'Alleen als je weet wat er leeft bij je eigen mensen, kun je de toekomst van je bedrijf vormgeven' Met een onderzoekende blik loopt Herna Verhagen (52) door Bink36 in Den Haag, een voormalig industrieel complex dat tegenwoordig een creatieve-bedrijven- broedplaats is. Vroeger huisde hier de PTT en op deze plaats begon Verhagen haar carrière, op de derde verdieping, waar de personeelsafdeling zat. Het interview vindt plaats op de vijfde etage, in een bar-restaurant in jaren 50-stijl. Waar Verhagen als twintiger een broodje kaas at, staan nu gerechten als papadum en tataki op het menu. Met een beetje fantasie vallen in de trans formatie van het pand parallellen te zien met Verhagens eigen gedaanteverwisseling. Ze klimt gestaag op binnen het postbedrijf en vervult diverse directeursfuncties. De grote stap volgt als toenmalig topman Peter Bakker haar in 2007 naar het hoofdkantoor haalt als directeur HR. Hij ziet al lang po tentie in de Brabantse. ,,Ze is slim en bij zonder goed in het onderhouden van rela ties. Wij hadden bij TNT jaarlijks manage mentmeetings, waar ook veel buitenlandse managers waren. Herna was een van de weinige Nederlanders die met hen ging praten. Dat tekent haar.'' Als PostNL in 2012 in zwaar weer ver keert, wordt Verhagen gevraagd als chief executive officer. Ze is de eerste vrouwelijke baas van een Nederlands beursgenoteerd bedrijf. PostNL heeft op dat moment alle 12.000 postbodes ontslag aangezegd en wil ze vervangen door goedkope deeltijd krachten. Vakbonden staan op de barrica den, klanten klagen over slechte bezorging. Verhagen legt de reorganisatie stil en ver zacht de reorganisatieplannen. Het maakt haar geliefd bij het personeel, vakbonden spreken van een nieuwe wind. In 2014 roept Opzij haar uit tot machtigste vrouw van het land. Over Verhagen de zakenvrouw is al veel bekend, over Verhagen als persoon bedui dend minder. Het leidt tot een vertekend beeld, verzucht ze als we na het interview in de lift staan. De weinige snippers die ze in de loop der jaren wél prijsgaf, komen in elk verhaal terug. ,,Die moestuin! Die heb ik maar drie jaar gehad, maar ik lees het nog steeds overal. Net als over mijn auto, die BMW uit de 5-serie met velgen die bijna de hele wielkast vullen.'' Herna Verhagen wordt op 30 juni 1966 geboren als oudste in een katholiek nest. Moeder is maatschappelijk werkster, vader hoofd ontwikkeling bij DAF, later Volvo. Zij en haar tweeënhalf jaar jongere zus Marloes groeien op in Nijnsel, een dorp tussen Eindhoven en Den Bosch. Ze kent een onbezorgde en warme jeugd, in de schoot van een grote Brabantse familie. In de keuken staat een grote uitschuiftafel, en dat is geen overbodige luxe. Wat voor kind is de 8-jarige Herna? ,,Een actief meisje. Ik was altijd buiten: fietsen, rolschaatsen, skaten, zwemmen, slootje springen. Het mooie van Nijnsel is dat het heel landelijk ligt. Met honderd me ter lopen was je in het weiland en met een halve kilometer in het bos of bij de rivier. Op woensdagmiddagen waren we vaak met vijftien neefjes en nichtjes in de boerderij van mijn opa even verderop. Daar denk ik met veel plezier aan terug.'' Hoe ben je opgevoed? ,,Mijn ouders hebben mij en mijn zus alle kansen geboden. Ze stimuleerden me mijn eigen keuzes te maken en waren totaal niet streng. Ik hoefde nooit op tijd naar bed. Soms viel ik op de bank in slaap en droeg mijn vader me naar boven. Ik kreeg ook nooit een preek als ik iets stoms had ge daan. We hadden een competitie slootje springen. Je zou het niet zeggen, maar ik was lang héél klein. Ik heb een keer mijn enkel verstuikt en later nog twee keer m'n sleutelbeen gebroken. Als ik dan thuis kwam, waren mijn ouders niet boos. Ik kon altijd terugkomen. Het was zorgeloos, een veilig gezin.'' Hoewel ze er al een paar decennia weg is, heeft Brabant haar nooit helemaal verlaten. Ze behield haar zachte g, zegt 'nie' in plaats van 'niet' en viert nog elk jaar carnaval bij haar zus, in een boerenkiel in Oeteldonk. Ook in haar job als ceo klinkt haar opvoe ding door. ,,Ik accepteer mensen zoals ze zijn. Bij iedereen is de diamant anders ge slepen. Je moet niet proberen die diamant anders te slijpen: mijn taak is om hem te laten glanzen.'' Het is Verhagen ten voeten uit, zeggen intimi. ,,Ze is iemand bij wie je terecht kunt, die haar omgeving ziet staan'', zegt Esther van Zeggeren, een goede vriendin. Oud-topman Peter Bakker: ,,Veel topmen sen raken het contact met de werkelijkheid kwijt, maar Herna praat net zo makkelijk met gewone werknemers als met topmana gers.'' Als dingen niet goed lopen op de werk vloer, kijkt ze geregeld zelf waaraan het schort. Dan staat ze tussen de postsorteer- ders aan de machine. ,,Voor mij ligt daar de basis'', zegt Verhagen. ,,Als je niet weet wat er leeft bij je eigen mensen, hoe moet je dan de toekomst en de strategie van je bedrijf vormgeven?'' Ze kende, vergeleken met veel andere be stuurlijke hot shots, een a-typische studie tijd. Verhagen werd geen lid van het stu dentencorps en studeerde netjes binnen 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98