3 s leverancier die lokaal groene stroom produceert Kweekvlees uit het lab wordt komende decennia wellicht een betaalbaar alternatief 11 f Kies een SI dan of die ook echt in eigen land is geproduceerd. Want het kan zijn dat je grijze stroom is 'groengemaakt'. Dat werkt al volgt: in Europa zijn veel stroomproducenten aangesloten bij het RECS, een initiatief voor de handel in groenestroomcertificaten. Voor elk geproduceerd megawattuur aan duurzame energie wordt één groencertificaat verstrekt. Die certifi caten mogen vervolgens onderling worden verhandeld. Nederlandse en Belgische energie- producenten kopen die certificaten massaal op, bijvoorbeeld in Noorwe gen, waar bijna alle stroom al duur zaam wordt opgewekt met water krachtcentrales in de fjorden. De stroom uit jouw stopcontact komt dan van een kolen of gascentrale in de buurt, maar dankzij certificaten uit een land als Noorwegen mag die als 'groen' worden verkocht. Daarom kun je beter kiezen voor een energieleverancier of coöperatie die lokaal investeert in groene stroom (windmolens, zonneparken). Zo draag je met elke afschrijving van je energierekening bij aan echt groene energie. Als je niet weet welke aanbieder je moet hebben: Green peace zet voor zowel Nederland als België jaarlijks op een rij hoe alle energieleveranciers presteren op het gebied van duurzaamheid. Behalve kiezen voor een groen energiebedrijf, kun je ook overstap pen naar een bank die belooft al je spaargeld te investeren in duurzame projecten en bijvoorbeeld geen euro in nieuwe kolenmijnen te stoppen. Eerlijkegeldwijzer.nl kan je daarbij op weg helpen. Bouw je pensioen op, dan kun je op eerlijkpensioenlabel.nl zien hoe klimaatbewust jouw pen sioenbeheerder je geld investeert. Vergroen je reispatroon Transport zorgt voor circa 15 pro cent van alle broeikasgasuitstoot, simpelweg doordat we olie verbran den om containerschepen, vliegtui gen, vrachtwagens, auto's en brom mers vooruit te helpen. Binnen deze categorie veroorzaakt stedelijk vervoer de meeste uitstoot. Liefst 54 procent van de wereldbevol king woont in steden, en kan dus dagelijks invloed hebben op deze uit stoot. Onze dagelijkse vervoerskeuze beïnvloedt niet alleen het klimaat, maar ook de lokale luchtkwaliteit. Volgens de Wereldgezondheids organisatie ademen negen op de tien mensen wereldwijd nu dagelijks vervuilde lucht in. Uitlaatgassen zijn dus een belang rijke oorzaak van die vervuiling, maar dat hoeft niet zo te blijven. Elektrische auto's vormen een steeds betaalbaarder alternatief voor benzi neauto's. Nog beter voor het klimaat zijn het openbaar vervoer en de (elektrische) fiets. Elke keer als we daar gebruik van maken, scheelt dat uitstoot. Een bron van uitstoot waar we ook direct invloed op hebben, is vliegen. Op het geheel van de mondiale CO2- uitstoot is het aandeel van de lucht vaart nu nog beperkt: ruim 2 procent. Maar in het land van Schiphol is dat al 7,3 procent en wereldwijd is de sector met een opmars bezig waar door die in 2050 goed zal zijn voor een vijfde van alle uitstoot. Die groei is niet te verenigen met het halen van de klimaatdoelen, en evenmin met een klimaatvriendelijke leefstijl. Heb je thuis milieuvriendelijke ledlampen ingedraaid? De CO2-winst die je daarmee in 5 jaar boekt is met één retourtje Barcelona vervlogen. Heb je net besloten vlees te laten staan voor het klimaat? Eén retour vlucht Amsterdam-New York is voor het klimaat net zo schadelijk als het eten van duizend Big Macs. Het is een ongemakkelijke waar heid die we moeten erkennen. Als we blijven vliegen, doen we vooruitgang in veel andere sectoren teniet. Het kost nu eenmaal veel energie om een metalen bak met mensen en koffers erin de lucht in te krijgen. Een Boe ing 747 met 410 passagiers neemt voor een langeafstandsvlucht meer dan 190 ton kerosine mee, zo'n vier badkuipen per persoon, goed voor 530 ton CO2-uitstoot. Dat is bijna 2,5 keer het gewicht van het vliegtuig - achtergelaten in de dampkring. In Nederland maakt 8 procent van de Nederlandse bevolking, vooral hoogopgeleiden en veelverdieners, 40 procent van de vliegreizen. Het alternatief: neem eens de trein, doe die volgende meeting toch via Skype en kies een vakantiebestemming waarvoor je niet hoeft te vliegen. Kun je echt niet om een vliegreis heen? Compenseer je uitstoot dan door gecertificeerde herbebossings projecten te steunen. Online vind je daar verschillende handleidingen voor en aanbieders als goldstan- dard.org en standfortrees.org bieden betrouwbare projecten aan. En compenseer het liefst in tienvoud, dat vergroot de kans dat het stukje bos dat jij beschermt of laat aanplan ten lang genoeg blijft staan om je uitstoot daadwerkelijk netto op te vangen. Type Turven iauw d/ul Sclwl £/rJ>. cbJr- M Merk Badkamer ~r Spanning GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 Hoe gaan we dit uitleggen - Onze toekomst op een steeds warmere aarde, Jelmer Mommers, De Corres pondent Uitgevers, 20 euro Je ziet ze steeds meer: design afdekplaatjes voor stopcontacten en schake laars. Ze zijn het puntje op de i. Als je behang hebt met een bijzondere print, is een spierwit stopcontact gewoon zonde! Tot voor kort schilderden mensen het afdekplaatje mee in dezelfde kleur van de muur. In zo'n geval heb ik geen keuze en schilder ik ze mee in de nieuwe look. Vervangen van een afdek plaatje kan kostbaar zijn. Bijvoorbeeld als je ze alle maal moet vervangen omdat ze op elke muur een andere kleur hebben. Of als je voor zo'n mooi ontwerp gaat. Bepaal welk type afdek- platen met afdekramen je nodig hebt. Begin bij de vraag: opbouw of in bouw? Bij opbouw steekt het stopcontact of de schakelaar erg uit. Bij in bouw zit-ie deels in de muur. Stap 2: wil je met of zonder randaarde? Dat zijn die metalen klemme tjes in het stopcontact. Maak een lijstje met alle soorten die je nodig hebt. Bijvoorbeeld: een enkel of dubbel stop contact, een enkele of dubbele schakelaar, enzovoort. Zet erbij of het in- of opbouw is. En of het met of zonder randaarde is. Turf daar achter hoeveel stuks je ervan nodig hebt. Irr^L - c 4+T Bekijk van welk merk het basiselement is dat ach ter de afdekplaatjes zit. Je kunt niet alle merken combineren omdat de maten per merk net weer even anders zijn. Ga je voor een ander merk, vervang dan ook het basiselement. Let goed op in de bad kamer. Wil je daar een stopcontact of schake laar vervangen, over weeg dan een product met een IP-waarde. Hoe hoger de waarde hoe beter de bescherming tegen vocht. Haal eerst de spanning eraf. Klik of schroef de oude afdekplaat eraf, draai daarna de schroef jes links en rechts van het basiselement iets los. Kantel het plaatje zodat het los komt. Kijk hoe de bedrading zit, maak des noods een foto. Plaats het nieuwe plaatje op dezelfde manier terug. De spanning kan er weer op!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83