Lupine uit eigen pot Potje Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Kom naar de winkel voor de beste smartphones voor een scherpe prijs. Speciaal voor kleinere tuinen is de lupine een kopje kleiner gemaakt. Zo'n dwerglupine kun je best zelf kweken, dat is veel goekoper. Wij lijden aan een soort Maduro- dam-syndroom: alles in de tuin moet kleiner. Er bestaat angst voor grote planten. Nu weet ik wel dat de gemiddelde tuin steeds kleiner wordt. Waarom zouden planten dan ook niet kleiner mogen worden? Toch denk ik dat het een misvatting is om in een kleine tuin kleine planten te zetten. Je maakt meer indruk met drie wel gekozen grote planten dan met der tig kleintjes. Ook de lupine is ten prooi gevallen aan het Madurodam-syndroom. Vroeger was de lupine een statige plant met een bloemstengel van een meter lang. Nu koop je dwerglupinen die vermarkt worden onder de naam 'Gallery Mixture'. Het grappige van deze dwergen - nu ja, dwergen, ze worden nog altijd ruim een halve meter hoog - is dat de bloemen even groot zijn als die van de klassieke lupine. Alleen de bloemstengel is korter, alsof iemand hem heeft ingekort. Nog niet zo lang geleden zaaide je lupinen, maar in onze gemaksmaat schappij gaan ook tuincentra graag met de mode mee door volwassen lupineplanten in een grote pot in volle bloei te verkopen. Nog een paar jaar, en je hoeft ook niet meer met planten te slepen. Dan krijg je ze thuisbezorgd. En, wie weet, ook nog geplant. Voor de leverancier is zo'n dwerglupine in een pot wel handig: hij valt niet om bij het minste gering ste windvlaagje. Ik ben niet krenterig, vind ik zelf, maar ik vind het toch zonde om voor een lupine in een pot 5 euro of meer te betalen. Terwijl je voor minder dan de helft van dat bedrag een zakje lupinezaad kunt kopen waaruit je met gemak vijftig planten opkweekt. Wel is het zo dat het ook hier om zaad van dwergen gaat, want de klassieke lupine verdwijnt. Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. Doe het nu, om volgend jaar een forse bloeiende plant te hebben. Week de harde zaadjes een nacht in lauw water en zaai ze in perspotjes. Dat zijn potjes die uit een soort turf zijn geperst en die eruit zien als een grof uitgevallen eierdoos. Als je die potjes losscheurt kun je ze straks met plant en al planten. Leg in ieder potje één zaadje. Meer hoeft niet, want alle zaden kiemen. Tenminste, als de kwaliteit van het zaad goed is. Bedek het zaad met een paar millimeter grond. Lupinezaden kiemen onregelmatig, dus wanhoop niet als na twee weken nog niet alle plantjes boven staan. Zet de perspotjes buiten. En geef iedere dag water, want hoe kleiner het potje, hoe sneller het uitdroogt. Plant de jonge planten met potje en al uit als ze 10 centimeter hoog zijn. In het Gallery-mengsel krijg je gemengde kleuren, van lichtgeel tot kobaltblauw en donkerrood. De bloem van een lupine is mooi, maar mooier nog is de regendruppel die na een bui als vloeibaar zilver middenin een blad blijft liggen. DELTA Let op! Geld lenen kost geld ajfc Huawei P Smart 2019 4 GB Onbeperkt bellen Gratis aansluiten t.w.v. 25,- p/mnd 12:45 Samsung Galaxy A50 4 GB Onbeperkt bellen Gratis aansluiten t.w.v. 25,- p/mnd Daarom. ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO Het zaaien van lupine is eenvoudig. Leg in ieder potje één lupinezaadje, meer hoeft niet. iDaarpml DELTA Dëdlsi Prijzen zijn inclusief 5,- korting voor de eerste 6 maanden 5,- korting op je DELTA internetfactuur. Het aanbod geldt voor nieuwe DELTA Mobiel klanten en alleen als je al internet van DELTA hebt Inclusief 2-jarig 4 GB abonnement en maandelijkse toestelbetaling. Eenmalige kosten thuiskopieheffing a 5,69. Het toestelkrediet wordt aangeboden door DELTA Mobiel B.V. Postbus 185,4330 AD Middelburg. De actie is op basis van beschikbaarheid van de telefoons. Voor alle tarieven en voorwaarden kijk op delta.nl/mobiel/acties. Onder voorbehoud van zet- en drukfouten. Toestel Totale toestel kosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Huawei P Smart 2019 180,- 180,- 24 maanden Samsung Galaxy A50 24 maanden Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet/JKP Fri, February 22 Swipe to unlock".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76