'Instructeurs bliksemongeval deden werk goed' 7 President Trump blaast op het nippertje aanval af Luchtvaart mijdt Iran na aanval drone De spanningen lopen op, maar zowel de VS als Iran laat weten niet uit te zijn op oorlog. Toch dreigen nieuwe confrontaties op een van de drukst bevaren en meest strategische zeeroutes ter wereld. Het was een kwestie van tien mi nuten geweest, tweette Donald Trump gisteren zelf. Amerikaanse vliegtuigen hadden de Iraanse lan- ceerinstallaties en radarposten al in het vizier. Maar toen een Ameri kaanse generaal tegen de president zei dat naar schatting 150 Iraniërs zouden omkomen, annuleerde Trump de aanval, omdat dat Iraanse dodental 'buiten proporties' zou zijn geweest. De president voegde eraan toe dat hij 'geen haast had' met de uitvoering van zijn aange kondigde vergelding. Iran kan nog altijd worden ge straft voor het neerhalen van de on bemande Navy RQ-4A Global Hawk. Dit paradepaardje van de Amerikaanse marine, een high- techsurveillancetoestel met een spanwijdte van 40 meter (kosten een slordige 200 miljoen euro) was woensdag door Iran neergehaald. Volgens de Iraniërs omdat de drone het Iraanse luchtruim was binnen gevlogen. Een leugen, zeggen de Amerikanen, omdat het toestel bo ven internationale wateren koerste. De Iraanse Revolutionaire Garde claimde gisteren dat het nog veel erger had kunnen aflopen. Men had een Amerikaans toestel met aan boord 35 mensen in het vizier dat de neergehaalde drone begeleidde. ,,We hadden dat vliegtuig ook kun nen neerschieten, maar hebben het niet gedaan'', aldus de Iraniërs. Havik Ook Donald Trump zag dus af van een escalatie. De president zou vol gens welingelichte bronnen bij The New York Times en The Washington Post na een dag van koortsachtig overleg uiteindelijk niet zijn mee gegaan met zijn adviseur Nationale Veiligheid, John Bolton. Die wilde per se een raketaanval als represaille voor de neergehaalde drone. Bol ton, een uitgesproken havik in het Witte Huis, pleit al jaren voor het keihard aanpakken van Iran om het islamitische regime te verjagen. Naar verluidt liet president Trump zich op het laatste moment overtuigen door generaals in het Pentagon en Republikeinse afge vaardigden dat een raketaanval en de te verwachten repliek van Iran op dat moment Amerikaanse troe pen elders in het Midden-Oosten in gevaar kon brengen. De aanval werd geannuleerd, met de Twitter- toelichting van Trump. De Straat van Hormuz is een hoogst explosief gebied. Behalve de Amerikanen hebben onder ande ren de Britten en - sinds gisteren - India er oorlogsschepen gestatio neerd om hun olietankers te be schermen. Saoedi-Arabië, de grote rivaal van Iran, heeft de internatio nale gemeenschap eerder gevraagd 'een resoluut standpunt' in te ne- men tegen Iran. Vorige week wer den twee olietankers aangevallen in de Straat van Oman. Geen ander land had er belang bij, aldus de Saoedi's, tankers aan te vallen, wat de zaken verder op scherp stelde. Er wordt al maanden geruzied en ge dreigd over Irans nucleaire ambities en het omstreden besluit van Do nald Trump om de Verenigde Sta ten terug te trekken uit het verdrag daarover. Ondertussen hebben de laatste ontwikkelingen gevolgen. De olie prijzen stijgen fors en het vliegver keer in de regio is omgeleid en krijgt te maken met vertragingen. LES MH17 vaartmaatschappijen, waaron der KLM, mijden sinds giste ren een deel van het Iraanse luchtruim, nadat het Iraanse leger een Amerikaanse drone uit de lucht schoot. Reizigers naar en vanuit Azië krijgen daardoor mogelijk te maken met vertragingen. Maar na de ramp met MH17 geldt: safety first. Het type drone dat door een Iraanse raket werd neer gehaald kan tot 20 kilometer hoog vliegen. De raket schoot dus door de vlieghoogte (10 tot 12 kilometer) van de bur gerluchtvaart. De Amerikaanse luchtvaart autoriteit FAA verbood in de nacht van donderdag op vrij dag vluchten boven de Straat van Hormuz en de Golf van Oman. KLM volgde en later ook Qantas, Singapore Air lines, Malaysia Airlines, en Bri tish Airways. Luchtvaartdes- kundige Joris Melkert: ,,De route via Oekraïne wordt nog steeds gemeden. Het zuide lijke alternatief via Turkije en Iran is nu ook weg, dus moe ten vliegtuigen nog verder omvliegen. Dat kost extra brandstof en tijd.'' KLM weet nog niet welke vluchten ver traging oplopen en zegt dat reizigers tijdig worden geïn formeerd. Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Iran aangescherpt. Toch verwijt kolonel Ben Kamstra zijn instructeurs niets. Hij prijst ze juist om hun levensreddende op treden in Ossendrecht. ,,Binnen een minuut hadden ze iedereen ge controleerd, 112 gebeld en waren ze aan het reanimeren. Deze bliksem zag niemand aankomen.'' Gistermiddag kwam een deel van de getroffen leerlingen en hun ouders naar hun school in het Rot terdamse Hoogvliet om na te pra ten over de gebeurtenissen van af gelopen woensdag. Eén persoon ontbrak; hun zwaargewonde maatje. Hij ligt nog altijd in een Antwerps ziekenhuis. In de school kregen de leerlingen van defensie tekst en uitleg over hoe dit ongeluk kon gebeuren. Ook de luchtmacht is met stomheid ge- slagenover de blikseminslag, ver telde kolonel Ben Kamstra van de basis Woensdrecht, waar het mili taire oefenterrein in Ossendrecht onder valt, de aanwezigen. Kamstra: ,,We hebben protocol len hoe om te gaan met wat voor weertype dan ook. Sluiten zoveel mogelijk risico's uit. En toch ge beurt dit. Dan snap ik dat deze ou- ders en heel Nederland hier vraag tekens bij hebben. Maar die hebben wij zelf ook.'' Voorbereid Want na woensdag is voor Kamstra eens te meer duidelijk dat de na tuur zich niet laat sturen. De in structeurs waren volgens Kamstra goed voorbereid op het naderende noodweer. Ze hielden de berichten nauwlettend in de gaten. Pas rond het middaguur zouden ze te maken krijgen met onweersbuien, zagen ze 's morgens om 7.00 uur toen ze in het bos ontwaakten. Dat is ook het moment waarop instructeurs de procedures opstart ten voor een evacuatie waar niet veel later mee begonnen zou wor den. Meer dan drie uur is daarvoor volgens Kamstra normaal gespro ken ruim voldoende. Getrainde eenheden nemen daarvoor vaak veel minder tijd. ,,Maar ze beseften heel goed dat dit een kwetsbare groep is, omdat ze nog op school zitten en dat ze dus eerder met de evacuatie moesten beginnen.'' Ondertussen oefenden de leer lingen nog één keer het bewaken van een bosperceel. Ze schminkten elkaar en gingen met hun spullen in een rondje liggen om zo het 'rondom beveiligen' te trainen. Tot- i Leerlingen en ouders kregen uitleg van defensie over wat er is gebeurd dat om precies 8.29 uur die oordver- dovende knal klonk. Uit het niets had bliksem een boom geraakt. De jongen die er het dichtst bij lag, raakte bewusteloos. De instructeurs die de groep be geleidden, bedachten zich volgens Kamstra geen moment. Razend snel gingen ze iedereen langs, bel den 112 en begonnen met het reani meren van de bewusteloze leerling. De terreinwagens die al bezig wa ren met evacueren, vervoerden de leerlingen naar de poort waar ze werden overgedragen aan ambu lances. De ouders en leerlingen wilden in de pers niet reageren op de ge beurtenissen. De Inspectie Veilig heid en Defensie doet nog onder zoek. zaterdag 22 juni 2019 Escalatie dreigt, maar Iran en VS sparen nog levens Iran schoot een Amerikaanse drone uit de lucht, een Navy RQ-4A Global Hawk. foto afp Inzet: De Iraanse staatstelevisie toonde beelden van de raketlancering. Bob van Huët Rotterdam/Washington f Kijk op de site bij /video om te zien hoe de drone wordt neergeschoten DEN HAAG Tal Oefenen in het bos terwijl er noodweer op komst is. Nadat veertien militairen in opleiding woensdag werden getroffen door de bliksem vroeg half Nederland zich af hoe de lucht macht zo stom kon zijn. Raymond Boere Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7