M 'Japan is net FC Barcelona' 23 er ontzettend veel veranderd Denemarken en daarna Zwitser land. Ook toen ging het er écht om. Welke eigenschappen van het team daarvoor zorgen? Volgens Wiegman, die haar belangrijkste internationals persoonlijk bezocht na het 'echec van Oslo' in de diverse landen waar ze spelen, vooral dit: ,,Na 'Noorwegen' zag ik direct iets groeien. Zo van: hé, dit gaan we niet laten gebeuren. Wat ik daarna heb gezien, is dat het team voor elkaar wil werken. Passie en veerkracht tonen.'' Het zal vanavond bij een graadje of 23 in het klassieke stadion van Stade Rennes nodig zijn, meer dan nodig. Een uittocht van Oranjefans zal er niet zijn. 'Slechts' tweedui zend Nederlandse fans reizen naar Bretagne, op negen uur rijden van Utrecht. Fors minder dan tijdens de groepswedstrijden. Alles zal hoe dan ook anders zijn. Steeds weer krijgt het woordj e 'ver wachtingen' een nieuwe dimensie. Daarom toch nog een keer terug naar precies dezelfde wedstrijd als vanavond van vier jaar geleden. Ne derland - Japan. Niemand ver wachtte er toen wat van en nave nant was de ophef na de uitschake ling. Lees: die was er niet. Je kunt het je nu amper meer voorstellen. De ene Nederland - Japan is de an dere niet. ORANJE GEWAARSCHUWD FINALE Dominique Blood worth (24) speelde het afgelopen jaar de meeste minuten van alle Leeuwinnen. Haar weg naar Oranje was lang. ,,Ik ben een trainingsbeest.'' Ze was een jaar of vijftien. Geen standaardpubermeisje dat stie kem sigaretjes rookte of wijntjes dronk. Stappen? Mwah, niet zo interessant. Dominique Blood- worth, toen nog Dominique Jans sen, had maar één verslaving. Ge chargeerd gezegd is haar drang om te slagen als voetbalsters te rug te brengen tot één trapveldje bij haar eerste amateurclub RKSV Wittenhorst, een knusse vereni ging in het Limburgse Horst. Precies op dat veldje is ze van haar vijftiende tot haar acht tiende haast elke dag te vinden. Een halfuur minimaal verplicht ze zichzelf om daar volledig twee benig te worden. Ze bedenkt zelf de trainingsmethode. Hier op het terras van het Best Western Hotel in Rennes legt ze het met plezier uit, aan de vooravond van de kwartfinale tegen Japan. ,,Ik had een vierkantje op het veld waar ik de bal op moest chippen. Een klein goaltje voor de wreeftrap en een groter doel voor de lange trap. Links, rechts, elke dag.'' Ze voetbalt dan met de jongens bij Wittenhorst. Maar twee keer per week trainen. Pfff. Is natuur lijk veel te weinig. ,,Ik wilde voor Oranje spelen. Dan slaat het na tuurlijk nergens op om maar twee keer per week te trainen en op za terdag een wedstrijdje te spelen. Dus bedacht ik mijn eigen trai ningsveld. Dat ik nu tweebenig ben, is daar geboren.'' Bloodworth speelde het afgelo pen jaar de meeste minuten van alle internationals. Als stabiele factor in de verdediging, nooit ge blesseerd bovendien. Dat iemand haar droom leeft, klinkt belegen. Maar voor Bloodworth is het echt van toepassing. ,,Ik zat in de Di toen ik in 2010 naar een interland van Oranje ging in en tegen Bel gië. In een klein stadionnetje voor weinig mensen (in Loenhout). Het mentale aspect was nooit mijn sterkste punt Maar ik wist vanaf dat moment: ik wil in Oranje spelen.'' Ze komt bij de Duitse club Es sen terecht, een profclub vlak over de grens bij haar geboorte dorp. Dan een transfer naar Arse nal en na de zomer de overstap naar VfL Wolfsburg, een Euro pese topclub in het vrouwenvoet bal. Net als deelname aan dit WK is die stap een beloning voor al het werk, zo voelt dat althans voor Bloodworth, die sinds vorig jaar na haar huwelijk de naam van haar Amerikaanse man draagt. 'Een trainingsbeest', zo noem de voormalig assistent-trainer Foppe de Haan van de Leeuwin nen Bloodworth recent in een column in deze krant. Blood- worth gniffelt. Het compliment, juist van Foppe, vindt ze leuk. ,,Ik heb een apparaat, ontworpen door Xavi van Barcelona, waar mee je je voetenwerk kunt verbe teren. En ook je awareness kunt trainen. Dus: hoe moet ik weg draaien. Dat gebruikte ik vaak als een persoonlijke warming-up. Dat gelummel met hooghouden aan het begin van een training is niks voor mij. Foppe heeft mij erg geholpen. Dan maakte hij mij vaak de neutrale speelster bij een partijtje, dan moet je sneller den ken en handelen.'' Bloodworth, die ook gebruik maakt van ene personal trainer, gaf na de eerste wedstrijd op dit WK tegen Nieuw-Zeeland toe dat ze zenuwachtig was. Tegen Ka meroen en Canada was dat gevoel weg. ,,Ook op mentaal vlak heb ik de laatste jaren hulp gezocht. Het mentale aspect was nooit mijn sterkste punt. Daar heb ik veel met een psycholoog over gepraat. Dat gaat ook over kleine dingen, hoor. Voor elke training een con creet doel stellen bijvoorbeeld. Beter worden en daardoor ook rustiger in je hoofd. Ja, ik geniet nu van dit WK. Het was een lange weg met hobbels.'' dinsdag 25 juni 2019 PC ACHTSTE FINALES za 22 juni 17.30 KWARTFINALES za 29 juni 18.30 Duitsland HALVE FINALES wo 3 juli 21.00 za 29 juni 15.00 Duitsland Nigeria ma 24 juni Zweden Canada di 25 juni China di 25 juni Nederland Japan ACHTSTE FINALES za 22 juni 21.00 Noorwegen (wns) 1 Australië zo 23 juni Engeland Kameroen zo 23 juni Frankrijk (wnv) 2 Brazilië ma 24 juni 18.00 KWARTFINALES do 27 juni 21.00 Noorwegen Engeland HALVE FINALES di 2 juli 21.00 vr 28 juni 21.00 Frankrijk Verenigde Staten Spanje 1 Verenigde Staten 2 vier jaar zo 7 juli 17.00 STRIJD OM BRONS za 6 juli 17.00 2019 BRON: UEFA Ontelbare uren op een Limburgs trapveldje Daniël Dwarswaard Rennes Dominique Bloodworth ontdoet zich van twee tegenstanders van Kameroen tijdens het tweede groepsduel op dit WK. foto pim ras -Dominique Bloodworth RENNES Het Japanse recept is bekend: kleine, vlugge, vaardige speelsters. Engeland liet in de groepsfase zien hoe je Japan kunt lam- leggen: door ze fy siek omver te bla zen. Middenvelder Daniëlle van de Donk (foto) omschrijft Japan als een ploeg 'die voetbalt als FC Barcelona'. ,,We moeten kalm blijven en zor- gen dat ze niet te veel aan de bal komen. Je moet op je hoede zijn, maar ze zijn te pakken." Bonds coach Sarina Wieg man zegt: ,,Japan wil tussen de linies spelen. Dus we zul len goed moeten staan. Ze kunnen makkelijk draaien. Japan is bekend bij ons, een topland, dat vier jaar terug nog de finale haalde.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23