Vi m éi **r 5 Knap, maar geen kruisje maandag 24 juni 2019 ft d f -1 -i LEEUWARDEN i-JmFasës*"" - notone tocht naar het keerpunt in Dokkum, waar hij vanochtend wordt verwacht. „Maarten voelt zich supergoed'', zegt een woordvoerster van zijn begeleidingsteam. ,,Hij eet goed en hij drinkt goed.'' Vorig jaar moest hij na ruim 55 uur en 163 kilometer zwemmen bij de molen in Bur- daard zijn poging staken. Hoe langer hij zwemt, hoe meer geld voor onderzoek. Daarom is hij vastbesloten het nu wél te halen. Voor de man die olympisch kampi oen werd op de 10 kilometer in open water (Peking, 2008), zwemmend Het Kanaal overstak, en van Amsterdam naar Rotter dam zwom, is deze tocht anders. Deze tocht móét. Voor al die mensen die vechten tegen kanker, maar ook voor al die mensen die het gevecht al hebben verloren. Rond de Elfstedenzwemtocht liggen de verhalen van pech en geluk dicht bij elkaar. Velen hebben een persoonlijke ervaring met de 'rotziekte', die bijna elke familie of vriendenkring wel raakt. Zoals de 18-jarige Stefan de Groot, die als 'lifeguard' van de Reddingsbrigade meevaart. ,,Ik ben zelf ook ziek geweest en ik ben behandeld door de zelfde arts als Maarten. Dat gaat steeds door mijn hoofd.'' Van der Weijden staat er niet alleen voor. In elke doorkomststad zwemmen in zijn kielzog tachtig mensen mee. In Stavoren zijn er nog eens honderden mensen die eenmalig 500 meter meezwemmen. Vooral voor de meezwemmers is kanker vaak heel dichtbij. Waterpoloër Gert de Groot (49) uit Amstelveen verloor 18 jaar geleden zijn moeder, slechts 56 jaar oud, Ik heb haar gevecht van dichtbij meegemaakt. Daarom wil ik hier bij zijn aan borstkanker. ,,Ik heb haar gevecht van dichtbij meegemaakt. Daarom wil ik hier bij zijn. Het is belangrijk dat kanker eerder ontdekt wordt en er medicijnen zijn die voorkomen dat mensen de ziekte krijgen of dat dit heftige consequenties heeft.'' Die verhalen maken de Elfstedentocht van Van der Weijden een aaneenschakeling van kippenvelmomenten. Alles staat bol van de symboliek. De liedjes die gedraaid worden - van Leef tot Vechtersbaas - de ver halen van lotgenoten op podia, het enthou siasme langs de kant. Meervoudig olympisch schaatskampi oene Ireen Wüst is met vriendinnen van team Nuyt bij de doorkomst in Harlingen. Om Van der Weijden te steunen en ter na gedachtenis aan hun schaatsvriendin Pau- lien van Deutekom, die op 37-jarige leeftijd overleed aan longkanker. Kay van der Kooi, de man van Van Deutekom, zwemt 6 kilo meter met Van der Weijden mee. ,,Ik was hier liever op een andere manier geweest. Maar het is fantastisch dat Maarten zo veel aandacht krijgt en geld ophaalt voor onder zoek naar kanker.'' GO In Harlingen krijgt Maarten zijn doorkomststempel Publiek applaudisseert bij een brug tussen Hindeloo- Een hijskraan tilt hem in een soort hangmat over de van Sinterklaas. foto anp pen en Workum. foto anp sluis bij Wier. foto anp Maarten van der Weijden hoeft na het zwemmen van de Elfstedentocht niet te re kenen op een Elfsteden- kruisje van de koninklijke vereniging Friesche Elf Ste den, de organisator van de 200 kilometer lange schaatstocht. „Misschien verdient hij het kruisje wel, maar hij krijgt het niet", zei voorzitter Immie Jonkman tegen Omroep Fryslan. ,,Ons kruisje is alleen be doeld voor leden die de tocht op schaatsen volbren gen. Zo is dat vastgelegd, daar wijken we niet van af. We hebben veel waardering voor wat hij doet. Maar we künnen geen uitzondering maken.'' Kijk op de site voor een liveverslag en beelden van de tocht en aankomst. i 'f- Gesteund door publiek en meezwemmers komt Maarten van der Weijden aan in Stavoren. foto anp -Gert de Groot, meezwemmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5