Zwakke punten kunnen juist Snelcursus autopuzzelen je talent zijn David Arjan Een goedwillende leraar zou zeggen: Arjan is erg autonoom Inpakken en weg wezen! Zo simpel als dat klinkt, zo lastig kan het zijn. Hoe krijg je die sta pel tassen, matjes, slaapzakken, ten ten en kookgerei passend in de auto? Reisjournalist Flip van Doorn heeft veel ervaring en geeft tips. m Met een lege maag de tent opzetten levert fikse ruzie op 8 og tien minuten, dan staat de eerste sollicitant van de dag voor de deur. We zijn op zoek naar een nieuwe medewerker. Met een collega bereid ik me voor op het komende inter view en opeens zegt ze: 'Waarom vraag je niet naar iemands zwakke punten? Dat hoort toch bij sollicitaties?' Ik snap waarom ze het zegt. Tijdens sollicitatiegesprekken, tienminutengesprekken, in online persoonlijkheidstest jes: overal wordt gevraagd naar die zwakke punten. Het is zó normaal om daarbij stil te staan, zelfs als het eufemis tisch ontwikkelpunten, groei- punten of uitdagingen worden genoemd, dat we met z'n allen zijn gaan geloven dat ze bestaan. We kijken naar de wereld als yin en yang, als dag en nacht, als zwart en wit: een constructie waarbij elk punt vanzelfsprekend een tegen pool heeft. Je hebt goede eigenschappen en dus ook slechte eigenschappen. Alleen: dat is niet waar. Zwakke punten bestaan hele maal niet. Laat me een persoonlijk voorbeeld geven. Ik heb het niet zo op autoriteit. Als ik nu nog op school zou zitten, zou een goedwillende leraar me omschrijven als: 'Arjan is erg autonoom, heeft een sterk eigen willetje en hij is heel duidelijk.' Een minder begrip volle leraar zou zeggen: 'Arjan is stronteigenwijs, hij luistert voor geen meter en hij drijft de hele tijd zijn zin door.' Twee kanten, dezelfde me daille. Zwakke punten bestaan niet. Hooguit past die ene karaktertrek niet zo goed in de omgeving waarin je je nu bevindt. Je kunt je voorstellen dat niet alleen op school, maar ook later in loondienst, er nogal wat spanning kwam te staan op mijn neiging autori teit te bevragen. Eerst tekende ik karikaturen van mijn docenten in de schoolkrant. Met de jaarlijkse voorstelling van het schoolcabaret leverde ik venijnig commentaar op allerlei processen. In loon dienst werd het niet veel be ter; ik vond het onacceptabel dat een ander bepaalde wat ik moest doen. Grappig genoeg ontmoette ik op dit punt David, die zo mogelijk nog slechter met autoriteit kon omgaan dan ik. Het werd een gevecht zonder einde. Een slechte eigenschap? Of een goede eigenschap in een verkeerde context? We zijn eigen baas gewor den. Opeens bleken al die ver vloekte tekortkomingen nogal handig: we hadden een visie, we hadden creatieve vrijheid, we bepaalden zelf hoe we wil den werken en met wie. Elke eigenschap waarvoor ik eerder de klas uit werd gestuurd bleek opeens buitengewoon nuttig. Wat David en ik óók hadden kunnen doen, was onze oren laten hangen naar al dat goed bedoelde advies om aan de slag te gaan met die zwakke punten. Dan waren we ietsje minder zelfstandig geworden. Ietsje minder eigenwijs. Iets minder creatief. Nooit een goede ondernemer. We waren gemiddelde werknemers geworden en vooral heel ongelukkig. Daarom: koester die zogenaamde zwakke pun ten. In een andere context zijn het je grootste talenten. -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl Er zijn allerlei merken en types auto, maar een kubieke meter blijft een kubieke meter en die kun je maar één keer vullen. Al kan een dakkoffer soelaas bieden om ruimte te winnen. Wie een auto inpakt aan de vooravond van een kampeer- vakantie, doet er goed aan zich te bekwamen in de kunst van het weglaten. Vraag je dus bij alles wat je inpakt af of je het écht gaat gebruiken. Vorig jaar na thuis komst spullen uitgepakt die je niet gebruikte? Laat die dit keer thuis. En verder: rustig blijven. Het is vakantie. Bijna. »Pak alles in Niets zo hinderlijk als voorwerpen die los door de auto zwerven. Een zakje tentharingen, een frisbee, een linker schoen: ze duiken op als je ze niet verwacht en zijn niet te vinden wan neer je ze nodig hebt. Stop daarom alle kle ding in tassen, doe het bestek in een afsluit bare bak en doe die bak bij de kookspullen in een krat. Speelgoed gaat in een strandtas, alle schoenen en sandalen bij elkaar in zo'n grote, stevige, boodschappen tas. Zo heb je op de plaats van bestemming ook meteen alle spullen bij de hand. Potje Tetris Speel eerst een paar keer het spelletje Tetris op de computer. Je weet wel: met die blokken die naar bene den zakken en die je op een zo gunstig mogelijke plek moet puzzelen. Het inpak ken van de auto werkt net zo, maar dan in 3D. Hanteer een logische volgorde en pak de grootste en minst buigzame spullen eerst: koffers, krat met kook gerei et cetera. Matjes, kus sentjes en slaapzakken laten zich makkelijk in kleine ruimtes proppen. En er is altijd wel een hoekje waarin die ene linkerschoen past die toch aan de tas wist te ontsnappen. Last in, first out Maak een tas met eten en drin ken, een snijplank, bord en bestek voor de pauzes onderweg en pak die als laatste in. Anders sta je eerst een kwartier te grasduinen voor je kort van je rust kunt ge nieten. Als je onderweg een stop maakt bij een hotel, camping of B&B is het slim ook een tasje met toilet spullen, pyjama, schoon onder goed en knuffels binnen handbe reik te houden. Leg praktische spullen als de tent, rubberhamer en tentstok- ken die je meteen nodig hebt bo venop. Ook fijn om voor het grij pen te hebben: een zakmes met veel functies, touw en een zak lamp, handig als je laat aankomt. Let er op dat je voldoende eten bij je hebt, zeker als je op zaterdag of zondag rijdt en de winkels mo gelijk dicht zijn. Met een lege maag aankomen op een camping is een garantie voor fikse ruzie tij dens het opzetten van de tent. En stop natuurlijk een biertje in de koelbox, voor als de klus is ge klaard. David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO Inpakken en :Ss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80