Slecht bezig EGBERT JAN Als een vriend Egbert Jan 'alleen' noemt, is dat tegen het zere been. André: ,,We hebben een grote zolder en een 13 meter diepe tuin. Meestal verho gen ze de huur met 1 procent per jaar, dit jaar met 4.'' Monique: ,,We hoeven niet zuinig te leven. We gaan liever een paar keer per jaar een paar dagen op vakantie, dan één keer lang. En altijd buiten het seizoen.'' André: ,,We zijn nog nooit buiten Europa geweest. Onze auto rijdt zo'n 4000 kilometer per jaar. Als we moeten bezuinigen gaat de auto eruit.'' Monique: ,,Het scheelt dat we de boot hebben weggedaan.'' André: ,,De ligplaats huurden we voor 1000 euro per jaar. De boot kostte 24.000 euro, omdat hij 200 kilometer had gevaren konden we 'm voor de helft kopen. Het was een bevrijding hem weg te doen. Ik heb het liefst geen bezit.'' Monique: ,,Nou, behalve al die prulla ria. André's mancave staat bomvol.'' André: ,,Die verzameldrift heb ik van mijn moeder. Ik heb bovendien zo'n duizend boeken, waarvan zeker twee honderd over astrologie.'' Monique: ,,We hebben allebei een eigen kamer.'' André: ,,De inrichting bepaalt Moni que. Ik ben opgevoed met het idee dat het niet uitmaakt wat je koopt, als het maar niet te duur is.'' Monique: ,,Ik hou van ordelijk en strak. Meubels moeten lang meegaan.'' André: ,,De bank en de tuinset hebben we een jaar of tien, je ziet niet dat ze zijn gebruikt. We bekijken spullen in de winkel en daarna zoeken we net zo lang tot we ze voor een lagere prijs vinden.'' Monique: „Kleding koop ik in de uit verkoop.'' André: ,,Ik soms bij de Eurowinkel in Driebergen, dan doe je gelijk iets goeds voor vluchtelingen.'' Monique: ,,André is heel actief.'' André: ,,Ik tennis, ik maak plakboeken van bekende mensen en ik ben voorzit ter van de Unie van Vrijwilligers. We draaien regelmatig de bingo.'' ,,Dat past wel bij jou.'' Hoe bedoel je dat, vraag ik de goede vriend die dit zegt. ,,Nou, je bent alleen.'' Ik heb hem net verteld dat ik binnenkort tien dagen in m'n eentje ga fietsen om te ervaren hoe dat is. Ook zal ik er een verhaal over schrijven. Ik zie er tegenop: alleen op stap. Van de weinige keren dat ik dat eerder heb gedaan, herinner ik me unieke hoogtepunten naast diepe dalen. Leuke ontmoetingen waar ik blij van werd, en uren van... nou ja, ik kon de leuke ontmoe tingen niet afdwingen. Ik ben niet 'alleen', ik heb alleen geen partner, breng ik in. ,,Dan ben je toch alleen?'' Alleen. Zelf heeft deze vriend een relatie waarin het af en toe best goed gaat. Meestal is er span ning en ruzie en dan komt hij bij mij. Dan ben ik het volkomen met hem eens: het ligt aan haar. Tevreden keert hij huiswaarts. ,,Je bent alleenstaand'', zegt hij. ,,Alleen.'' Het klinkt meewarig, 'alleen staand'. Ik ken dat wel, zo kijken mensen die een partner hebben er diep vanbinnen tegenaan. Hoe moeizaam hun eigen relatie ook is. Voelt hij zich nooit alleen binnen zijn relatie, vraag ik. ,,Jawel.'' Hij laat een zelf- ingenomen lachje zien. ,,Maar ik bén niet alleen.'' Ik leg uit: ik maak nogal eens wat mee, alleen komt er geen relatie uit voort. En als ik alleen thuis ben, is dat omdat ik moet werken, of bijkom van werk. Er is genoeg keuze. Maar ik hoor het al, het klinkt defensief. ,,Toch past het bij jou, dat fiets- project.'' Ik voel ergernis. Heb ik soms gevraagd om zo'n visie op mij? Als ik uitleg waarom het niet klopt, ben ik me aan het verdedi gen, dus bevestig ik de visie. Ik besluit hem nooit meer gelijk te geven als hij komt klagen over z'n relatie. Meteen verdwijnt de boosheid. Ai, dus zo zit het: ik vertel hem wat hij wil horen, in ruil daar voor mag hij van mij geen onwelgevallige dingen jÜÜi tegen mij zeggen. Slecht bezig. Ik: je zit trouwens de laatste tijd weer erg te zeiken over je vriendin. Even is hij verbaasd, dan: ,,Je hebt gelijk.'' Goed bezig. Monique: ,,We kopen veel in de aanbie ding, bij een scherpe prijs slaan we rus tig dertig pakken koffie in.'' André: ,,We wonen hier sinds 2000.'' Monique: ,,De huur is 590 euro.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 22 JUNI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95