rolf Bosboom Middelburg - Bert de Smet, ex-bestuurder Het dagelijks bestuur van Schelde stromen wil voor 60 procent worden betaald. Dat komt neer op drie dagen per week. Dat is een redelijke schatting, zegt Bert de Smet. Hij was de afgelopen vier jaar lid van het dagelijks bestuur en nam eerder deze maand afscheid. ,,Ik heb er zelf gemiddeld een dag of drie per week in gestoken, inclusief avondvergaderingen en met uitzon dering van de zomervakantie", zegt De Smet. „Maar dat is heel persoonlijk. Als je naar elke receptie en bijeenkomst gaat, kun je het makkelijk opblazen naar vijf dagen. Maar dat was niet mijn stijl. Het is maar wat je zelf van de functie maakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40