ZEELAND GEBOEKT Bi Doorsneden en weggevaagd om fabrieken te bouwen Op zoek naar een bushalte at ZEELAND 21 De uit Hulst afkomstige Leontien van den Berg (1965) maakte tekeningen toen ze in 2017 kanker kreeg. De tekeningen die ze tijdens haar ziekteperiode maakte, zijn nu gebundeld in een boek: Tumor met een vleugje humor. r orstkanker met uitzaaiingen in de oksel. Dat was de diagnose die Le ontien van den Berg in het voor- Ijaar van 2017 te horen kreeg. Geen moment is ze bang geweest. ,,Toen ik te horen kreeg dat ik ziek was, ging ik gelijk in de aanval. Een strijdlustig gevoel: 'Wanneer kunnen we beginnen?' Wat mij betreft waren we de dag daarna gelijk begonnen.'' Leontien, voor haar ziekte al vaak te vinden in haar atelier Leontien's Art, begon al snel met het maken van tekeningen. ,,Dan zag ik mezelf daar liggen en tekende ik het. Als ik eenmaal een beeld in mijn hoofd heb, is dat echt een kwestie van een paar minuten. Ik te kende het met pen en kleurde het later in met aquarel. Het was mijn manier van uiten, om vooral vrienden en familie te laten weten hoe het met me ging, maar ik merkte al snel dat ik heel veel reacties kreeg als ik ze op Facebook zette." Zeeuwse wortels Over haar Zeeuwse wortels vertelt de schrijf ster: ,,Ik ben geboren en opgegroeid in Hulst. Van mijn 14de tot mijn 44ste heb ik - met een kleine onderbreking naar Zierikzee - in Mid delburg gewoond. Mijn vader was Frans van den Berg die ooit het antiquariaat Merlijn had aan Damplein 21-23. Zelf was ik tien jaar lang de eigenaar van Brood- en Banketzaak de Noordpoort aan de Noordweg in Middelburg. Sinds 2009 woon ik in Apeldoorn. Maar ik voel mij nog altijd sterk verbonden met het Zeeuwse." Leontien wist tijdens de ziekte haar gevoel voor humor te behouden. ,,Ik kreeg op een ge geven moment een soort radioactieve hagel- slagjes en vroeg of de arts ook niet gelijk wifi in kon brengen. Die man wist niet wat hem overkwam", lacht ze. ,,Maar zo ben ik gewoon, ik zie altijd ergens een lichtpuntje; doodgaan komt niet in mijn woordenboek voor. Ik zag mijn ziekte dan ook als een avontuur, dat ge woon niet altijd even leuk was. Ik probeerde elke dag wel even naar buiten te gaan, ook al was het maar even tot de hoek van de straat. Ik wilde me niet ziek voelen." Van alle tekeningen heeft ze er honderd ge selecteerd voor in het boek Tumor met een vleugje humor. ,,Ik verspreid het boek breed, want kanker is helaas nou eenmaal overal. Ik wil er gesprekken mee op gang brengen. Daar naast wil ik mensen met een taalachterstand die ziek worden ermee helpen. Ik zie heel veel mogelijkheden." Geduld Ze geeft aan veel geleerd te hebben van de tijd waarin ze ziek was. ,,Zo merkte ik dat ik ster ker was dan ik dacht en ook leerde ik om ge duld te hebben. En met de manier waarop ik erin stond, motiveerde ik weer anderen." Al snel zag ook haar oncoloog de tekeningen. ,,Ik kreeg heel vaak de vraag waarom ik er geen boekje van maakte, maar ik besloot me eerst maar eens te richten op beter worden. Het ziet er nu gelukkig allemaal goed uit. Nu dat gelukt is, vond ik het tijd het boekje te maken." Op een van de laatste tekeningen in het boek staan een haas en een slak. ,,Dat is nog wel iets wat me soms frustreert: mijn energieniveau. Ik wil zo graag een haas zijn, maar in feite ben ik nog een slak. Hopelijk ben ik over een tijdje weer een haas." Een zanger die in plat Zeeuws-Vlaams het hele land en Vlaanderen ver overt. Het kan, het gebeurt. In elk geval, Broeder Dieleman met zijn Axelse roots doet het, met succes. Nu staat hij prominent in het Vlaams-Nederlands cultureel tijdschrift Ons Erfdeel. Benjamin van Vliet maakt hem tot hoofd persoon in zijn artikel 'Volksmu ziek is extreem internationaal' (pagina 19-24). De zanger vertelt naar aanlei ding van De groeten, de eerste sin gle van zijn plaat komma, over 'de Zeeuwse cultuur', die volgens hem 'binnen nu en veertig jaar weg is': ,,Het Zeeuwse landschap, dat in vele eeuwen ontstond uit allerlei bewegingen - polderen, ontpolderen, een huis dat ge bouwd wordt, een kasteel dat daar staat - is in de laatste decennia doorsneden en weggevaagd om fabrieken te bouwen en snelwe gen neer te leggen. Die verande ring is heel grof gegaan." Dieleman heeft de indruk dat de Zeeuwen zich daar niet druk over maken. Omroep Zeeland laat het op het gebied van Zeeuwse muziek volgens hem grotendeels afweten. En verder: ,,Ik heb toe vallig net afgelopen weekend in Terneuzen gespeeld, maar dat was eigenlijk alleen maar oud publiek, dat echt op de historische verha len uit de teksten afkwam. Ik denk dat de gemiddelde leeftijd 55 jaar was. Als ik in Utrecht speel, is het publiek een stuk jonger." Anderzijds wil hij zijn muziek geen ode aan Zeeuws-Vlaanderen noemen: ,,Ik vind Zeeuws-Vlaan- deren niet bijzonder per se. Waar je ter wereld ook inzoomt, er ko men altijd verhalen boven." Van bolussen en overdreven nadruk op het Zeeuwse moet hij niets hebben. Hij is wel gecharmeerd van de 'eigenzinnige anarchist die ver van de Randstad zijn eigen plan trekt'. Zoals de in 2017 over leden priester-beeldhouwer Omèr Gielliet: ,,Dat was iemand die zo anarchistisch kon zijn juist omdat hij in Zeeuws-Vlaanderen zat. Zo iemand wordt in de stad echt niet gepikt." Zeeuwse schrijvers Iedere keer wanneer ik op de naam Gerrit Jan Zwier stuit, denk ik brr. Ik ben nu eenmaal geen man van het noorden, nooit zal ik hoger komen dan Veendam. Toen ik daar een nacht logeerde en door een spleetje in de gordijnen keek, meende ik een ijsbeer door de sneeuw te zien schuiven. Zwier (in 1947 te Leeuwarden geboren) is bekend door boeken, nog eens brr, als Het noordelijk gevoel, Altijd Noorwegen en Er gaat niets boven Zweden. Hij schreef ook reisproza over Alaska, Lapland, IJsland. Toegegeven, op de lange lijst van zijn werken kom je bijvoorbeeld ook De omweg naar Paaseiland te gen. Vandaar dat Zwier bij een be zoek aan Zeeland extra enthou siast wordt als hij het mag hebben over Jacob Roggeveen, de ontdek ker van Paaseiland, in 1659 te Mid delburg geboren. In Meliskerke is hij vooral uitbundig over de daar geboren Ko de Korte, specialist in Groenlandse roofmeeuwen: 'Op Spitsbergen trokken wij eens een tijdje samen op.' Zwiers Zeeuwse reis, hij doet er verslag van in 'Zeeland als literaire kijk doos', de inleiding van de in 2018 ver schenen bloemle zing Zee land. Lite raire reis door de tijd, 'een duet van letter kunst en fotografie' in de woorden van de uitgever. Wat de letterkunst betreft: er zijn onder meer nieuwe gedichten van Johanna Kruit en Theo Raats, maar ook van Garion de Kok (stu dent CIOS Goes) en van een ano nieme gedetineerde in Middel burg ('Samen in een cel'). Maar de hoofdrol wordt met zwier gespeeld door Zwier die zijn noordelijke gevoel even opzij zet en opmerkt dat wie ongevoelig blijkt voor Middelburg en Veere, voor de 'duinen, stranden, haven tjes en vuurtorens' vermoedelijk 'rijp voor de psychiater' is. Roodverbrand Hij leidt je op een aardige manier de Zeeuwse literatuur in en be reist plichtsgetrouw alle Zeeuwse gewesten, per trein, met de bus en te voet, wat niet altijd meevalt: 'Roodverbrand en met veel blauw in mijn hoofd ga ik op zoek naar een bushalte, niet wetend dat daar pas vele uren later een bus zal arriveren.' Zeeuwen, geef de vol gende keer zo'n literaire reiziger een lift. maandag 24 juni 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Altijd ergens een lichtpuntje Chantal Zwaag J" Leontien van den Berg: ,,Ik zag mijn ziekte als een avontuur, dat gewoon niet altijd even leuk was." foto maarten sprangh Leontien van den Berg: Tumor met een vleugje humor - Eigen uitgave, 15,95 euro. Van elk verkocht boek gaat 1 euro naar Stichting 'kLEEF' in Apeldoorn. Het gedicht 'Zoet' in het boek is geschre ven door André de Met sr. in Middelburg. Ons Erfdeel, mei 2019, los num mer 19 euro. Mario Molegraaf Broeder Dieleman, FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21