Geen respect bij reddingsactie II music 20 ZEELAND IVN OPLEIDING Een slijkplaat is het: zand en water, voor de oppervlakkige beschouwer. Maar wie ernaar kijkt door de ogen van Thom de Bruijn uit Kattendijke, ziet iets heel anders. Zaterdag gaf hij zijn eeste excursie als officiële natuurgids. Goes Meerdere hulpdiensten waren naar de Albert Joachimikade gekomen, waar de vrouw op het dak van een appartementencomplex in aan bouw was geklommen. Agenten gingen naar boven en de brandweer verleende assistentie met een lad derwagen. Tijdens de reddingsactie werden Mensen stonden te kijken alsof er een theatershow werd opgevoerd een politieauto vernield en een fiets kapot gemaakt. ,,Dat je het niet al tijd eens bent met ons werk is prima, maar waarom moet je onze spullen vernielen terwijl wij - met gevaar voor eigen leven - proberen dat van een ander te redden?", schrijft een agent op de Facebook- pagina van het politieteam Ooster- scheldebekken. Ook stoorde de politie zich aan de vele omstanders. „Mensen stonden te kijken alsof er een theatershow werd opgevoerd. Een radeloos ie mand op het dak van het gebouw is geen vermaak, zeker niet als je kleine kinderen bij hebt! Wij spre ken uit ervaring als we zeggen dat je deze beelden nooit meer van je netvlies krijgt. Dat doe je jezelf, laat staan je kinderen, toch niet aan?''. Eerder deze week maakten agen ten zich ook al boos over omstan ders bij een reanimatie in Vlissin- gen. Ze werden gehinderd toen ze hulp verleenden aan een vrouw die een hartstilstand had gekregen. eters boeken over de natuur heeft De Bruijn thuis staan. ,,Ik kom uit Nijme gen. Een mooi ge bied, maar ik vind het vlakke land met natte natuur mooier. De schorren en slikken, de kleine beestjes in de grond, de wieren, de vogels! Het is een heel gespeci aliseerd ecosysteem. Bij de Kat tendijkse Plaat zit je vijfhonderd meter van de dijk af op de bodem van de Oosterschelde, die een paar uur later weer onder water staat. Daar zie je het ontstaan van land uit zee. Sinds mijn twaalfde ben ik al lid van een natuurorga nisatie en toen al hield ik meer van de Waddenzee dan van het bos. Mijn eerste kennismaking met Zeeland, op vakantie met mijn ouders natuurlijk, was liefde op het eerste gezicht. Gelijk ver trouwd: strand, zee, het geluid van de meeuwen, de openheid. Toen we twaalf jaar geleden uit de drukte van Nijmegen weg wil den, zei mijn vrouw: 'Jij wilde toch altijd naar Zeeland?'" De opleiding was moeilijker en intenser dan ik verwacht had wacht had. Ondanks al mijn voorkennis en het feit dat ik, van wege mijn werk in het onderwijs vroeger, al weet hoe ik kennis overdraag. We begonnen met twintig man, maar daar zijn er toch wel wat van afgevallen. Eens per twee weken kregen we les van experts, bijvoorbeeld over paddenstoelen, vogels of ecologie. De andere week gingen we op excursie. Zo hebben we ge keken hoe Zeeland is ontstaan en waar dan zeeklei, zandkreken en veengronden liggen. Of naar trek vogels kijken bij Westkapelle. De toetsen waren best zwaar. Dat diploma stelt echt wel wat voor. Het was zonder meer een glorieus moment, toen ik dat in ontvangst mocht nemen!" LIEFDEWERK Afvallers De Bruijn is vrijwilliger bij Na tuurmonumenten in de Zwaakse Weel en wetlandwacht voor de Vogelbescherming. Op excursie ging hij altijd al, maar niet als gids. Twee jaar geleden - met het pensioen in het vooruitzicht - be sloot De Bruijn de opleiding tot natuurgids te vol gen. „Die was moeilijker - en intenser dan ik ver- maandag 24 juni 2019 De politie heeft gisteravond een verwarde vrouw van een hoog gebouw gehaald in Goes. Met hulp van de brandweer kon ze veilig naar beneden worden ge bracht. - Politie Oosterscheldebekken Nieuwe gidsen laten de natuur spreken Natuurgids Thom de Bruijn leidt een excursie op de Kattendijkse Plaat. foto carrie frederiks Ondine van der Vleuten Kattendijke - Thom de Bruijn, natuurgids Dertien Zeeuwen mochten af gelopen week hun IVN-di- ploma Natuurgids in ont vangst nemen. Nog eens vier deelnemers, die het intensieve leertraject niet volledig kon den afronden, ontvingen een certificaat. Natuurgidsen worden wel 'het hart van IVN' genoemd. Zij geven de natuur een stem en laten tijdens excursies de ver halen horen die in de Zeeuwse natuur verscholen liggen. Door de jaren heen heeft IVN (het instituut voor natuuron derwijs, duurzaamheid en na tuurbeleving) zo'n 16.000 van deze gidsen opgeleid. De op leiding duurt anderhalf jaar en omvat naast gastlessen van gespecialiseerde docenten, excursies, opdrachten, mini- stages en toetsen. Ook moet er een verslag worden ge maakt van een gebied in de eigen leefomgeving. Zelfs heel dichtbij blijkt dan verrassende natuur te zijn. Het inspireert gidsen nieuwe wandelingen en activiteiten te ontwikkelen voor inwoners en toeristen. Gidsen kunnen met hun oplei ding onder meer aan de slag bij Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, Zeeuws Landschap en Nationaal Park Oosterschelde. Het gaat dan wel meestal om onbetaald werk, met alleen een kosten vergoeding. IVN Walcheren nam het initia tief voor deze cursus, maar de diverse afdelingen van het IVN kunnen regelmatig vers bloed gebruiken en op vraag een cursus organiseren. Zie ook www.ivn.nl Het complex in aanbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20