Leg koelelementen in het konijnenhok ZEELAND 3 0 Koeien, konijnen en honden krijgen het zwaar de komende dagen. Nu de temperatuur de 30 graden aantikt, kunnen ook zij wel wat verkoeling gebruiken. Bij koeien kan hittestress ont staan. ,,Bij ons worden ze onder de koude douche gezet om ze af te koelen, vinden ze heerlijk", ver telt Marja Kwekkeboom van boerderij Schellach in Middel burg waar tachtig koeien rond lopen. Vers Koeien zijn herkauwers, ze krij gen het warm van eten. ,,Dus gaan ze met die warmte minder eten. We zorgen dat ze kunnen beschikken over voldoende koud water en ook het voer moet vers zijn. We laten het dus niet een dag in de bak zitten", zegt Kwekkeboom. De koeien bij Schellach kun nen zelf kiezen of ze in de stal willen blijven of naar buiten gaan. ,,Er zijn - net als bij mensen - wel verschillen. De ene koe blijft lekker in de zon liggen, de ander zoekt de koeienstal op. Daar is het minder warm, doordat er open ruimten in zitten waar de wind doorheen gaat. Maar het zijn kuddedieren dus als de ou dere koeien naar binnen gaan om de schaduw op te zoeken volgt de rest vanzelf. Bij Schellach hebben ze een 'open' koeienstal, de koeien kunnen zelf bepalen of ze naar binnen komen. ,,Dat is niet bij elke boerderij zo. 's Nachts gaan ze naar buiten. En als ze in de wacht staan in de melkstal, wor den ze onder de douche gezet." Coma Ook honden hebben veel last van de warmte. De Koninklijke Hondenbescherming waar schuwt hondenbezitters: ,,Men- sen realiseren zich vaak niet dat de hond veel minder goed tegen warmte bestand is dan zijzelf." Doordat honden weinig zwe ten, kan de lichaamstempera tuur oplopen. Bij honden leidt dat al snel tot een onomkeerbaar coma en de dood. Konijnen krijgen het vanaf een graad of 24 moeilijk. Leg daarom een wit doek over het konijnenhok of wat koelelemen ten in het hok, luidt het advies. ,,Als het echt heet wordt, zit ieder een op het strand." Officieel is de IJswinckel tot 22 uur open, maar als op een zwoele zomeravond opeens iedereen 's avonds trek krijgt, blij ven ze gewoon nog een uurtje extra scheppen, zegt Corbeau. „Sommige mensen houden niet van ijs maar wel van een echte cappuccino. Dan komen ze voor een Italiaans kopje koffie mee", verklaart de manager. Het spannendste, op dagen als dit: ,,Of de koeling het blijft doen!" Marcella Keus uit Oost-Souburg kon vannacht niet slapen van de hitte. ,,De hele nacht aan het zoeken geweest naar een ventilator die ik ergens nog moest hebben. Ik heb van alles gevonden, maar geen ven tilator. En nou heb ik er een." Het is een van de laatste ventilatoren bij de MediaMarkt in Middelburg." De mevrouw die beteuterd naar de rij koelboxen kijkt - waar vrijdag nog een stuk of duizend airco's stonden - is minder gelukkig. ,,Thuis heb ik drie verhitte kinderen zitten. De air cooler die ik gekocht had, werkte niet. Nu wilde ik juist wat meer uit geven aan een airco." Dennis Els- hout, solution manager van de af deling airco, vindt het ook jammer: ,,Vanmorgen waren ze allemaal weg, in een half uur tijd! Maar mor gen komt er weer een lading." dinsdag 25 juni 2019 M De families Billin en Greuel uit Duitsland heb ben het na twee uur op het strand bij Breskens wel gezien. foto boaz TIMMERMANS Muze en Dimfy in de IJswinckel in Goes. FOTO MAR CELLE DAVIDSE Bram Manneke oogst kersen in de kas, waar het zo'n vijf graden warmer is dan er buiten. foto boaz tim- Marcella Keus uit Oost-Souburg wist een Timmerman Erwin Lems van Boogert van de laatste ventilatoren te bemachtigen Bouwbedrijf lest zijn dorst met een fles bij Mediamarkt. De airco's - vrijdag werden er nog duizend geleverd - waren een half uur na opening al op. foto dirk-jan gjeltema water waaromheen hij een natte katoe nen luier heeft gewikkeld om hem koel te houden. foto marieke mandemaker lüsaiifliÉtF v'jm Een verfrissende duik in het zwembad Stelleplas. FOTO MARCELLE DAVIDSE Maurice Steketee Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35