II 9 ikjMvZ. zaterdag 22 juni 2019 voor de AKP te behouden, is twij felachtig. De linkse CHP heeft een sterke troef met de dynamische kandidaat Imamoglu. Hij maakt veel indruk met zijn positieve uit straling en zijn strategie van wat hij 'radicale liefde' noemt. Hij hakt niet in op Erdogan, maar negeert hem, omarmt zijn aanhangers en luistert naar hun zorgen. Volgens de peilingen is zijn voorsprong op Erdogans vriend Yildirim opgelopen tot 9 procent. Een andere peiling houdt het op 2 procent. Erdogan beseft dat het de verkeerde kant op gaat met zijn kandidaat en schiet nu als vanouds met grof geschut op de oppositie. Hij bestempelt Imamoglu inmid dels als lid van een terroristische organisatie. Daar lijken veel inwoners van Esenyurt niet meer naar te luiste ren. ,,De regering probeert ver deeldheid te zaaien tussen Turken en Koerden, maar dat zal ze niet meer lukken'', zegt kinderarts Dilber, die haar moeder in een rol stoel voortduwt door een park. ,,Ik stem op Imamoglu. Hij brengt iedereen samen.' moet ik zulke lange da gen maken." Wie vanuit het oude cen trum van Istanboel drie kwartier west waarts rijdt, ziet hier in Esenyurt, aan de rand van de me tropool, een grijze muur van nieuwe hoogbouw die de horizon richting Bulgarije aan het oog ont trekt. De meeste vrouwen dragen een hoofddoek. De namen van de spaarzame parken laten zien dat dit al zeventien jaar lang een bol werk is van de conservatief-isla- mitische AKP van Erdogan. Het ene park is naar hem vernoemd, een tweede naar zijn leermeester Erbakan. Dit is AKP-land. En toch won hier in maart dus de CHP. ,,Ik heb al vijf maanden geen spijker aangeraakt", vertelt de werkloze Koerdische bouwvak ker Murat (30), als hem wordt ge vraagd waarom de AKP hier zijn positie verloor. ,,Mijn spaargeld is op. Ik moet nu lenen bij familie en vrienden.'' Veel trouwe AKP-stem- mers bleven in maart thuis. Boos over de armoede, maar ook over de politieke processen tegen Koerdische leiders en activisten, en de corrup tie. Stadsdeel Esenyurt, dat van wege de vele hoogbouwflats de Amerikaans klinkende bijnaam Esengeles kreeg, is er een voor beeld van: tijdens de ongecontro leerde bouwexplosie hier tierden corruptie en vriendjespolitiek welig. Projectontwikkelaars met politieke connecties hebben hier goud verdiend. ,,Kijk naar die hoogbouw", zegt buschauffeur Ahmed (50). ,,Toen ik hier in 1986 naartoe kwam, wa ren daar alleen velden, met giftige slangen. Mensen waren bang er doorheen te lopen. Die grond is voor een habbekrats verkocht.'' Door de toenemende armoede ontstaat ook steeds meer drugs problematiek in het stadsdeel. Junks zouden de parken onveilig Ik stem op Imamoglu. Hij brengt iedereen samen -Dilber, kinderarts maken. En jonge moeders zeggen zich niet meer veilig te voelen in de buurt van de vele leegstaande torenflats, die wegens de crisis niet worden afgebouwd. En dus gaat de strijd om het bur gemeesterschap dit weekend om geld. Opnieuw moeten de bewo ners naar de stembus: meteen na de verkiezingen in maart tekende de AKP van Erdogan protest aan tegen de nederlaag, die zou zijn veroorzaakt door 'grootschalige ongeregeldheden'. Na lang wikken en wegen besloot de Hoge Kies raad de uitslag ongeldig te verkla ren. Bonussen Yildirim (63), kandidaat namens Erdogans AKP, wil met bonussen jong en oud overtuigen nu wel op hem te stemmen. 'Jongeren die trouwen krijgen 8000 lira', staat op één van zijn billboards. Dat is 1250 euro. 'Gratis openbaar vervoer voor leerkrachten', belooft hij op een spandoek. En op een banier aan een viaduct: 'Studenten maan delijks gratis 10 gigabyte internet'. Of dat genoeg is om Istanboel GO I mi*i J-X AKP-aanhangers bij de burgemeesters verkiezing in maart van dit jaar. foto epa Erdogan spreekt in Istanboel. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9