Een crime in de moestuin Slakken hebben het nu uitstekend naar hun zin in de tuin, en vooral in de moestuin: malse plantjes, een lekkere temperatuur en af en toe een regenbui. De meeste middeltjes tegen slakkenvraat hebben weinig of geen effect, zegt tuinjournalist Laurence Machiels. Wat helpt wel? Mijd de klassieke slakkenkorrels, op basis van metaldehyde. Die zijn giftig voor alle dieren Je zou het niet denken, maar slakken hebben tal van natuurlijke vijanden: van egels tot spitsmuizen Slakken kunnen tuiniers tot wanhoop drijven. Vooral in de moestuin kunnen de glibberige weekdieren tekeer gaan, met al die aan plant van sla, boontjes en courgettes. Want waarom zou je gras en onkruid eten als er zo veel malser groen in de aanbieding is? Let op, je hebt slakken en slakken. In de tuin zorgen de naaktslakken - die zonder huisje - voor de grootste vraat. De klassieke, inheemse huis jesslakken durven weleens van een mals blad te snoepen, maar eten toch vooral dood plantenmateriaal. Dat is jammer genoeg niet het geval bij de segrijnslak, donker met een donker bruin huisje met roomwitte strepen, die flink kan doorvreten. Verwar haar niet met de grote, en bescherm de, wijngaardslak (escargot) met blekere schelp; die is onschuldig. Het huisje van de segrijnslak ver raadt haar meteen. Vang ze allemaal en voer ze aan de kippen, of dood ze voor slakkenetende dieren. Wil je ze laten leven, zet ze dan uit op min stens 20 meter van je tuin. Naaktslakken vind je minder mak kelijk. Ze verstoppen zich in holtes en onder de grond. Ze komen pas 's avonds tevoorschijn voor hun vraattocht. Hoe vochti- ger het weer, hoe meer activiteit. De bierval is het meest geprezen doe-het-zelfmiddel: een ingegraven potje met bier dat niet uitsteekt boven de aarde. Met bier kun je exemplaren vangen, maar er vallen helaas ook andere, nuttige dieren in de val, zoals jonge padden of on schuldige huisjesslakken. Een bierval met smalle openingen is beter, maar daar past dan weer niet de bijzonder vraatzuchtige segrijnslak in. Ook met een zelfgemaakt aftreksel van knoflook, dat je over de meest kwetsbare planten sproeit, kun je een deel van de slakken weren, op voor waarde dat je dat zeker elke week herhaalt. Koper bezorgt de weekdieren een elektrisch schokje, waardoor ze ach- teruitdeinzen. Helaas laten grote slakken zich er niet door afschrikken. Bovendien zijn koper banden duur; eventueel te gebruiken rond een bloempot met hosta's. Je kunt ook scherp grind of (fijne) lava strooien rond de kwetsbare planten; het helpt matig, net als hen nepsnippers. Je sla red je er niet mee. Een dikke laag eierschalen neerleg gen werkt amper, en dat wordt eieren eten. Ook houtas en zaagsel zijn in efficiënt. Bij elke regenbui wordt het effect tenietgedaan. Grof zand dan, of schors, dennenappels, houtsnip pers, cacaodoppen? Ook die werken niet. En nee, koffiedik houdt slakken ook niet tegen. Koffierestjes over je planten gieten houdt slakken gek genoeg wel eventjes weg. Wat werkt écht? Wetenschappelijke tests van neutrale organisaties als The Garden Profes sors van de Royal Horticultural Society hebben uitgebreid onder zocht wat wel werkt. Tegen slakken werken maar twee middelen: slak- kenkorrels en aaltjes. Mijd absoluut de klassieke korrels op basis van metaldehyde. Ze zijn giftig voor alle andere dieren. Neem dan liever slakkenkorrels op basis van ferrifosfaat (ijzerfosfaat). Die lijken minder kwalijk voor de nuttige die ren die slakken eten, zoals egels, pad den, kikkers en allerlei vogels. Zowat elk tuinmerk biedt ze aan. Strooi de korrels zuinig (dertig korrels per vierkante meter is vol doende) rond de meest kwetsbare planten en herhaal zolang je vraat ziet, en na een regenbui. Blijven de korrels liggen, dan is de plaag onder controle. Zitten er veel slakken in je tuin en word je stilaan moedeloos, investeer dan in aaltjes (nematoden). Je bestelt ze online of in het tuincentrum, je lost het pakje op in water en be- Zo ben je ze te slim af Planten die slakken niet lusten sproeit er de plek met de meest aan gevreten planten mee. De aaltjes dringen de slak binnen en infecteren haar, waarna de veelvraat onder gronds sterft. De bodem moet voch tig en warm genoeg zijn; momenteel zijn de condities ideaal. Aaltjes zijn niet goedkoop, maar je kunt er in één keer een groot deel van de tuin mee behandelen. Je bent dan een tot twee jaar van veel slakken verlost. Werk intussen aan het ecolo gisch evenwicht in je tuin: lok zo veel mogelijk slakkenetende dieren, op lange termijn is dat de goedkoopste en meest efficiënte oplossing. Je denkt het misschien niet meteen als je met een slakkenplaag in de tuin zit, maar slakken hebben de nodige natuurlijke vijanden: egels, mollen, merels, lijsters, spreeuwen, kraaien, eksters, kikkers, padden, hagedissen en spitsmuizen eten slakken. Ook allerlei insecten doen zich tegoed aan slakken(eitjes), zoals loopkevers, dui zendpoten en zelfs enkele spinnen. Als je je tuin diervriendelijker inricht, heb je veel minder last van slakken. Een poel of vijvertje, hoop jes bladeren en takken her en der, bessenstruiken, een gemengde haag en bomen trekken tal van die slak- keneters aan. Of laat kippen in je tuin loslopen. Je kunt ook loopeenden houden, die zijn kampioen in het zoeken en opeten van slakken en hun eitjes. GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 Hoe verjaag je slakken? Zaai sla, boon tjes, courgettes en pompoenen voor in potjes en plant ze pas uit wanneer het blad hard is. Zet slakken- gevoelige planten bij elkaar, dan heb je maar één plek waar je regelmatig moet controleren. Kijk geregeld onder bloempot ten: slakken slapen er overdag en leg gen er eitjes, clus ters van witte bolle tjes. Haal ze weg. Met harig blad: ezelsoor, longkruid, toorts, vrouwen mantel. Met dik blad: vet- planten, hemelsleu tel, Sempervivum. Sterk smakend: tijm, lavendel, roze marijn, salie. Met hard blad: schoenlappers- plant, Crocosmia. Hosta's met hard blad: Sum and Substance, One Man's Treasure, Hosta sieboldiana var. elegans, Devon Green, Praying Hands. Hoe zonni ger de plek, hoe harder de bladeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77