jl i voor vakantiegangers Eigenwijs is de mode als je peuter zich zelf aankleedt Lekker makkelijk Handig: neem handdoeken mee die nog één ronde mee gaan Ze combineert een veelkleurige stippenjurk met streepjessokken 9 Voetruimte Oude kleren Er komt altijd meer mee terug van vakantie dan er heen ging. Souvenirs, een mooie badtas, van die lekkere kaasjes/blikjes paté/wijn die je alleen daar kunt krijgen, T-shirts. Neem op de heenreis wat oude kledingstukken mee, bijvoorbeeld om in te slapen, dan kun je die aan het einde van de vakantie achterlaten. Hetzelfde geldt voor bijna versle ten handdoeken. Ze gaan nog een laatste keer mee, tegen de tijd dat ze muf zijn gaan ruiken omdat je op de camping geen zin hebt in dagelijks wasjes draaien, gooi je ze weg. Zo heb je plek in de koffer voor dat kekke zo merjurkje van die leuke markt in dat ene schattige dorpje. Let er wel op dat je die niet bij dat heerlijke Franse stinkkaasje stopt. Kleine kinderen komen nog niet met hun voeten op de vloer van de auto. Stop daar de tentzak of opvouwbare stoeltjes. Kleedje erover en ze kun nen zelfs hun voeten er comfortabel op laten rus ten. En hang insteekzak- ken over de rug van de voorstoelen, daarin kun nen kinderen boekjes, kleurpotloden, autobingo en andere afleiding voor tijdens een lange rit weg steken. Veel auto's hebben onder de voorstoelen op- berglades zitten en ook zonder lade past er meestal wel het een en an der onder een voorstoel. Leg je hoofdkussen op de achterbank, kun je onder weg een dutje doen tegen het raam én hoef je die niet in de Grote Puzzel van de achterbak mee te nemen. Check, check, dubbelcheck Loop voor je weg rijdt een laatste keer om de auto heen. Hangt hij niet scheef, is hij niet te zwaar beladen? Gaat de ach terklep nog dicht? Is die rechterschoen niet per ongeluk on der de auto gevallen? Als je het gevoel hebt dat alles goed is inge pakt, start dan de mo tor, trek voorzichtig op en rem een keer stevig (maar voor zichtig). Grote kans dat er toch nog een bal naar voren komt stuiteren. Beter voor vertrek dan op de Autoroute du soleil. Bon voyage! Toen ik erop googelde, zag ik pas wat voor enorm probleem het blijkbaar is: de peuter die per se zijn of haar eigen outfits wil kiezen. Hele Viva-fora zijn vol geschreven over dit onderwerp. Hoe zorg je ervoor dat je kind er leuk uitziet, wanneer het zelf de maximale controle wil hebben over welke trui en welke broek? Met goedbedoelde uitspraken er bij als 'schaam je niet voor je kind, hij of zij is niet de eerste peuter die er als een carnavalsvierder uitziet'. Ik googelde erop, want wij zijn net aanbeland bij deze fase. Elke ochtend zegt de dochter (3) ver heugd: 'Dan ga ik nu even in mijn kast kijken wat ik vandaag aan doe'. Vervolgens komt ze altijd terug als de bastaarddochter van Marte Röling en Boy George. Soms is ze net Fong Leng, soms net Elton John. Ze combineert een veelkleurige stippenjurk met een legging vol afbeeldingen van tropisch fruit, streepjessokken, gele sandalen, een rieten tas van een Franse markt en een roze zonnebril met een ontbrekende rechterpoot. Als ze weer eens zo de trap af komt schrijden, volkomen tevre den over haar creatie van de dag, moet ik altijd denken aan al die In- fluencer-moeders, die hun kinde- ren in gesponsorde kleren hijsen om daar kiekjes van te maken. Hoe gaan die om met een 3-jarige die schijt heeft aan welk shirt bij welk hansopje hoort? Worden die kin deren allemaal omgekocht met snoep en YouTube-filmpjes, opdat ze braaf aantrekken wat hun moe der ze voorschrijft? Of hebben die zelf al een uitgekiend modegevoel waardoor ze automatisch de goede flared jeans combineren met het juiste boho-topje? Mijn dochter heeft daar geen weet van. Die lijkt alleen geïnflu enceerd te worden door Tante Til uit de televisieserie De Familie Knots. En ik ga niet ingrijpen ook, al doen haar outfits pijn aan mijn tandglazuur. Dit is het begin van haar identiteit. Dag in, dag uit, wordt alles voor haar beslist. Wat ze eet, waar ze naartoe moet, hoe laat ze naar bed moet. Alleen hier heeft ze enige macht over, en dat gun ik haar. De enige tip die ik van de fora heb overgenomen, is dat ik haar winter- en zomerkleren niet samen in de kast leg. Zodat ze niet ineens met 30 graden haar skipak aantrekt. Maar voor de rest om arm ik de eigenwijsheid van mijn Zwolse Fong Leng. En hoop ik van harte dat mijn kleurrijke peuter de rest van haar leven zo'n kleurrijk, eigenwijs type blijft. Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Nynke heeft besloten dat ze zich geen zorgen gaat maken over de kleurige kledingkeuze van haar 3-jarige dochter. GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. wegwezen -Nynke de Jong Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 1 tot 7 jaar. Ze hebben de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81