vragen over de J|V| vit i CDA: Stabieler bestuur als Senaat langer aanblijft i NIEUWS 3 TROPISCH WEER UITLEG L d i 11Ê 1. Hoe heet wordt het? „Vandaag kan het 29 tot 34 graden worden, dinsdag wordt het op de heetste plaatsen 36 graden, lokaal zelfs 37'', voorspelt weervrouw Diana Woei van Weerplaza. ,,Ook de nachten verlopen zeer warm'', waarschuwt zij. ,,Je kunt van een tropennacht spre ken als de temperatuur niet onder de 20 graden komt. Dat zit er zeker in. In Rotterdam bijvoor beeld kan het 's nachts wel 22 graden blijven. Beton en gebouwen in steden absorberen de warmte en die stralen dat dan 's nachts weer af. Een warme oostenwind houdt het land ook warm.'' 2. Waar moet je op letten Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) heeft gisteren het hitteplan geacti veerd voor grote delen van Nederland. Het hitte plan is een waarschuwing voor hitte, de risico's die de hitte met zich kan meebrengen en een oproep om extra op elkaar te letten. Vooral voor groepen kwetsbare mensen, zoals ouderen en baby's brengt hitte gezondheidsrisico's met zich mee. Deze groe pen moeten extra alert zijn op uitdroging en over verhitting. Drink genoeg en blijf uit de zon. 3. Waar geldt het hitteplan? In de provincies Noord-Brabant, Limburg, Utrecht, Overijssel, Gelderland, Flevoland en Drenthe. Woei: ,,In het zuidoosten en oosten blijft het het langst warm: daar blijft het kwik de 30 graden bereiken. In die regionen kan het zeker tropisch blijven tot in het weekend. Op woensdag gaat in andere provincies de wind vanuit het noorden waaien en wordt het wat koeler. In Zuid-Holland, Friesland en Groningen blijft het veel koeler met maxima van 25 tot 28 graden, de hittegolf is dus regionaal.'' 4. Welke maatregelen worden er genomen? Scholen komen met tropenroosters, dan krijgen de kinderen bijvoorbeeld 's middags vrij of langer pauze. Ook zetten basisscholen badjes neer. Ou ders wordt gevraagd de kinderen thuis al badkle ding aan te trekken, onder hun normale kleren. Er zijn middelbare scholen die toetsen vervroegen. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit voert extra controles uit om te kijken of bedrijven zich houden aan de regels voor dierenwelzijn. Het warme weer trekt deze week een grens door het land. In het zuidoosten loopt het kwik het verst op en is een hittegolf waarschijnlijk. In het noordwesten blijft het wat koeler, is de verwachting. Boven de dertig 5. Is juni de warmste maand ooit? ,,In het zuidoosten komt het in juni zeker tot de warmste maand sinds het begin van de metingen in 1901'', ver klaart Woei. ,,Dat geldt voor de pro vincies Noord-Brabant, Limburg, Gelderland en Overijssel.'' Het zou volgens de weervrouw kunnen dat heel Nederland ook een record ves tigt. En wel dat van de hoogste ge middelde temperatuur van de maand. ,,Dat hangt ervan af in hoeverre de warmte blijft hangen.'' 6. Is het uitzonderlijk al zo vroeg? Zo'n vroege hittegolf is geen uitzondering. Sterker nog de allervroegste hittegolf sinds de metingen in 1901 dateert al van 1922. ,,Toen werd het van 21 mei tot 25 mei al tropisch warm'', weet Woei. „Hittegolven zijn al een aantal keren voorgekomen in juni. De laatste golf in juni was in 2005 van 18 tot 24 juni. Maar hittegolven komen in juli en augustus wel vaker voor, omdat dat de warmste maanden van het jaar zijn.'' 7. Waarom is het zo heet? Op de hele aarde is het sinds 1900 ge middeld 1,0 graad warmer gewor den, daardoor zijn hogere piekwaar den ook waarschijnlijker. In Neder land is de gemiddelde temperatuur sindsdien 1,9 graad gestegen. De op warming komt door broeikasgassen. De concentratie CO2 in de atmosfeer is sinds het begin van de industriële revolutie (1750) met 40 procent toe genomen. CO2 (koolstofdioxide) en andere broeikasgassen zoals methaan, lachgas en waterdamp vormen een deken om de aarde. De zonnestraling die de aarde opvangt, wordt daardoor niet meteen terug het heelal in ge kaatst, maar blijft deels onder die de ken hangen. De partij wil daarmee voorkomen dat de Provinciale Statenverkiezin gen wordt gezien als een 'herkan sing' van de Tweede Kamerverkie- zingen, omdat de leden van de Pro vinciale Staten de Eerste Kamer kiezen. De uitslag van de provinci ale verkiezingen wordt daardoor te veel beïnvloed door de landelijke ontwikkelingen, vindt CDA-Ka- merlid Harry van der Molen. ,,Het moeten weer gaan over de provin cie." Hij komt met zijn plan, dat hij re cent ook in een intern CDA-blad ontvouwde, omdat hij bij de cam pagne van maart veel mensen hoorde klagen. „Waarom zijn al die landelijke politici zo in touw voor de Statenverkiezingen, zeiden ze dan. Die gaan toch over mijn pro vincie?'' Van der Molen leunt voor zijn oplossing op het plan dat hoogle- raar staatsrecht Douwe Jan Elzinga al eerder ontvouwde in het blad Binnenlands Bestuur. Hij stelde voor de grondwetswijziging van 1983 te rug te draaien. Vóór dat jaar kende de Senaat al een zittingduur van zes jaar en werd de helft van de Eerste Kamerleden om de drie jaar geko zen. Volgens Elzinga is er in 1983 een vergissing gemaakt. ,,Er was toen een discussie over de rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer en W Het CDA-plan leunt op eerder plan van hoogleraar Douwe Jan Elzinga toen is dit compromis er min of meer per ongeluk ingekomen, als slip of the tongue. Maar de effecten daarvan zijn nooit voorzien.'' De Groningse hoogleraar is blij dat Van der Molen zijn voorstel overneemt om 'de ernstige weef fout in ons stelsel te corrigeren'. ,,De effectiviteit van het landsbe stuur komt in het geding, omdat de senaat steeds politieker wordt en het kabinet na de Eerste Kamerver kiezingen moet gaan wheelen en dealen voor meerderheden.'' Volgens Van der Molen heeft het terugdraaien van de grondwetswij ziging uit 1983 alleen maar voorde len. ,,De uitslag van de Provinciale Staten bepaalt nog steeds hoe de Eerste Kamer eruitziet, maar wel in een trager tempo dan nu het geval is.'' Een grote winst van een partij, zoals bij Forum voor Democratie in maart, vertaalt zich dan pas later door naar de Eerste Kamer. Maar dat geldt ook omgekeerd, bena drukt Van der Molen. ,,Als je als partij heftig verliest bij Provinciale Staten, dan merk je dat ook pas la ter.'' Van der Molen heeft zijn plan 'her en der genoemd' en ook ge deeld met minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. De com missie onder leiding van oud-mi nister Johan Remkes, die onder zoek deed naar het parlementair stelsel, adviseerde de door het CDA voorgestelde wijziging eind vorig jaar niet. maandag 24 juni 2019 GO i i regionale hittegolf Marcia Nieuwenhuis Het wordt een warme week, met dinsdag als hoogtepunt. 33C ma di wo do vr za zo 24 25 26 27 28 29 30 30°C BRON: ANP/WlCHARTS w IT/'VT/"! A Kil Regeringspartij CDA wil de Grondwet wijzigen om Eerste Kamerleden een zittingstermijn te geven van zes jaar, waarbij de helft van de senatoren om de drie jaar wordt gekozen door de Provinciale Staten. Daardoor moet de politiek stabieler wor den, omdat het kabinet dan niet telkens de meerderheid kan kwijtraken. Hanneke Keultjes Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3