Klaverjasvrienden lopen binnen met druppelbril II ÖZCAN AKYOL Malek geradicaliseerd en paranoïde 6 Column @OzcanAkyol Evert plakt de postzegel, Appie zet een stempeltje op de envelop en Evert schuift er weer een bril letje in. Zo doen ze dat elke vrij dagmiddag, twee- tot driehon derd stuks aan de keukentafel in Amsterdam-N oord. ,,We komen envelopjes tekort," constateert Evert met een grijns van oor tot oor. Hij heeft aanvra gen liggen uit België en Luxem burg, één firma wil zelfs 15.000 brilletjes tegelijk. ,,En Groot-Brit- tannië hing ook aan de telefoon. Die willen een veelvoud hiervan." Klaverjasvrienden Evert van Voorst en Ab - roepnaam Appie - Zwaan stuitten vorig jaar zomer bij toeval op een goudmijn. Bei den hadden net een oogoperatie achter de rug. Toen Appie zijn leesbrilletje vergat af te zetten tij dens het druppelen van zijn oog, kwam hij op een idee. Hij boorde een gaatje in het glas en klemde daar het flesje in. „Daarna ging het druppelen veel makkelijker." „Makkelijk? Het is een eitje", roept Evert, die het woord weer overneemt. Appie is zijn stille vennoot. Letterlijk en figuurlijk. Appie knikt. ,,Evert ken dit soort dingen goed." Zeg dat wel. Zijn klaverjasvriend zag direct handel in het gehavende leesbrilletje, schreef zich in bij de Kamer van Koophandel onder de naam Druppelzorg en liet zijn kleine, zilveren Chevrolet beplakken met reclamestickers. Eigenlijk hoeft het duo geen reclame meer te maken voor het brilletje waarin drie gaatjes zitten Je wilt toch niet twaalf keer per dag naar de buurvrouw lopen voor hulp? - voor elk flesje wat wils - maar de heren hebben er lol in. ,,Het vult onze tijd." Laatst boekten ze een pension netje in Brabant en stapten da genlang bij elke apotheek, opti cien en zorginstelling binnen. ,,Hadden we er toch weer mooi vierhonderd verkocht." En als de verkoop uitblijft, gaat Evert doorgaans nog een keertje langs. 'Hebbie al iets met mijn brilletje gedaan', vraagt hij dan. De brilletjes kosten 8,50 euro per stuk. ,,Als we de boekhou ding, productiekosten in China en alle envelopjes en rolletjes postzegels eraf trekken verdienen we nu 1,5 a 2 euro per brilletje", schat Evert. Zijn boekhoudster, die op de bank zit, fluit hem te rug. ,,Oké, nog geen eurootje per stuk dan. Maar dat komt straks wel als we ook Frankrijk en Duitsland gaan bewerken." De weduwnaars beseffen dat ze wel eens stinkend rijk zouden kunnen worden van deze Willy Wortel-vinding. Daar is het hun niet om te doen, zeggen ze. Evert: ,,Ik heb een huis van 7 ton onder mijn kont en een goed pensioen. Moet ik echt 2 ton aan deze brille tjes verdienen? We zijn tevreden. We maken er mensen blij mee. Vooral alleenstaanden zoals wij. J e wilt toch niet twaalf keer per dag naar de buurvrouw lopen voor hulp?" In de wijkverpleging wordt ly risch gereageerd. Het brilletje scheelt hun soms viermaal daags een ritje naar een hulpbehoe vende oudere. Binnenkort dragen de twee hun zaak over aan de boekhoud ster. Op de achtergrond blijven de heren betrokken. Evert, nuchter: ,,Ons leven is eindig, zo is het nu eenmaal, maar stoppen is geen optie. De wereld benadert ons!" De vraag is: wat doet Erdogan met een ongunstige uitslag? Er gaat dit weekend in Istan- boel iets bijzonders plaats vinden: voor de tweede keer in korte tijd mogen de bewoners van de metropool op een nieuwe burgermeester stemmen, nadat de vorige verkiezingen ongeldig wa ren verklaard vanwege vermeende misstanden. Hoewel lokale stemmingen voor een gemeentebestuur niet zo bij zonder lijken, staat er in wezen veel meer op het spel: de gezond heid van de democratie. Binali Yildirim, de kandidaat van de regeringspartij, verloor de vorige keer met een klein verschil, maar de uitslag werd ongeldig ver klaard, omdat niet iedere stembus medewerker een ambtenaar zou zijn, een voorwaarde om verkie zingen wettig te laten verlopen. Dat de kiesraad tot deze beslis sing kwam, deed een hoop wenk brauwen fronsen, temeer omdat eerdere protesten, bijvoorbeeld een jaar eerder, nadat Recep Tayyip Erdogan er een presidenti- eel systeem doorheen had ge drukt, onverstoorbaar werden ge negeerd. De kans is groot dat Ekrem Ima- moglu (CHP) deze keer wéér zal winnen. Hij staat een paar pro centpunten voor in de peilingen en daarbij hebben veel Turken, ook in de conservatieve hoek, in de ga ten dat hem de vorige keer een kunstje is geflikt. De vraag is: wat gaat Erdogan met een ongunstige uitslag doen? Als zijn kandidaat opnieuw het onderspit moet delven, zal de par tij veel gezichtverlies lijden, niet op de laatste plaats omdat de stad aan de Bosporus dé plek is waar al les bij elkaar komt: de economie, de cultuur en de sport. De AK-partij zou de verkiezin gen wederom ongeldig kunnen verklaren, maar dan mogen we ge rust spreken van het failliet van de democratie. Een ander scenario is dat er op landelijk niveau allerlei bevoegdheden en budgetten wor den weggenomen bij de nieuwe burgemeester, waardoor hij nooit zijn beloftes kan waarmaken. De vraag is of het Turkse volk dit gaat pikken. Het land heeft te ma ken met inflatie en de waarde van de lira is nog steeds niet op peil. De autoritaire opmars van Erdo- gan zal een lakmoesproef onder gaan. Is het volk klaar met zijn be leid, dat gelardeerd is met com plottheorieën en vijandbeelden, of is dat soort leiderschap inmiddels sleets geraakt? Het volk in Istan- boel, een stad van 16 miljoen in woners, is zondag aan het woord. In hoeverre die afwijzing Malek heeft getriggerd mensen neer te steken, is niet helemaal duidelijk. Maar in zijn huis vond de politie zijn schoenen op het vreemdelin gendocument. In de extra beveiligde rechtbank bij Schiphol zei Malek gisteren: ,,Ik was boos, omdat ze mij geweigerd hebben." Malek ging ervan uit dat hij zou worden doodgeschoten en dat ze zijn schoenen dan zo zouden vinden. Ook zei hij gisteren dat hij 'duivelsaanbidders' wilde laten zien dat het hun schuld was dat hij de Nederlandse nationaliteit niet kreeg. Volgens deskundigen was Malek wél geradicaliseerd, maar hij ver wierp de democratie niet en was niet aangesloten bij een terreur groep. Medisch deskundigen con cluderen dat Malek een paranoïde stoornis heeft en dat er weinig vooruitgang is. Ook gisteren tijdens de zitting was Malek soms helder, soms warrig. Justitie verdenkt Malek (33) van drie pogingen tot moord. Justitie heeft aanwijzingen voor terroristi sche motieven (zo riep hij Alahu Akbar). Wartaal Maar zijn psychische problemen zijn ook duidelijk, als gevolg van traumatische ervaringen uit de oor log in Syrië. Hij ontvluchtte het land in 2014 ontvluchtte. hadistische teksten uit, maar ook wartaal. Malek was al voor het drama in behandeling geweest bij een ggz-instelling. Zijn familie zegt dat ze hem daar te snel hebben la ten gaan. Tijdens de rechtszaak werden heftige camerabeelden getoond van de steekpartij. Familieleden van slachtoffers verlieten even de zaal. Op de beelden is te zien dat Malek bij sommige slachtoffers de keel doorsnijdt. Eén slachtoffer dacht dat hij doodging en zei tegen zijn vriendin: 'I love you, I'm gonna die.' Alle slachtoffers overleven uitein delijk de aanslag. De zaak gaat maandag verder. De kans bestaat dat Malek geheel on toerekeningsvatbaar wordt ver klaard. zaterdag 22 juni 2019 Dik in de 80 en een gouden handeltje beginnen. Evert (86) en Appie (84) doen het. De kla verjasvrienden bedachten een brilletje, waarmee je oogdrup pels kunt toedienen zonder ge klungel. Met duizenden vliegen de pakketjes de deur uit. Hanneke van Houwelingen Amsterdam —Uitvinder Evert van Voorst Evert van Voorst (rechts) en Appie Zwaan deden een lucratieve uit vinding: de druppelzorg- bril. FOTO MARLIES WESSELS Istanboel Malek F., de uit Syrië gevluchte Palestijn die op 5 mei vorig jaar drie mensen neerstak in Den Haag, kreeg twee weken voor het drama te horen dat zijn natu- ralisatieverzoek was afgewezen. Daar was hij boos over, bleek op de eerste dag van zijn rechts zaak. Victor Schildkamp Jorina Haspels Schiphol Malek had al eens zijn huisraad uit het raam gegooid. In afgeluis terde gesprekken slaat hij harde ji t Malek F. was boos dat zijn verzoek om naturalisatie was afgewezen Malek F. in de rechtszaal. ILLUSTRATIE FELIX GUÉRAIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6