Tientallen taxi's rond Den Haag op waterstof EUWS 11 EFfeweg.nl oF bel 08810 30 800 BffB WBQ ttl PARKEERKOSTEN BOETES INNEN Noot Personenvervoer won de aan besteding van de gemeente om de taxiritten voor de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning CO2-neu- traal uit te voeren. Toyota heeft het bedrijf 35 exemplaren van de Toyota Mirai geleverd. Een waterstofauto is ook een elektrische auto, maar dan zonder de accu's. Groot voordeel: tanken kost net als bij een benzineauto maar een paar minuten en de actie radius is vergelijkbaar met een brandstofauto. Nadeel: er zijn nog nauwelijks waterstofstations. Voorlopig moeten de Haagse taxi's naar Rhoon om te tanken, maar de Haagse ondernemer Jan Paul Kerkhof opent na de zomer een waterstoftankstation bij »De auto's zijn groener dan groen. Uit de uitlaat komen druppels water zijn BP-benzinestation. ,,Dan ko men die 35 taxi's hier om te tanken. En in de regio staan er 125 Hyundai Nexo waterstofauto's in bestelling die begin 2020 geleverd worden, die hier óók komen tanken.'' Waterstofauto's zijn groener dan groen: waterstof erin en uit de uit laat komen slechts wat druppels water en een wolkje stoom. Toyota en Hyundai geloven er heilig in. De grote Duitse automerken werken eveneens aan een waterstofauto. Ook Bosch, de grootste toeleveran cier voor de autoindustrie ter we reld, kondigde aan op grote schaal brandstofcellen te gaan produceren. Ieder automerk kan daardoor een waterstofauto bouwen zonder de torenhoge ontwikkelingskosten. STEDEN Grupstra: ,,Men neemt minder snel het risico om te parkeren zonder te betalen. De bereidheid om te betalen neemt dus aan merkelijk toe.'' Hij krijgt bijval van de gemeente Utrecht. Woordvoerder Matthijs Keuning: ,,De betalingsbereidheid is tus sen 2016 en 2018 gestegen van 71 naar 84 procent. De opbrengst uit de parkeerautomaten steeg van 18 naar 24 miljoen euro per jaar.'' Nu rijden er al scanauto's in onder meer de vier grote steden, Til burg, Zwolle, Delft, Groningen en Haarlem. Uit deze inventarisa tie blijkt dat Apeldoorn en Maas tricht waarschijnlijk in 2020 zo ver zijn en ook in Dordrecht is di gitaal parkeren in voorbereiding. Van Wee verwacht dat de rij dende boetemachines nog veel populairder worden. ,,Het zou wel heel raar zijn als steden de mogelijkheden van scanauto's niet zouden benutten. In middel grote en grote steden loont het om digitaal te parkeren. Vanwege die voordelen zullen scanauto's nog veel populairder worden.'' meentekas. In Utrecht nam het aantal boetes in 2017 met 12 pro cent toe na de komst van een tweede scanauto in die ge meente. Utrecht controleert nu 'veel vaker dezelfde straat'. Van die mogelijkheid maakt ook Am sterdam sinds de zomer van 2017 gebruik. „Sindsdien worden ook de tussen liggende geparkeerde uren in rekening ge bracht als een voer tuig op dezelfde plek een tweede keer wordt gescand die dag", aldus woordvoerder Grupstra. ,,Zo werd in 2013 166 miljoen aan parkeergeld op gehaald en zijn in dat jaar meer dan 25 miljoen controles uitge voerd, drie keer zo veel als in 2010, toen er nog handmatig werd gecontroleerd.'' ,,Scanauto's blijken heel effectief, want er gaat een preventieve werking vanuit'', betoogt profes sor Van Wee. ,,Door de hoge pak kans gaan mensen eerder par- keergeld betalen.'' De gemeente Amsterdam bevestigt dat beeld. ,,Je kunt veel meer auto's per uur controleren, dus het beboeten wordt goedkoper'', betoogt Bert van Wee (inzet). Dat beaamt de gemeente Amsterdam. ,,Bij een gemiddelde doorstroming van het verkeer, kan een scanauto on geveer 1200 scans in een uur ma ken,'' licht woordvoerder Marten Grupstra toe. Handmatig kente kens invoeren op een draagbaar apparaatje, levert volgens de hoofdstad 'ongeveer 70 contro les per uur op'. „Scannen met een auto geeft dus ruim zeventien keer zo veel gecontro leerde kentekens'', re kent de gemeente woordvoerder voor. Vooral daardoor schoot ook het aantal nahefïïn- gen in de Brabantse plaats Til burg omhoog. Met handmatige controle werden gemiddeld 1560 bekeuringen per maand uitge deeld, in het eerste kwartaal wa ren dit er zo'n 4700. Een verdrie voudiging. Doordat scanauto's simpelweg meer auto's kunnen controleren, gaan de inkomsten omhoog. In Delft bijvoorbeeld steeg het aan tal naheffingen van zo'n 21.800 naar 27.500, een stijging van 26 procent. Goed nieuws voor de ge- BOEK ZONDER AANBETALING PRAAG PARIJS LUXEMBURG 4 daagse STEDENTRIPS in JULI AUGUSTUS BERLIJN LONDEN HAMBURG LUBECK maandag 24 juni 2019 GO 'Raar als steden niet vaker scanauto's gaan inzetten' Auto's op waterstof zijn al jaren een belofte, maar in Den Haag rijden er tientallen rond. Een groot deel van het zorgvervoer wordt sinds kort gedaan met waterstoftaxi's. Ton Voermans Den Haag Amsterdam: in 2012, het laatste jaar voor de komst van de scanauto, inde de hoofdstad 18,5 miljoen euro met naheffingen. In 2018 bijna 30 miljoen euro. Rotterdam: het aantal boe tes steeg tussen 2014 van 177.859 naar 330.326 in 2016 (een stijging van 86 procent) en daalde in 2017 naar 310.684. Den Haag: sinds 2015 is het aantal naheffingen met de helft gestegen: van 156.062 naar 236.199 in 2018. Dat bracht vorig jaar 15,1 miljoen euro in het laatje. Utrecht: in 2016 bedroeg het aantal boetes 40.000, in 2018 is de teller opgelopen tot 47.000. Delft: In 2015 bedroeg het aantal naheffingen 21.815 stuks, in 2018 27.465. Daar mee is 1,7 miljoen euro geïnd. In Amsterdam werd in 2018 30 miljoen euro aan parkeer boetes geïnd. foto robin utrecht Hoogleraar Transportbeleid Bert van Wee verwacht dat scanauto's die boetes uitdelen 'nog véél populairder worden, zeker in steden boven de 100.000 inwoners'. De profes sor van de TU Delft beschrijft dé drie voordelen van de rij dende boetemachines. Marcia Nieuwenhuis 3. Door hoge pakkans betalen mensen eerder parkeergeld. Delft 1. Auto's sneller gecontroleerd, dus bekeuren goedkoper. 2. Door meer boetes, komt er meer geld binnen. 4 IncL hotel, ontbijt en vervoer 4 Hotel Campanile - Argenteuil 4 IncL. hotel, ontbyt en vervoer 4 Hotel ILF 3* 4 IncL hotel, ontbijt en vervoer 4 Hotel Ibis Esch Belval3* Inch overnachting, ontbijt S vervoer Opstapplaatsen bij u in de buurt! 4 IncL. hotel, ontbyt en vervoer 4 Hotel Holiday Inn Berlin-Schönefield 4* 4 IncL hotel, ontbijt en vervoer 4 HoteLJurys Inn WatFord 4 IncL hotel, ontbijt, diner en vervoer 4 HoteL Holst 3* Superior Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11