RIVM: daling van aantal vaccinaties lijkt gestopt 10 NIEUWS Voor de linkse oppositie is de daverende overwinning van Ekrem Imamoglu als burgemeester van Istanboel het begin van een nieuw tijdperk. De regerende AK- partij likt de wonden. Vraag is hoe straatvechter Erdogan op dit verlies reageert. dinsdag 25 juni 2019 Aanhangers van de linkse Ekrem Imamoglu (r) vieren zijn overwinning in de burgemeestersverkiezing van Istanboel. fotos joris van gennip, epa en ap Marc Guillet Istanboel et flessen Efes bier in de hand en een Turkse vlag om de schouders lopen enkele jongeren door de verlaten straten van Kadikoy, een bolwerk van de linkse oppositiepartij CHP. Met hun schor gezongen stemmen raken ze niet uitgepraat over hun nieuwe held Ekrem Imamoglu. Het is 6.00 uur 's ochtends. Medewerkers van de gemeentereiniging zijn al druk bezig om alle rommel van de Imamoglu-straat- feesten op te ruimen. Voor Imamoglu begint nu het echte werk. Als burgemeester is hij een soort ceo van de metropool Istanboel. Hij heeft een budget van 3,5 miljard euro tot zijn beschikking, oefent in samenspraak met de gemeente raad toezicht uit op gemeentelijke aanbe stedingen, het openbaar vervoer en andere sociale diensten voor de zestien miljoen in woners. De grootste fractie in de gemeenteraad is a Imamoglu is een moslim die vindt dat de islam geen invloed mag hebben op rechtspraak en politiek echter die van zijn belangrijkste tegenstan der, Erdogans AK-partij. Imamoglu zal al zijn talent als bestuurder die mensen sa menbrengt nodig hebben om blokkades van de AKP'ers te voorkomen. Ideologische verschillen en polarisatie overbruggen is hem op het lijf geschreven. ,,Al die verschil len komen ook in mijn familie voor", zei hij. Net als Erdogan komt de familie van Ima moglu uit de conservatieve Zwarte Zee regio. Hij groeide er op in een klein stenen huis boven een stal waar het gezin koeien hield. Zijn vader had een bedrijf dat bouw materialen verkocht. Als 17-jarige verhuisde Ekrem met zijn fa milie naar Istanboel, waar hij aan de univer siteit bedrijfskunde en human resource ma nagement studeerde. Hij werkte in het bouwbedrijf van de familie, trouwde met Dilek Kaya en samen hebben ze drie kinde- Het aantal vaccinaties neemt niet verder af. Voorlopige cijfers voor jongere kinderen laten zelfs een lichte stijging zien van het aantal inentingen. Edwin van der Aa Den Haag De vaccinatiegraad is voor de meeste inentingen ongeveer gelijk gebleven met het jaar ervoor, staat in het rapport Vaccinatiegraad en jaarverslag Rijksvaccinatiepro gramma Nederland 2018. Landelijk heeft 92,4 procent van de kinderen op 2-jarige leeftijd de dktp-vaccinaties (difterie, kink hoest, tetanus, polio) gehad (92,6 procent een jaar eerder), 92,9 pro- cent de bmr-inenting (bof, maze len en rodehond), exact hetzelfde percentage als een jaar eerder. Van deze kinderen, geboren in 2016, heeft 90,2 procent alle be schikbare inentingen ontvangen. Ook dat getal is stabiel. Het gaat om vaccinaties tegen de bacterie die hersenvliesontsteking kan veroor zaken, tegen hepatitis B, tegen pneumokokken en tegen meningo- kokken C. Een deelname van mini maal 95 procent is echter nog altijd belangrijk vanwege het streven van de World Health Organization om ziekten als mazelen wereldwijd uit te roeien, aldus het RVIM. Positief is dat de voorlopige vac cinatiegraad voor onder meer dktp en bmr bij zuigelingen in maart De overheid hoopt dat zo veel mogelijk mensen zich laten inenten. foto robin utrecht 2019 iets hoger ligt dan de vaccina tiegraad rond dezelfde tijd vorig jaar, zien de onderzoekers. Slechts 4,6 procent van de 2-jarigen heeft geen enkele vaccinatie gehad, dit percentage stijgt of daalt niet. Staatssecretaris Blokhuis (Volks gezondheid) is blij met de ontwik kelingen. ,,Dit positieve signaal is voor mij alleen maar een stimulans om de mouwen nog verder op te stropen en door te pakken met het actieplan, waar ik en alle andere be trokkenen nu druk mee zijn. Ik hang de vlag pas uit als we weer sta biel terug zijn op een vaccinatie graad van 95 procent of hoger.'' De vaccinatiegraad moet zo hoog mogelijk zijn om de kans te verklei nen dat in de toekomst ziekten zo- als mazelen uitbreken. Het is daarom belangrijk deze ontwikke lingen nauw te blijven volgen. In ternationaal gezien is de vaccinatie graad in Nederland hoog te noe men, met uitzondering van hpv (een virustype dat baarmoeder halskanker kan veroorzaken). Ook de landelijke vaccinatiegraad van hpv is met 45,5 procent gelijk aan het jaar ervoor. Dat cijfer ligt hoger (48,5 procent) als ook de vaccinaties worden meegenomen die na de 24de verjaardag zijn gege ven. Daarnaast ligt de voorlopige inentingsgraad voor meisjes gebo ren in 2005 op dit moment ruim 3 procent hoger dan rond dezelfde tijd vorig jaar voor meisjes geboren in 2004. GO Imamoglu kan uitgroeie tot rivaal Erd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10