II 10 Beloning voor judoka na twee moeizame jaren op Europese Spelen Nu te koop! Judoka Sanne van Dijke won gisteren zilver op het EK. Een medaille die haar vertrouwen, ervaring, én een visitekaartje in haar route naar de Olympische Spelen biedt. Er was een periode in het leven van Sanne van Dijke dat ze dacht: ,,Ben ik gekke Henkie, of hoe zit het?" In 2017 op het EK beleefde de judoka in de klasse tot 70 kilogram een droomdebuut, ze won verrassend het goud. ,,En daarna werd ik elke dag, elke training, beter. Maar de grootse prestaties bleven uit." Tot gisteren, op een zondagavond in Minsk. Tot ze zilver won bij de Eu ropese Spelen, die voor de judoka's ook als Europese Kampioenschap pen gelden. ,,Tuurlijk, als je dichtbij goud bent, ben je ook wat teleurgesteld, maar tegelijkertijd ben ik absoluut heel tevreden met zilver. Na zo'n periode waarin j e voor j e gevoel be ter bent dan je prestaties aangeven, is het heel lekker wél te winnen", zegt Van Dijke (23) telefonisch van uit Wit-Rusland, ruim een uur na haar optreden. In de finale moest Van Dijke haar meerdere erkennen in Margaux Pi- not. De Fran^aise won op straffen in de golden score. ,,Soms verlies je terwijl je had kunnen winnen", zegt Van Dijke. ,,Maar nu was dat niet het geval. Alles wat ik had lag op die mat, maar het was niet ge noeg. Dat het op straffen beslist wordt, geeft alleen maar aan hoe klein het verschil tussen ons was, anders gooit ze me wel." Haar winst in Wit-Rusland geeft zelfvertrouwen. Daarnaast ziet Van Heel tevreden met zilver. Na zo'n periode is het heel lekker om wél te winnen Dijke de Europese Spelen als een handig leerproces op weg naar de Olympische Spelen van Tokio van volgend jaar. Van Dijke is 23 jaar, de vorige editie van de Europese Spe len maakte ze niet mee en olympi sche ervaring heeft ze niet. ,,Een multisportevenement is anders dan een normaal EK waar je in een hotel zit met alleen maar judoka's." Spanning De Nederlandse ploeg verblijft in een speciaal atletendorp, er was een openingsceremonie voorafgaand aan het evenement. ,,Er gebeurt hier veel meer, wat bij sommigen extra spanning veroorzaakt. Bij mij is dat niet zo. Het is goed dat ik nu weet dat ik prima gedij in zo'n om geving. Dat ik niet bang hoef te zijn dat ik niet goed presteer, dat heb ik nu wel bewezen", zegt Van Dijke. Of ze naar de Spelen in Tokio gaat, is echter een groot vraagteken. Nederland mag per gewichtsklasse slechts één judoka uitzenden, in de categorie tot 70 kilogram voerde viervoudig Europees kampioene Kim Polling jarenlang de wereld ranglijst aan. Maar Polling raakte exact een jaar geleden geblesseerd. Een hernia, zo bleek, waar ze later succesvol aan werd geopereerd. Ze maakte haar rentree op de tatami, maar topprestaties blijven voorals- nog uit. In Minsk verloor ze in de tweede ronde. In 2017, bij afwezig heid van Polling wegens een bles sure, zei Van Dijke na haar gewon nen EK-titel al: ,,Pas maar op Kim, ik kom eraan." Al telt bijvoorbeeld het WK over acht weken in Tokio vele malen zwaarder, met haar op treden op het EK geeft Van Dijke in elk geval haar visitekaartje af. Een selectiecommissie bepaalt volgend jaar uiteindelijk welke ju doka naar de Olympische Spelen gaat. „Uiteraard is deze medaille ook van belang. Het kwalificatie proces is begonnen, alle medailles die je nu pakt leveren punten voor de ranking op", aldus Van Dijke. Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/tourgids bruna jjlujjd BON TOURGIDS 2019 De meest actuele Tourgids van Nederland! ALle etappes met kaart en doorkomsttijden ALle deelnemende teams en renners Uitgebreide reportages en exclusieve interviews maandag 24 juni 2019 Van Dijke oogst eindelijk Lisette van der Geest Minsk Voor Sanne van Dijke was het zilver het einde van een moei zame periode. foto reuters - Judoka Sanne van Dijke M.ULWPES <55 Primera Tourgids 2019 0.a. verkrijgbaar bij: Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, PLus, Primera, Spar en The Read Shop 8 710114 004628 76

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38