Hoopvolle resultaten bij De eerste experimenten met stroom stoten door het brein waren je reinste horror. Maar nu zweren steeds meer patiënten bij elektroshock therapie. Patiënten die hun bed zelfs niet meer uitkwamen, kunnen weer een stuk beter functioneren 22 HANNEKEVAN HOUWELINGEN Ukent ze mis schien nog wel, oude films als One flew over the cukoo's nest waarbij ver warde patiën ten werden vastgebonden en zon der verdoving een paar volt door hun hersenpan gejaagd kregen. Nog altijd moeten artsen uitleg gen dat het er in werkelijkheid heel anders aan toe gaat. Steeds meer patiënten met psychiatri sche klachten, zoals een depressie, schizofrenie of een bipolaire stoornis, worden behandeld met elektroshocktherapie. En dat gaat er anno 2019 een stuk zachtzinni ger aan toe. Bij elektroconvulsietherapie (ect), zoals de behandeling offici eel heet, krijgt de patiënt elektro den aan weerszijden van het hoofd geplakt, waar - onder narcose - stroom op wordt gezet. Door de elektrische shocks gaan alle her sencellen tegelijk vuren en wordt een epileptische aanval opgewekt. Gemiddeld worden deze stroom stoten twaalf keer herhaald, twee keer per week, anderhalve maand lang. Naar schatting worden er jaarlijks zevenhonderd patiënten in Nederland op deze manier be handeld. 70 procent van mensen met een zware depressie, bij wie therapie en medicijnen vaak niet helpen, knapt er zienderogen van op. Nieuwe zenuwcellen Ondanks dit succes en ruim ze ventig jaar ervaring weten we nu pas waarom de behandeling effec tief is. Hersenwetenschappers van het UMC Groningen en het UMC Utrecht ontdekten recent dat de elektroshocks nieuwe zenuwcel len aanmaakt in een gedeelte van de hippocampus, het stukje in de hersenen dat belangrijk is voor ons geheugen. Tijdens de studie onder 23 patiënten gebruikten de onder zoekers een mri-scanner die twee tot drie keer zo sterk is als een doorsnee scanner. Zij zagen: hoe sterker de groei van dit hersenge- bied, hoe minder depressieve klachten de patiënten hadden. Waarom de groei van dit gebied de patiënt opgewekter maakt, is nog niet duidelijk. ,,Maar we zijn een belangrijke stap verder'', con stateert onderzoeker Jasper Nu- ninga, die nu werkt aan zijn proef schrift over dit onderwerp. ,,Nu we weten dat het specifieke her- sengebiedje betrokken is bij de pressie, kunnen we bijvoorbeeld verder onderzoeken hoe we dit lo kaal kunnen behandelen zónder het hele brein aan te pakken, zoals we nu doen.'' Het liefst zou Nuninga een ma nier bedenken om het cruciale hersengebied te stimuleren zon- der stroomstoten, bijvoorbeeld met runningtherapie. ,,Eerder on derzoek bij dieren wees uit dat bij hardlopen ook de aanmaak van nieuwe cellen wordt gestimu leerd.'' Stigma De elektroshocktherapie is de af gelopen jaren populairder gewor den, maar nog steeds niet verlost van zijn stigma. Toen de therapie 75 jaar geleden werd ontwikkeld, was het een nogal barbaarse me thode, vergelijkbaar met de angst aanjagende beelden in Holly- woodfilms. Patiënten werden niet - zoals nu - verdoofd en kregen geen spierverslappers toegediend. ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO WETENSCHAP Stroomstoten maken Hartmonitor Hersenscan De psychiater dient 2-4 seconden een stroomstoot toe.* De patiënt krijgt een epileptische aanval van minstens 20 seconden. Vanwege de spierverslappers beweegt het lichaam nauwelijks; alleen in het been met de stuwband vertrekken de spieren. Zo kan de medische staf zien dat de aanval begonnen is. Het lichaam herstelt al na 1-2 minuten; de aanval is voorbij. Na 5-6 minuten is ook de narcose uitgewerkt Rubberen bescherm kapje in de mond Via electroden worden hersen- activiteit en hartslag gemonitord. Gebied in de hersenen waar nieuwe zenuw cellen groeien na een ect-behandeling. De patiënt krijgt via het infuus narcose toegediend, en vervolgens spierverslappers. Een stuwband om het been voorkomt dat de spierverslappers het been bereiken. Saturatie- meter meet het zuurstof gehalte in uw bloed in het onderzoek werd de ect toegediend via opgeplakte electroden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70