75 jaar Bevrijding 8 NIEUWS Van Stalingrad naar Berlijn Zonder het Rode Leger was West Europa niet of veel later van de Duitsers bevrijd. Vlak na D-day begon 75 jaar geleden het Sovjetoffensief om Hitler te verdrijven. Tegen een hoge prijs. Oorlog. Maar de cijfers blijven ver Rusland staat vol herdenkings- schrikkelijk. Ruim tien miljoen sol monumenten aan de heroïsche daten van het Rode Leger sneuvel- strijd. Geen land ter wereld dat tij- den aan het oostfront. Ter vergelij- dens de Tweede Wereldoorlog zo king: dat zijn ruim zes keer zo veel veel slachtoffers heeft te betreuren. doden als de 1,5 miljoen geallieer- Kom bij de meeste Russen daarom den die aan het westfront vielen. niet aan met D-day. Velen kennen Bekeken vanuit Russische kant het begrip niet eens. Voor zover ze hebben zq de grootste offers ge er wel van weten, overheerst het ge- bracht en hebben zq Europa van voel dat de landing in Normandië Hitlers juk ontdaan. De Grote Va- en wat daarna kwam, groter wordt derlandse Oorlog (zoals de Russen gemaakt dan de Russische bijdrage en voormalige Sovjetvolken WOII aan het verslaan van de nazi's. noemen) is nog altijd heilig in Rus- Misschien lag dat eerbetoon ook land. OPERATIE BAGRATION maandag 24 juni 2019 GO De Russische kant van de bevrijding Joost Bosman niet voor de hand tijdens de Koude Sovjetsoldaten tijdens een gevecht in Stalingrad De Sovjetvlag is geplant op het gebouw van de Rijksdag. Hitler is verslagen. fotos getty images Het non-agressiepact met de Duitsers was van korte duur. In 1941 begon Operatie Barbarossa en trokken 150 Duitse divisies met 3300 tanks en 2700 vlieg tuigen verpletterend op naar het oosten. Het tij keerde in Stalin grad, ten koste van 1,2 miljoen doden aan de Sovjetkant. De rol- len werd omgedraaid en de Duitse legers werden terug gedreven. Op 22 juni 1944, 75 jaar geleden, begon Operatie Bagration, waarmee de Russen Wit-Rusland en het oosten van Polen heroverden. Uiteindelijk wapperde de rode vlag in mei 1945 op de Rijksdag in Berlijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8