Het laatste oorlogsjaar belicht 9 Toen het Rode Leger in 1943 de stad Koersk had bevrijd, kreeg Sagan de oproep. Hij werd opge leid tot artillerist en in drie maan den voorbereid op de strijd. Hij was de jongste commandant van een tankeenheid. ,,Vóór elke veld slag kregen we 100 milliliter vodka, om de angst te verdoven. Maar als er eenmaal overal vuur vandaan komt, dan verdwijnt die angst. Als je zo op je doel bent ge focust, dan denk je er niet meer aan'', vertelt Sagan. De veteraan is behangen met medailles die hij als oorlogsvete raan kreeg. Trots toont hij een theeglashouder, gemaakt van goud en zilver. „Gekregen op mijn 90ste verjaardag, van Poetin.'' ,,Na Koersk, Orjol en Stalingrad begon de bevrijding van Oekraïne. We forceerden de bevrijding van de rechteroever van de Dnjepr. We hadden geen boten en dus maak ten we van hout en benzinevaten vlotten, zetten onze kanonnen erop en staken de rivier over. Een geweldige veldslag, de verliezen waren enorm. We bevrijdden Kiev, de stad lag in puin, zoals alle steden.'' Daarna rolde het Rode Leger verder. Wit-Rusland, Litouwen, Letland, Estland en Polen en Kon- gingsberg, nu Russisch Kalinin grad, werden veroverd. Sagan raakte gewond, een granaatscherf in het been. Maar hij keerde terug naar het front. ,,We hebben alles bevrijd'', zegt hij. Sagan hield zijn herinneringen aan de oorlog levend door ze in dichtvorm te gieten. Soms treedt hij nog op. Dan vertelt hij over de oorlog en reciteert hij zijn gedich ten. Zo uit zijn hoofd. Zijn geheu gen is, ondanks zijn hoge leeftijd, fenomenaal. Ook tijdens het ge- sprekt borrelen er soms spontaan zelfgemaakte versregels op: De oorlog is al zeventig jaar voorbij Maar tijd raakt niet aan de zege En aan de glorie van die jaren op een rij Hoewel de kleinzonen al langer zijn dan hun opa's, die nog leven De oorlogsstorm heeft hij doorstaan, zonder af te laten weten toch wordt de veteraan steeds ouder IJzeren rotten slinken in alle breedten en wonden drukken als een last nu op zijn schouder Bij het opzeggen van de regels veegt Sagan een traan uit zijn oog. De oorlog raakt hem nog dagelijks. Zo herinnert hij zich nog levendig de lange mars op Berlijn. Het ver zet in de hoofdstad was heftig, vertelt de veteraan. ,,Er werd overal geschoten, we lanceerden onze Katjoesja-raketten. De stad was verwoest, geen licht, geen wa ter, geen voedsel. Onze soldaten begonnen op straat eten te maken voor vrouwen en kinderen. We mochten ons niet wreken op de We bevrijdden Kiev, de stad lag in puin, zoals alle steden burgers van Berlijn, zij waren im mers niet schuldig.'' Niettemin vonden op grote schaal verkrach tingen plaats, werd later bekend. Zijn meest indringende herin nering aan de laatste slag? Sagan hoeft er geen seconde over na te denken. ,,In een kelder zag ik een kind van een jaar of 2. Het zat bij het lichaam van zijn moeder, over leden door het bombardement. Ik heb het kind opgepakt en aan de officieren overgedragen Een andere herinnering: ,,Ik kreeg de opdracht om met dertig krijgsgevangenen een broodfa briek weer op te bouwen. Een vrouw en kind liepen langs. 'Hans, Hans!' riep de vrouw tegen een ge vangene. Het was haar man, die ze lang niet had gezien. Ze omhels- den elkaar in tranen. Wat kon ik doen? 'Weg, nach Hause!' heb ik ze toegeroepen, ze konden gaan. De vrouw keek me aan en omhelsde ook mij. Daarna vertrokken ze.'' ,,Toen we de Amerikanen ont moetten aan de Elbe, zag ik voor het eerst een zwarte man. We heb ben elkaar omhelsd en souvenirs uitgewisseld. Ik gaf hem een op de Duitsers buitgemaakt horloge en een aansteker. Hij mij een zaklan taarn en een potlood. Ik dacht: wat moet ik daar nou mee? Bleek het een ballpoint te zijn, die had ik nog nooit gezien.'' Sagan kon als Sovjetburger nooit terugkeren naar Berlijn. Wel woonde hij in 2015 de zeventigja rige herdenking van de Tweede Wereldoorlog in Londen bij. Voor Konstantin Sjarov kwam de Tweede Wereldoorlog toch nog als een verrassing. De Sovjet-Unie had immers een niet-aanvalsover- eenkomst met Hitler-Duitsland getekend. ,,Voor het land van grote schrijvers als Goethe en Schiller was het zeer onbeschaafd alsnog een oorlog tegen ons te beginnen'', zegt de hoogbejaarde onderkoeld. Sjarov werd in 1923 geboren in de regio van Gorki (nu Nizjni- Novgorod). Toen de Duitsers op 22 juni 1941 de Sovjet-Unie binnen vielen, was hij een tiener. Als re kruut belandde hij bij een oplei dingsinstituut op de steppes van de Wolga. ,,Onze admiraal zei op een dag: we moeten Stalingrad verdedigen, anders verliezen we de oorlog. Als getrainde piloten, moesten we nog anderhalve maand naar een speciale infante- rieschool. Ik kwam uiteindelijk bij de militaire inlichtingendienst. We waren trots, wilden vechten.'' De tocht naar het front was zwaar, vertelt Sjarov, want werd te voet afgelegd. Maar het moreel was hoog. ,,We zongen onderweg pa triottische liederen.'' De gevech ten begonnen meteen bij aan komst. Sjarov raakte door granaat splinters gewond aan zijn rechter hand. Hij kon zijn geweer niet meer dragen. De militaire leiding stuurde hem naar een ziekenhuis achter de Oeral. Hij genas en keerde in 1943 terug naar het front, deze keer bij een tankbrigade, die onderdeel was van de overwin ning bij Stalingrad, de bevrijding van Koersk en de doorsteek naar de Djnepr in Oekraïne. Vervolgens ging het door naar Wit-Rusland. Sjarov: ,,Daar verloren we veel mensen en materiaal. In de winter Een van de aanval marsen was meer dan 550 kilometer. Te voet! van 1944 was de strijd hevig. ,,Na Polen bereikten we Duits land. Een van aanvalsmarsen was meer dan 550 kilometer. Te voet! Op 2 mei 1945 vielen we de west kant van Berlijn aan. In het stadje Burg gaven de laatste Duitsers zich aan ons over. We namen 1350 van hen krijgsgevangen. Zo eindigde voor ons de oorlog. Veel heroïsche daden hebben we niet verricht, het was gewoon onze plicht'', zegt Sjarov bescheiden. Om na de oorlog een bijdrage te leveren aan de vrede, werkte Sja- rov jarenlang voor de Unie van Russische Veteranen. Tot een jaar of vijf geleden nog. ,,Toen vond mijn vrouw het genoeg geweest'', glimlacht Sjarov. ,,Ze zorgt niet al leen voor me, maar inspireert me iedere dag.'' Zijn eega wijkt niet van zijn zijde. Ze schenkt thee. En zodra de verslaggever te snel wil, roept ze hem tot de orde: ,,Daar komt Konstantin Michaïlovitsj weldra vanzelf over te spreken.'' De veteranenunie bestaat niet meer. ,,Maar ik hoop dat ze kan worden heropgericht'', zegt Sjarov. ,,We moeten een weg vinden om elkaar te begrijpen. Rusland zal Europa nooit aanvallen. We heb ben al zo veel miljoenen verloren. De Russen zijn moe van oorlog, we kennen de prijs ervan.'' Wat denkt hij: was D-day nodig, of had het Rode Leger de nazi's op eigen kracht kunnen verslaan? De militair twijfelt. ,,Ik denk dat we het wel alleen hadden afgekund. Maar tegen welke prijs? Zo veel meer doden aan onze kant.'' Na de oorlog reisde Sjarov en kele malen naar de VS om te pra ten met Amerikaanse veteranen en college te geven over de Sovjet kant van WOII. Hij spreekt nog steeds wat Engels en zegt dat hij altijd met Amerikanen en Europe anen overweg heeft gekund. Toch stelt hij voor het huidige con- flict tussen het Westen en Rus land, dat begon na de annexatie door de Russen van de Krim begin 2014, hoofdzakelijk het Westen verantwoordelijk. ,,Te beginnen met de eis dat het Kremlin de aan leg van Nord Stream 2 (gaspijplei- ding van Rusland naar Duitsland door de Baltische zee, red.) staakt. Maar we willen het gas verkopen zonder politieke spelletjes.'' Sjarov heeft een verzoek aan de Nederlanders: ,,Voor Amerikanen moet Rusland koste wat kost ge straft. We hebben met Nederland zo lang zo goed samengewerkt. Laat de Nederlanders alsjeblieft het voortouw nemen voor betere betrekkingen tussen Rusland en het Westen.'' maandag 24 juni 2019 'Berlijn was verwoest, geen water, geen licht' Pjotr Sagan (92) was erbij toen het Rode Leger vanaf 1943 de oprukkende Duitse legers terug joeg in de Tweede Wereldoor log. Met zijn tankbataljon reed hij Berlijn binnen. Als een van de weinige overgebleven veteranen kan hij er nog over vertellen. —Pjotr Sagan 'Rusland zal Europa nooit aanvallen' Konstantin Sjarov: „Russen zijn moe van oorlog.'' fotos joost bosman De Tweede Wereldoorlog heeft van veteraan Konstantin Sjarov (96) een ijveraar voor de vrede gemaakt. ,,Laat de Nederlanders alsjeblieft het voortouw nemen.'' —Konstantin Sjarov Veteraan Pjotr Sagan denkt nog dagelijks aan de oorlog,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9