£•3 S9 Maarten heeft genoeg gedaan Duikwrak Le Serpent nu 'veiliger en overzichtelijk' Max 2 Met temperaturen die richting de dertig gingen en amper wind was het maandag zuchten en zweten in Zeeland. HITTE ZWETEN Commentaar I aarten van der Weijden heeft het gehaald. Nu wel. Wat vorig jaar mislukte, ging nu goed. Van der Weijden zwom de Elfstedenroute, tweehonderd kilometer door het Friese land. Een ongekende sportieve prestatie. Met een miljoenenopbrengst voor de bestrijding van kanker. Kan het mooier? Nauwelijks. Maar de tol is zeer hoog. Misschien wel té hoog. Van der Weijden is duidelijk ijzersterk. Toch is deze in spanning een aanslag op zijn lijf. Daar begint het een beetje te wringen. Want waarom zou je een flink risico nemen met je ge zondheid als je juist wilt opkomen voor een betere zorg? Maar ten herstelde van leukemie. Daarom voelt hij een 'overlevers- schuld'. Daarom zwemt hij tegen kanker. Wie zo ver gaat als Maarten, maakt veel indruk. Die krijgt ie dereen mee. En in hun enthousiasme geven mensen dan gul aan het goede doel. Nederland heeft een mooie traditie met al lerlei sportieve evenementen die gekoppeld zijn aan fundrai- sing. Daar kunnen we trots op zijn. Het is alleen sneu als we steeds sterkere prikkels nodig hebben om geld te geven. Daarom zou het heel mooi zijn als er volgend jaar geen mon sterzwemtocht nodig is om weer een mooi bedrag voor kan keronderzoek bijeen te brengen. Maarten heeft zijn 'schuld' nu wel ingelost. Hij verdient dat het geld voortaan elk jaar veel gemakkelijker binnenstroomt. Alle zieken voor wie hij zo dapper heeft gezwommen, verdienen het nog meer. Zwemmer verdient dat het geld voor kankeronderzoek voortaan gemakkelijker binnenstroomt Le Serpent werd in 2011 bij Scharen dijke afgezonken ten faveure van duikers. Het is één van drie duik- wrakken in De Grevelingen. Het ligt relatief diep, tussen 19 en 29 meter, waardoor het van de drie de meest uitdagende en gevaarlijkste is. Eigenaar Staatsbosbeheer wilde het voor duikers veiliger en over zichtelijker maken om het wrak te betreden. Aanleiding was de dood van twee sportduikers uit Den Haag en Zoetermeer, vorig jaar juli. Zij konden de uitgang niet vin- ALMANAK De regisseur van de Schouwse toneelclub houdt van structuur. Dus zet hij de spelers bij aanvang van de repetities graag in pas sende groepjes bij elkaar. Op het eilandje 'jonge meiden' had zich een wat oudere speelster ge voegd, die zonder twijfel jong van hart mag worden genoemd. den. De meest donkere ruimtes in het voor- en achterruim zijn nu niet meer toegankelijk. Verder is de gidslijn in het grote ruim verlengd, en verbonden met een nieuwe gidslijn die naar de bakboordzijde De donkerste ruimtes in het voor- en achterruim zijn niet meer toegankelijk van het wrak loopt. Zo is het ge makkelijker geworden om de uit gang van het schip te vinden. Tij dens het werk, dat werd uitge voerd door duik- en bergingsbedrijf Europa en op 12 juni begon, gold een duikverbod. Dat is nu opgehe ven. Het viel een van de aanwezige mannelijke spelers op: ,,Het lijkt wel een miss-verkiezing. Maar dan kan jij niet meer meedoen." Zijn opmerking bezorgde hem een slapeloze nacht, bekende hij de volgende week. ,,Ik heb er eens over nagedacht: bij Omroep Max wel!" Burgemeester ruimt strand op Auto rijdt tegen verkeerspost Een automobilist is gis terochtend tegen de ma ritieme verkeerspost aan de Kanaalweg bij Hans- weert gereden. De man raakte daarbij licht ge wond. Het ongeluk op het sluizencomplex gebeurde net voor twaalven. De au tomobilist kwam eerst op het fietspad terecht en reed toen tegen het ge bouw. De politie doet on derzoek naar de oorzaak van het ongeval. De be stuurder raakte gewond aan zijn gezicht en is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De auto raakte aan de voor kant zwaar beschadigd en is weggetakeld. DOMBURG Reanimatie na redden drenkeling Bij strandpaviljoen Breskens aan Zee zit Petra Spekman bezorgd naast haar moeder Diny, die onder de palen van het paviljoen de scha duw opgezocht heeft. De 82-jarige voelt zich niet goed en is een paar keer flauwgevallen. De ambulance is al gebeld. ,,Ze heeft vannacht slecht geslapen", zegt Petra. ,,En dan die hitte." Even later rijdt de ambulance weg met Diny, waar mee het gelukkig alweer een beetje beter gaat. De families Billin en Greuel uit Aken zijn er na twee uur brandend zand en zon ook helemaal klaar mee. In karavaan trekken ze door het hete zand richting de dijk, de mannen voorop. ,,De kinderen worden jengelig en de heren willen niks meer. Ja, naar huis", zegt Anja Billin, die de kinderwagen met Isa- belle (1) voortduwt. Nicht Melina (2) kijkt verhit van onder haar zon- nehoedje naar de hond. ,,Da's een oud hondje hoor. Al dertien jaar oud. Dan kunnen ze ook niet meer zo goed tegen de warmte. Die is ook fertig", zegt Jessica Greuel, de moe der van Melina. Maar, zeggen ze eensgezind: het was trotzdem schön. ,,Beter dan regen!" Rood en sappig hangen de eerste kersen in de bomen van fruitteler Bram Manneke in Breskens. Een overkapping beschermt ze tegen de regen, een fijnmazig net helemaal rondom en over de bomen tegen vogels én de Suzuki-vlieg. ,,Die legt eitjes in de kers en dan krijg je er van die kleine wormpjes in", ver klaart Manneke. De kersen doen ze er bij Fruitteeltbedrijf Manneke een beetje bij; appels en peren zijn de hoofdteelt. ,,Dit is voor verkoop in de boerderijwinkel", zegt Manneke, terwijl hij onder het net door de 'kas' in stapt. BSm, daar is de hitte! Onder het net heeft zich de warmte van de dag opgehoopt, de tempera tuur is hier makkelijk een graad of vijf hoger dan buiten - en daar ^s het al bloedheet. ,,Meestal plukken we 's morgens, dan is het nog niet zo warm", puft Manneke, terwijl hij een mandje vol plukt. Luier Gepuft wordt er ook in Zierikzee. Boogert Bouwbedrijf is bezig met een ingrijpende 'ver nieuwbouw' van het voormalige theater Mondragon. Timmerman nen Jaap de Munnik uit Haamstede en Erwin Lems uit Zierikzee staan boven op het dak. Wat vaker dan anders nemen ze even rust en zoe ken de schaduw om af te koelen. Daar doet de baas gelukkig abso luut niet moeilijk over. Erwin heeft een katoenen luier van zijn zoontje, die nu 4 jaar is en die niet meer no- De hele nacht aan het zoeken geweest naar een ventilator die ik nog ergens had dig heeft, natgemaakt en om een fles water gewikkeld. ,,Werkt ge weldig", zegt hij uit ervaring. ,,De fles blijft dan veel langer koud." Bij de IJswinckel in Goes - met fi lialen in Renesse en Middelburg - zit de lach op het gezicht van mana ger Gijs Corbeau gebeiteld. ,,Druk, druk, en de komende dagen wordt het nog drukker! Dit zijn de dagen waarop we het geld verdienen!" En toch, het kan ook té warm worden: dinsdag 25 juni 2019 Duikers kunnen weer terecht in het wrak Le Serpent in de Gre- velingen. Het schip werd de af gelopen weken veiliger ge maakt. Een deel ervan is perma nent afgesloten. Martijn de Koning Scharendijke Tip? redactie@pzc.nl WEMELDINGE Burgemeester Huub Hiel tjes van Kapelle gaat het strand van Wemeldinge opruimen. Morgenmiddag gaat de eerste burger van Kapelle er, samen met inwoners, plastic jut ten. Het idee om het afval op dit strandje op te rui men komt van Britt Blom- aard. Zij zit in groep 8 van de OBS in Wemeldinge. Britt wil het strand graag schoonhouden en de burgemeester helpt haar daarbij. Het is de bedoe ling dat zoveel mogelijk inwoners van Wemel dinge en omgeving tus sen 15.00 en 17.00 uur komen helpen. HANSWEERT Op het strand bij Dom burg is gistermiddag ie mand uit zee gehaald en op het strand gereani meerd. Het is nog niet bekend hoe het met het slachtoffer gaat. De melding werd ge daan om 15.40 uur, vlak bij strandovergang De Stenen Toko. De strand- wacht ging erheen, net als politie en ambulan ces. Ook een traumahe likopter werd opgeroe pen, maar die keerde om toen bleek dat er ge noeg hulp was. Het slachtoffer is na de rea nimatie met een ambu lance naar het zieken huis gebracht. Vechten om airco, tegen de klamme nachten Ondine van der Vleuten Breskens - Marcella Keus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34