'Als er een plan was voor een groot gokpaleis in het groen, was dat niet doorgegaan' 21 van een miljoen. Uiteindelijk is het gelukt om de volledige tien hectare aan braakliggend terrein in te vullen voor een bedrag van 8 miljoen.'' Bijna ten overvloede vult De Haas aan: ,,Dan moet je wel een stevig in elkaar getim merd plan hebben en een hoop overtuigingskracht." Ze vermoedt dat er door de regie van de burgers veel tijdwinst is geboekt en dat in drie jaar is gelukt waar de ge meente zeven jaar voor nodig zou hebben gehad. Er waren geen el lenlange bezwaarprocedures of gemeentelijke bureaucratie waar tegenop moest worden gebokst. Draagvlak Heeft de gemeente niet te veel verantwoordelijkheid weggege ven? Wethouder De Vries vindt van niet. ,,We kunnen als ge meente ook een kwalitatief goed park realiseren. Maar zoals het plan nu ontwikkeld is, heeft het maatschappelijke meerwaarden. Het draagvlak in de stad is veel groter. Ga maar na, er is geen en kel bezwaarschrift ingediend.'' In de gemeenteraad van Tilburg klonk behalve instemming ook kritiek, onder meer van fractielei der Hans Smolders van Lijst Smolders die het project te om vangrijk vond om aan de inwo ners te laten qua invulling. ,,Een burgerinitiatief dat 10 miljoen aan gemeenschapsgeld kost, is voor mij geen burgerinitiatief'', zo luidt het standpunt van Hans Smolders. Wat is de grens? Het blijft vol gens De Vries een interessante vraag. ,,Die zul je steeds opnieuw moeten stellen. Want, wat er straks een volgende vergelijkbare claim komt vanuit burgers?'' Hij houdt het er op dat het Spoorpark een redelijk uitzonderlijk project is waar ze ook op het gemeente huis van geleerd hebben. Wat pre cies? ,,Als wethouder moet je toch je rol opnieuw uitvinden. Niet ^k presenteerde het uiteindelijke plan aan de gemeenteraad, dat deed de regiegroep zelf.'' Bij de selectie van de negen ini tiatieven zag hij ook raadsleden worstelen. ,,Dan kwamen ze toch bij mij aandacht vragen voor een plan dat afgevallen was. Dan moest ik ze terugsturen, want daar ging ik niet over en zij ook niet. Da's wennen hoor.'' De rol van de gemeente bleef volgens De Vries beperkt tot toet sing. Kon het qua ruimtelijke or dening allemaal en was het veilig genoeg? En de geformuleerde doelstelling, daar wilde de ge meente ook wel serieus in mee kijken. De Vries: ,,Als er een plan was geweest voor een groot gok paleis in het groen, was dat toch niet doorgegaan.'' Om ook voor de toekomst die invulling veilig te stellen, is er volgens De Haas een handvest op gesteld. ,,Dus als het T-huis (een nog te bouwen horecagelegen heid, red.) omvalt, kan er nooit een McDonald's komen.'' Het blijft een burgerinitiatief, dus de stichting gaat ook het beheer en onderhoud doen. Daarvoor trekt de gemeente twee ton uit en gaan er vrijwilligers aan de slag. Het kostenplaatje voor de gemeente voor het complete project: 5,3 mil joen euro voor de aanleg van Spoorpark; 2,8 miljoen euro voor grondwerkzaamheden, 2 miljoen risicoreserve. Lois de Jong wijst bij de skate- baan op de lijst met parkregels. 'Helm verplicht en denk aan de andere parkgebruikers', dat soort zaken. Beheersbaarheid zal vol gens De Jong - zelf skater op leef tijd - nog best een dingetje wor den. ,,Het park is 's nachts geslo ten, maar de afgelopen tijd klom men er al ongeduldige jonge ska ters over het hek.'' Dan rekent De Jong op draagvlak en loyaliteit vanuit de stad. Eigenlijk is er in Tilburg maar één groep die zich nu al druk maakt: de hondenbezitters. Aan gelijnd of niet, honden zijn straks niet welkom in het park dat één grote natuurlijke speelplek moet worden. De Haas: ,,Een heel be wuste maar eigenwijze keus van ons. Daar zullen toezichthouders nog wel wat werk aan hebben.'' stelt Anita de Haas, oud-journalist van het Brabants Dagblad en vanaf het begin lid van de regiegroep die later werd omgevormd tot het bestuur van de Stichting Spoor- park. ,,Het werden er meer dan tachtig. Allemaal Tilburgers die een idee hadden voor de invulling van het park. Uiteindelijk hebben we negen plannen geselecteerd.'' In het kantoor aan de kop van het park schuift De Haas alle valse bescheidenheid aan de kant en stelt vast dat het bestuur de afge lopen jaren een cruciale schakel is gebleken tussen burgers en ge meente. ,,We hebben elkaar wel eens aangekeken met de vraag: zijn wij nou de doorsnee Til- burgse burgers die je verwacht achter een burgerinitiatief?'' Het antwoord laat zich raden. Nee na tuurlijk. De Haas: ,,Maar de be stuursleden hebben gezamenlijk veel ervaring en contacten en ge nieten vertrouwen op het ge meentehuis. Nog belangrijker: we hadden zelf geen enkel belang, al leen dat er met de ideeën uit de stad een geweldig park zou ko men.'' Juist die onafhankelijkheid hielp nogal als de bestuursleden weer eens langs moesten bij ver antwoordelijk wethouder Berend de Vries op het Tilburgse ge meentehuis. ,,We begonnen met zes hectare grond en een budget GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 Inwoners van Tilburg wilden in het park graag ruimte voor beachvolleybal. FOTO'S DOLPH CANTRIJN Het park ligt op het oude spooremplacement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69