Zorgbelang Nederland: Zeeland doet het goed, maar het moet nog beter Respectloos gedrag bij redding van verwarde vrouw Zorgbelang Nederland heeft voor drie provincies in kaart gebracht hoe het is gesteld met het gebruik van e-health, ofwel digitale zorg. Behalve Zeeland zijn dat Noord Brabant en Gelderland. De online mogelijkheden en diensten van alle zorginstellingen zijn tegen elkaar afgezet op de zogeheten eHealth Meetlat. Er zijn 103 Zeeuwse huisartsen bekeken. Bij 75 van hen kun je via de website een herhaalrecept aan vragen. Dat komt neer op 77 pro cent. In Gelderland is dat 76 procent en in Brabant 67 procent. Patiëntenportaal Een patiëntenportaal is minder ge bruikelijk. In Zeeland beschikt ruim een derde van de huisartsen daarover. Online een afspraak ma ken is ook bij een derde mogelijk. Een afspraak verzetten of het inzien van het eigen dossier of laboratori umuitslagen lukt nog maar bij een op de acht huisartsen. Bij achttien praktijken is een consult per mail of chat mogelijk. Beeldbellen kan in zes gevallen. De Zeeuwse praktijk die het best uit de bus komt, is die van Heukels in Heinkenszand. Ook Huisartsen centrum Zuid in Terneuzen en Huisartsenpraktijk 's-Gravenpol- der staan in de provinciale top-3. Verpleeghuizen Zorgbelang Nederland bekeek ook 98 Zeeuwse locaties van de zogehe ten VVT-instellingen (verpleeg- en verzorgingshuizen en thuiszorgor ganisaties). Van hen scoort de SVRZ het hoogst op het gebied van e-health, gevolgd door Zorggroep Ter Weel. ZorgSaam, Allévo en Ce derhof delen de derde plaats. Maar liefst 85 procent van de VVT-instellingen in de provincie beschikken over een digitaal por taal waar familieleden of mantel- zorgers van cliënten kunnen inlog gen om informatie te krijgen. Ter vergelijking: in Brabant is dat 25 procent en in Gelderland 35 pro cent. Ruim de helft van de instel lingen biedt personenalarmering Ondanks dat er dus veel is gerealiseerd, zijn we er nog niet aan. Diensten zoals digitale consul ten of beeldbellen zijn in Zeeland nog niet mogelijk. ZorgSaam Van de ziekenhuizen deed Zorg- Saam het tijdens het onderzoek (2018) beter dan Adrz, met onder meer een patiëntenportaal en de mogelijkheid om bijvoorbeeld on line het eigen dossier en onder- zoeksuitslagen in te zien of een af spraak te maken. Adrz heeft sinds kort ook een patiëntenportaal. Minister Hugo de Jonge ziet dui delijke voortgang op het gebied van e-health, schrijft hij aan de Tweede Kamer. Maar hij constateert ook dat nog niet iedereen 'even voortva rend aan de slag is met e-health'. Hij wij st er vooral op dat huisartsen achterblijven als het gaat om online inzage in gegevens. Ook zijn patiënten lang niet altijd op de hoogte van de digitale moge lijkheden die er wel zijn. De be kendheid ervan moet duidelijk nog beter. ,,Ondanks dat er dus veel is gerealiseerd, zijn wij er nog niet", aldus De Jonge. It I maandag 24 juni 2019 I pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl HOEK Bij schaal één op vijftig is de modelvariant van de Nieuwe Zeesluis in Terneuzen nog altijd een flink ding van ruim negen meter lang. Zaterdag werd in het water van de Braakmankreek bij Marina Beach, het nieuwste schaalmodel van de Zeeuwse Modelvereniging Zuid-Zuidwest gepresen teerd tijdens de tiende editie van het vaarweekend. Vijf leden van de vereniging werkten aan het model. Ook gisteren werd er nog bij de jachthaven gevaren met op afstand bestuurbare modelschepen en namen kleine terreinwagens een lastig offroadparcours. FOTO PETER NICOLAI Zorg kan steeds vaker digitaal Zeeland doet het behoorlijk goed op het gebied van digitale zorg. Zo kunnen patiënten in middels bij driekwart van de huisartsen online een herhaalre- cept aanvragen. Het gebruik van die mogelijkheden moet nog wel beter. Rolf Bosboom Vlissingen - Hugo de Jonge, minister van Volksgezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49