SP gaat bij zichzelf in de ziel kijken OM wil cricketspeler en haatprediker verhoren 7 Politieke aardverschuiving in Istanboel Nadat alle stemmen waren geteld, bleek de centrumlinkse politicus een voorsprong te hebben van bijna 10 procent op Benali Yildirim, Er- dogans partijgenoot en jeugd vriend. Imamoglu bedankte alle mede werkers en kiezers voor de zege. ,,We openen een nieuwe pagina in Istanboel. Een pagina met gerech tigheid, gelijkheid en liefde. We zullen de arrogantie en verspilling stoppen. Vandaag hebben de 16 miljoen inwoners van Istanboel ons geloof in democratie opgefrist.'' Verder beloofde hij de kiezers dat hij gaat werken aan de problemen in de metropool, met name de werkloosheid en de armoede. Ook wil hij het openbaar vervoer verbe teren. De nieuwe burgemeester van Istanboel deed een handreiking naar president Erdogan en zei be reid te zijn om met hem 'in harmo nie samen te werken'. Die liet via Twitter weten teleurgesteld te zijn in het slechte resultaat voor zijn AK-partij, maar feliciteerde Ima- moglu met de overwinning. Deze grootste nederlaag uit de loopbaan van Erdogan moet wor den gezien als een 'politieke aard verschuiving van ongekende om vang', aldus de Turkse analist Kadri Gürsel. ,,Wie Istanboel wint, wint Tur kije'', zo had Erdogan zijn aanhan gers in zijn geboortestad in het ver leden voorgehouden. In de econo mische en culturele hoofdstad van Turkije begon hij in 1994 zijn poli tieke carrière als burgemeester en als de stem van de politieke islam. Eerder al had Imamoglu laten weten dat het er niet alleen om ging in Istanboel na 25 jaar een burge meester van een andere politieke kleur te kiezen, maar ook een stem voor de democratie en voor de rechtsstaat. Die zijn in de afgelopen zeventien jaar onder Erdogan 16 miljoen inwoners van Istanboel hebben ons geloof in de democratie opgefrist steeds verder uitgehold. Opvallend voor de aardverschui ving in de stad is dat traditioneel re ligieus-conservatieve deelgemeen ten als Üsküdar, Eyüp en Fatih, ze ventien jaar lang bolwerken van Er- dogans islamistische AK-partij, nu ook in meerderheid voor de secu liere oppositie stemden. Luid juichend en claxonnerend re den aanhangers van Imamoglu urenlang door de straten in wijken waar de CHP het sterkst is. Ze hin gen uit de ramen met hun middel vinger en wijsvinger als victoriete ken in de lucht. En scandeerden de leuze van Imamoglu 'Her sey gok gü- zel olacak (Alles komt goed). Ze werden toegezwaaid door an dere kiezers die hen met applaus begroetten. Bars en slijterijen deel den niet in de feestvreugde; die ble ven gesloten, omdat de verkoop van alcohol op verkiezingsdag verbo den is, om te voorkomen dat de emoties uit de hand lopen. Dit waren de moeilijkste verkie zingen voor Erdogan in de grootste stad van Turkije, die met een begro ting van 3,5 miljard euro ook het rijkst is. Erdogan had voormalig premier Yildirim (63) als troefkaart ingezet, maar de aantrekkings kracht van nieuwkomer Imamoglu (49) bleek overweldigend. De partijtop liet zaterdag op een drukbezochte bijeenkomst in Amersfoort geen moment onbe nut om te benadrukken hoe de mocratisch het is dat afgevaardig den van de afdelingen urenlang hun zegje mogen doen over de huidige stand van zaken bij de SP. Het kwartje is écht intern geval len: het roer moet om. Bij de laatste Europese verkie zingen werd de Socialistische Par tij compleet weggevaagd. En dat was niet de eerste keer. De slechte prestaties bij meerdere stembus gangen op rij en de recente ophef over een omstreden verkiezings spot waarbij PvdA'er Frans Tim mermans te kakken werd gezet, kostten partijvoorzitter Ron Voor veel mensen zijn we de partij van het chagrijn, en niet meer rebellenclub Meyer de kop. Hij vertrekt eind dit jaar, de zoektocht naar een opvol ger begint nu. De leden hadden op de partij raad bakken met kritiek op de koers van de SP. De rijen bij de microfoons in de zaal waren lang. ,,We hebben voor de kat zijn viool uren in de campagne gestoken", zei een boos SP-lid. Hij kraakte keihard de 'kapitale fout' af van het bestuur, het honende spotje over Timmermans. Een ander lid bracht treffend naar voren dat de partij is vergeten een stip op de horizon te zetten. ,,We zijn niet meer de rebellen- club van vroeger, we zijn voor veel mensen de partij van het chagrijn geworden." Hij raadt het bestuur aan 'uit de ivoren toren te komen en de luiken open te gooien'. De SP gaat inderdaad bij zich zelf in de ziel kijken. Een commis sie met tien prominente partijle den, waarin ook vertrekkend voorzitter Meyer zal plaatsnemen, aangevuld met zes lokale SP-poli- tici, heeft als taak een analyse te maken van de staat van de partij en moet een toekomstvisie ont wikkelen. Met een achterhaald thema als zorg en een moeilijke term als 'klimaatrechtvaardigheid' wisten de socialisten de boze burger de laatste jaren niet naar de stembus te krijgen. De ouderen die wél gingen, stemden Forum voor Democratie of 50Plus. De jonge ren renden massaal naar Groen Links en de mensen met een mi gratieachtergrond zochten hun heil bij onder andere Denk en de PvdA. Partijleider Lilian Marijnissen zei erover: ,,We moeten op zoek naar antwoorden. Duidelijk is dat we het niet goed hebben gedaan. Duidelijk is dat het anders moet. We hebben een begin gemaakt met die zoektocht naar verbete ring. In alle openheid. Dat gesprek is na vandaag nog niet klaar. Dat zullen we op verschillende mo menten in verschillende samen stellingen blijven voeren. De in terne commissie en al die ge sprekken met partijleden moeten uiteindelijk een nieuwe koers op leveren.'' Het OM heeft daarvoor een rechts hulpverzoek gedaan bij hun Paki staanse collega's. Dat bevestigde een woordvoerder van het OM za terdag naar aanleiding van een tweet van Wilders. ,,We willen hen verhoren van wege opruiing en bedreiging van meneer Wilders'', verklaart persof ficier van Justitie Marilyn Fiken- scher. De PVV-leider meldt in die tweet dat hij blij is dat de Neder landse autoriteiten 'een officieel verzoek hebben gedaan om Rizvi te vervolgen en arresteren'. De woordvoerder van het OM be nadrukt dat de tweet van Wilders 'inhoudelijk niet klopt', omdat het verzoek aan Pakistan alleen gaat over een verhoor, niet over arresta tie en vervolging. Geschorst De 34-jarige Latif was een top- cricketspeler, maar werd in 2017 voor vijf jaar geschorst wegens spot-fixing. Dat is wanneer een speler een bepaald deel van een wedstrijd naar zijn hand zet, waarop gegokt kan worden. In augustus 2018 zou hij een prijs van 24.000 dollar op het hoofd van Geert Wilders hebben gezet, omdat die van plan was een cartoonwed strijd te houden over de profeet Mohammed in de Tweede Kamer. Prediker Khadim Rizvi is de lei der van de radicaal-islamitische partij Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLp). Hij staat bekend om zijn op hitsende preken. De afgelopen maanden voerde hij een felle cam pagne tegen de vrijlating van Asia Bibi. Die Pakistaanse katholieke vrouw werd ter dood veroordeeld voor het beledigen van de profeet, maar later alsnog vrijgesproken en vrijgelaten. Ook ging Rizvi de afgelopen ja ren tekeer tegen Wilders. Dat speelde vooral vorig jaar zomer, ten tijde van Wilders plannen voor de cartoonwedstrijd. Het voornemen leidde tot heftige rellen in Pakistan. Demonstranten werden aangevuurd door Rizvi die onder meer dreigde een atoombom op Nederland te gooien als de wed strijd doorging. Ook werd er een mars naar de Nederlandse ambas sade op poten gezet. De Neder- landse ambassadeur in Islamabad moest door de dreiging enkele maanden terug naar Nederland. Volgens Wilders heeft Rizvi 'een fatwa over hem uitgesproken', hij zou onder meer gesteld hebben dat 'iedereen die familie in Nederland heeft die personen moet bellen en moet zeggen dat ze de blasfemist moeten vermoorden'. Eind augustus werd er in Den Haag een jonge Pakistaan opgepakt, die hier een aanslag wilde plegen op de Tweede Kamer of Geert Wil- ders. Die Junaid I. nam op station Den Haag Centraal een filmpje op waarin hij 'de ongelovige' Wilders bedreigde en plaatste de video openbaar op Facebook. Wilders blies de cartoonwed strijd uiteindelijk af. maandag 24 juni 2019 GO Seculiere oppositie overtroeft Erdogan De Turkse president Erdogan heeft ook bij de herhaling van de burgemeestersverkiezingen in Istanboel een historische neder laag geleden. Oppositiekandi daat Ekrem Imamoglu van de seculiere Republikeinse Volks partij CHP behaalde een klin kende overwinning. Marc Guillet Istanboel -Ekrem Imamoglu Kijk op de site bij /video hoe inwoners van Istanboel naar de stembus gaan De SP heeft afgelopen week end op een partijraad een fikse discussie gevoerd over de koers van de partij. Geen enkel pijnpunt werd geschuwd: het afgekraakte spotje over Frans Timmermans, de dwingende werkwijze van de top en de roep om een brede volkspartij. Edwin van der Aa Amersfoort -SP-lid Lilian Marijnissen op zoek naar antwoorden. foto anp Het Nederlandse Openbaar Mi nisterie wil de Pakistaanse cricketspeler Khalid Latif (34) en prediker Khadim Hussain Rizvi (53) verhoren vanwege op ruiing en het bedreigen van Geert Wilders. Marcia Nieuwenhuis Cyril Rosman Den Haag Voormalig cricketer Latif en haatprediker Rizvi. fotos reuters Aanhangers van oppositiepartij CHP vieren feest na de glansrijke overwinning bij de burgemeestersverkiezingen. foto joris van gennip

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7