'Leerlingen worden enthousiast van praktijk' 'Ik wil de brug zijn tussen school en bedrijfsleven' Breinlijn.nl voor hulp bij hersenletsel ZEELAND 17 Ondine van der Vleuten Vlissingen NAH-patiënten raken vaak ver dwaald in het woud aan (digitale) informatiepunten en websites met aanbod van hulpverleners, zegt Waldemar Hogerwaard van Bureau Zorginnovatie. In Zeeland kunnen mensen met NAH bijvoorbeeld te recht bij een Hersenletselteam en op de website Zeeuwsezorgschakels.nl. ,,De hersenzorg is in Nederland heel goed. Er is veel aanbod en er zijn veel aanbieders. Patiënten en mantelzor- gers, maar ook zorgverleners zoals huisartsen of maatschappelijk wer kers weten juist daardoor vaak niet waar ze voor een specifiek probleem moeten zijn. Stel, je kind met NAH wil sporten. Wat is er dan mogelijk en waar? Op Breinlijn.nl willen we mensen helpen bij hun zoektocht naar de best passende oplossing." Campagne De website is al in de lucht, maar wordt de komende periode verbe terd met financiële steun van het ministerie van VWS. Hogerwaard: „Via die site kun je een vraag stellen, waarna iemand j e verder helpt." Een campagne - met als aanjagers onder meer de Zeeuwse revalidatiecentra, Gors en Zeeuwse Zorgschakels - moet ervoor zorgen dat hulpvragers en zorgaanbieders de site weten te vinden. Stel, je kind met NAH wil sporten. Wat is er dan mogelijk en waar? Dat het systeem werkt, werd bij een pilot vorig jaar in West-Brabant wel duidelijk. Hogerwaard: ,,Ook daar is een Hersenletselteam. Dat kreeg jaarlijks zo'n zestig vragen binnen. Binnen een halfjaar waren het er bijna driehonderd." Vanwege het succes besloot het ministerie van VWS dat ook andere regio's moeten aanhaken. ,,Zeeland heeft toen als eerste zijn vinger opgesto ken", aldus Hogerwaard. Overigens is Breinlijn.nl een uitvloeisel van een brainstormsessie in Goes, waar twee jaar geleden zorgprofessionals en beleidsmakers filosofeerden over ideeën om de zorg in Nederland slimmer te organiseren. ,,West-Bra- bant kon daar toen direct mee aan de slag omdat daar nog een subsi diepotje was", zegt Hogerwaard. Niet-aangeboren hersenletsel veroorzaakt niet alleen acute, direct zichtbare schade, zoals spraakpro- blemen of neurologische uitval. Er zijn ook problemen die pas na lan gere tijd duidelijk of ervaren wor den. Vaak zijn die langdurig of blij vend. De persoonlijkheid kan ver anderen, er zijn concentratieproble- De hersenzorg is in Nederland heel goed. Er is veel aanbod en er zijn veel aanbieders men, simpele taken kunnen een enorme opgave worden. Alles bij el kaar heeft niet-aangeboren hersen letsel invloed op alle levensgebie den, van vrijetijdsbesteding (spor ten) en werk tot sociale contacten en psychische gezondheid. maandag 24 juni 2019 zijn in de klas nodig WESTDORPE Marlon van Mol (41) uit Westdorpe wil zijn praktijk kennis inzetten om jongeren en thousiast te krijgen voor de me taalsector. Van Mol werkt als as sistent-teamleider verspaning bij Feyter Group in Terneuzen. Daar naast is hij praktijkopleider en kwa liteitscoördinator. ,,Als je lessen in teractief maakt en leerlingen be trekt bij de lessen met praktijk voorbeelden, dan worden ze en thousiast." De kennis die hij opdeed, kan Van Mol goed toepassen in zijn functie als praktijkopleider. ,,Je leert hoe je verschillende soorten jongeren kunt benaderen. Ik vind het heel leuk om met de jeugd bezig te zijn. De koppeling tussen bedrijfsleven en onderwijs wordt versterkt." Van Mol is niet van plan om struc tureel voor de klas te gaan staan. Hij wil invallen als de nood aan de man is bij Scalda of bij de Zeeuws- Vlaamse metaalopleiding M-Force. ,,Als een leraar uitvalt, zou ik bij voorbeeld een aantal weken les kunnen geven. Ik wil graag iets be tekenen voor het onderwijs, maar ik wil dat dit geen problemen ver oorzaakt bij mijn werkgever. Daarom doe ik dat altijd in samen spraak." M Werkbegeleider Marlon van Mol in de afdeling verspaning van de Feyter Group. foto camile schelstraete André Rodermond werkt bij Istimewa Elektro. foto dirk jan gjeltema VLISSINGEN Prachtig vindt-ie het om voor de klas te staan. André Rodermond (61) uit Vlissingen werkt als technicus bij Istimewa Elektro. Van zijn werkgever kreeg hij de kans om de opleiding tot hybride techniekopleider te volgen. ,,Ik wil meer doen met de begelei ding van stagiairs en leerlingmon teurs. Ik zag namelijk dat jongeren halverwege hun opleiding afhaak ten en soms zelfs de techniek uit gingen." Als techniekopleider wil Roder- mond jongeren enthousiast maken. ,,Ik wil de brug zijn tussen de school en het bedrijfsleven. Er zit een groot gat." Nu hij zijn opleiding heeft afgerond, gaat Rodermond één dag per week lesgeven bij op leidingsinstituut InstallatieWerk. Daarnaast besteedt hij één dag per week aan de begeleiding van leer lingmonteurs. ,,Ik voer gesprekken met ze over wat ze nodig hebben om hun diploma te halen, of de stage wel aansluit op de opleiding, hoe het op school gaat en of ze zich gelukkig voelen." Rodermond wil graag verder leren tot bevoegd docent. ,,Maar ik ben al blij dat ik deze opleiding kon doen. Als het mag van mijn werkgever, ga ik graag verder." Mensen met niet-aangeboren hersenletsel (NAH) kunnen bin nenkort in Zeeland met al hun vragen terecht op één digitaal loket: de website Breinlijn.nl. Het gaat om een nieuw initiatief waarbij Zeeland koploper is. - Waldemar Hogerwaard, Bureau Zorginnovatie - Waldemar Hogerwaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17