Wegkijken is meestal beter Digitaal betalen op KrulbolFeesten na overval bij Hrieps Barnevelder opgepakt voor mishandeling On the rocks 16 ZEELAND OPLEIDINGEN ZEELAND Technici uit het bedrijfsleven volgden het afgelopen schooljaar een opleiding om les te kunnen geven in het vmbo en mbo. Morgen krijgen ze hun diploma. Commentaar I iemand heeft nog een excuus om 'zonder na te denken' weer eens de ramptoerist uit te hangen. Want politie en hulpverleners zijn de laatste tijd zeer uitgesproken in hun veroordeling van mensen die andermans leed alleen maar zien als een kans op een sensationeel filmpje. Mensen die er niet voor terugdeinzen hulpverleners te hinderen, die zelfs hun kinderen niet weghouden van schokkende situaties. De veront waardiging bij politieagenten, ambulancepersoneel en brand weerlieden over dit soort gedrag is volkomen terecht en niet meer te negeren. Vlissingen, eind vorige week. Een vrouw krijgt op straat een hartstilstand en wordt ter plekke gereanimeerd. Omstanders komen hinderlijk dichtbij en vergapen zich. Goes, afgelopen weekeinde. Een radeloze vrouw staat boven op een hoog ge bouw en wordt door de politie en de brandweer naar beneden gehaald. Een groepje mensen ziet het als theater. Deze voor beelden bewijzen dat het zeer slecht gesteld is met het inle vingsvermogen van veel Nederlanders. Het boeit hen niet wat de slachtoffers, hun familie of de hulpverleners ervan vinden. Als een ander mens in nood verkeert, is het een goede reflex om te kijken. Eerst of je kunt helpen en ook of je er iets van kunt leren. Maar dan, als er al hulp is. Wie een beetje fat soen en medelijden in zijn lijf heeft, zal vaak meteen beseffen dat het beter is weg te kijken en weg te lopen. Naar je tele foontje grijpen is in elk geval ongepast. Politie en hulpverleners zijn terecht boos over onfatsoenlijke en meedogenloze omstanders Bestuurslid van Krulbolclub Mo- lenzicht Andy de Schipper: ,,Het is een groot voordeel dat je als organi satie minder risico's loopt, doordat de geldvoorraad een stuk kleiner is. Hoewel er bij ons veel kleinschali ger wordt gewerkt dan bij sommige andere evenementen, laten de ge beurtenissen op festival Hrieps ALMANAK (waar een half miljoen euro werd gestolen) maar weer eens zien dat je altijd op je hoede moet zijn." De mogelijkheid om met contant geld te betalen blijft ook bestaan. Tijdens Hrieps werd ongeveer een half miljoen euro gestolen Tijdens de laatste editie van Hrieps, ruim een maand geleden, werd vrijwel de complete dagop brengst gestolen. Het ging om on geveer een half miljoen euro. De daders zijn nog altijd niet gevon den. De horror is begonnen. Tropi sche dag- èn nachttemperatu- ren, geen spat regen en dat zes dagen lang. Zucht. Hitteproto- collen zijn van stal gehaald. Be jaarden en veel anderen zetten zich schrap. Ook dieren hebben het zwaar. Io, de kat die nog steeds denkt dat zij kan vliegen, en haar vriendjes hangen luste loos rond. Overal in en buiten huis staan bakjes met water, dat binnen een kwartier al spuug- lauw is. Maar niet getreurd, een grote teil met water en heel veel ijsblokjes wordt in de schaduw in de tuin gezet. De bar is open. Water on the rocks. Twee aanrijdingen door drankrijder Brandweerbus belandt op zijn kant langs A58 MIDDELBURG Brassband laat van zich horen De technische opleidingen in Zee land voorzien een schreeuwend te kort aan leraren. Een groot deel van de techniekdocenten gaat de ko mende jaren met pensioen. Bedrij ven hebben al grote moeite om j onge technici aan te trekken en ver wachten door die uitstroom grotere problemen. Bovendien vinden bedrijven dat leerlingen te weinig praktijkkennis opdoen tij dens hun opleiding. ,,Heel veel docenten staan al dertig jaar voor de klas. Ze zijn in die tijd nooit meer een bedrijfbinnen geweest. En de techniek gaat heel snel", zegt Marjolein van Bruggen, regiomana ger Zuid van OTIB, het opleidings- en scholingsfonds voor de installa tiebranche. Hybride Met het project 'hybride techniek opleiders' willen onderwijsinstel lingen, bedrijven en overheidsin stanties beide problemen aanpak ken. Twaalf technici van Zeeuwse bedrijven volgden afgelopen school jaar een opleiding om les te kunnen geven in het vmbo en mbo. Het is niet de bedoeling dat de cursisten hun baan in de techniek verruilen voor het leraarschap: ze combineren beide beroepen. Van Bruggen: ,,Ze blijven bijvoorbeeld vier dagen bij hun bedrijf werken, en staan één dag voor de klas. Sommige deelne mers kiezen ervoor alleen een be paalde module te verzorgen. Het is juist de bedoeling dat ze bij techni sche bedrijven blijven werken, zodat ze actuele kennis houden." Bedrijven zijn hun medewerker weliswaar een deel van de week kwijt, maar ze denken daar later de vruchten van te plukken. ,,We moe ten iets verder denken dan morgen", zegt Dimitri van de Wiele, HR-ma- nager bij Feyter Group in Terneu- zen. ,,Als er minder techniekdocen ten zijn, dan kunnen werkgevers over tien of twintig jaar niet meer aan personeel komen. Zo extreem is het. We hebben een maatschappe lijke rol: we moeten jongeren oplei den, interesseren en enthousiasme ren voor de techniek. Het is een fan tastisch vak met veel baanzeker- heid." We moeten jongeren opleiden, interesseren en enthousiasmeren voor de techniek De technici lopen tijdens hun op leiding tachtig uur stage op school, en volgen theorielessen. Ze zijn na hun opleiding nog geen bevoegde docenten, maar ze kunnen onder begeleiding lessen verzorgen. Ze kunnen verder leren om tweede graads docent te worden. Eerder werd het project in andere delen van het land opgestart. ,,In Gelderland en Overijssel start elk jaar een nieuwe klas met techniek opleiders", weet Van Bruggen. De resultaten zijn hoopvol. ,,95 procent van de deelnemers gaat echt iets bij dragen in het onderwijs. We hebben ook het voornemen om in Zeeland jaarlijks een nieuwe groep te begin nen." Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden voor een nieuwe cursus, die begint in oktober. Een 20-jarige man uit Barneveld is zaterdag rond 04.00 uur aangehou den op verdenking van zware mis handeling. De man zou in de Sint Jacobstraat in Goes een 45-jarige man uit Hoedekenskerke zo hebben mishandeld dat die bewusteloos raakte en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Agenten zagen hoe vier mannen plotseling met elkaar in gevecht gingen. Een van hen, naar later bleek de 45-jarige man uit Hoede- kenskerke, kwam hierbij ten val en werd toen hij op straat lag door de verdachte geschopt. Een van de agenten kon de Barnevelder snel wegtrekken, maar het kostte moeite om hem aan te houden omdat hij zich agressief bleef gedragen. Ook een andere man bleef zich met de aanhouding bemoeien. Agenten moesten deze man dwingen te ver trekken. Het slachtoffer was na de mishan deling buiten bewustzijn en is per ambulance naar een ziekenhuis ge bracht. Hij heeft nog geen verkla ring kunnen afleggen. De verdachte is meegenomen naar het politiebureau. Hij heeft een ademanalyse afgelegd en de nacht in de cel doorgebracht. De politie zet het onderzoek naar de vechtpartij en de mogelijke aanleiding voort. maandag 24 juni 2019 II Bezoekers en deelnemers van de KrulbolFeesten in IJzendijke van 12 tot en met 15 juli kunnen dit jaar voor het eerst consump- tiemunten kopen met een be taalkaart. De organisatie vindt dit niet alleen gemakkelijker, maar ook veiligheid speelt een belangrijke rol. Wendy de Jong IJzendijke Tip? redactie@pzc.nl BIERVLIET De politie heeft vrijdag een 32-jarige vrouw uit Hoek aangehouden op verdenking van doorrij den na een aanrijding in Biervliet en rijden onder invloed. Ze wordt ervan verdacht dat ze rond 13.40 uur een aanrijding veroorzaakte op de N61 bij Biervliet. Zij reed tegen de auto van een echtpaar uit Terneuzen aan. Dat voertuig raakte zwaar beschadigd. De Hoekse stopte niet, maar reed hard weg. Iets ver derop probeerde ze langs een vrachtwagen te rijden, maar de ruimte was te krap. De auto liep daardoor aan beide kan ten schade op. HEINKENSZAND Een brandweervoertuig is zaterdagmiddag op de A58 bij Heinkenszand in de richting van Bergen op Zoom op zijn kant be land. Voor zover bekend kwamen alle inzittenden met de schrik vrij. De berging zorgde aan het einde van de middag voor ongeveer een kwar tier vertraging op de weg in de richting van Bergen op Zoom. De file liep op tot drie kilometer. Het verkeer werd over de vluchtstrook geleid. Vermoedelijk is het voer tuig door een klapband in een slip geraakt en toen omgeslagen. Brassband Middelburg haalde zaterdag een uit stekende score tijdens het Peeltoernooi in Meijel. Het Middelburgse korps speelde twee concours- werken in Limburg, die door de jury als goed tot zeer goed werden beoordeeld. ,,In punten vertaald, betekent het dat we 8,5 a 9 scoor den. Een opsteker voor de band dus, omdat we met deze score tijdens een officieel bondstoer- nooi zouden zijn gepro moveerd naar de tweede divisie", aldus woordvoerder Aart van Goudswaard. Technici Cornelleke Blok Vlissingen - Dimitri van de Wiele, Feyter Group Wendy de Jong Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16