Topman van Shell incasseert het honderdvoudige van onze m ■sé: Altijd goed voor opwinding: loonsverhoging voor ministers. Maar met bruto nog geen twee ton per jaar steken hun salarissen schril af bij die van de top van het bedrijfsleven. Minister Ollongren kijkt of een plusje haalbaar is. 'Het is een ongelooflijk teer onderwerp. De ophef gaat verder dan wat gedoe op Twitter' 18 TOBIAS DEN HARTOG ark Rutte wiebelt onge makkelijk heen en weer. Hij worstelt met de vraag die hij zojuist kreeg: of het écht nodig is om te onderzoeken of Kamerle den, wethouders, minis ters en staatssecretarissen (en dus ook hijzelf) meer zouden moeten verdienen. Dus zegt de premier eerst: ,,Ik verdien een waanzinnig salaris en ben heel tevreden.'' En dan: ,,Het is een ongelofelijk teer onder werp. En de ophef gaat verder dan wat gedoe op Twitter als die salarissen zouden stijgen.'' Toch, zegt hij, is het 'goed' om te kijken hoe de beloning van benoemde en gekozen politici 'zich verhoudt tot andere beroepen'. En in de hoop verdere vragen voor te zijn: ,,Maar voor mij hoeft het niet.'' al J' Minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Za ken) zet ondanks de terughoudendheid van haar collega behoedzame stapjes om te laten onderzoeken of salarissen van politieke ambts dragers niet 'onder de grens van het redelijke komt'. Zo'n discussie ligt maatschappelijke ge voelig, zeker als het om bewindslieden gaat, weet ze uit het verleden. Voor je het weet word je publiekelijk als graaier weggezet. Bovendien: de timing is niet optimaal, nu de loonstrookjes van 'gewone mensen' ondanks economische groei maar niet willen blinken. Vandaar dat Ollongren niet zelf aan de slag gaat, maar een commissie de hete aardappel laat oppakken. En om iedere schijn van belan genverstrengeling te voorkomen, zou een loonsverhoging pas in een volgend kabinet moeten ingaan. Het klinkt riant, 194.000 euro bruto - inclu sief pensioen, vakantiegeld, eindejaarsuitke ring en onkostenvergoedingen. Maar daar zijn kanttekeningen bij te plaatsen, zegt hoogleraar Teun Dekker van de universiteit Maastricht. Hij deed onderzoek naar het inkomen van top politici. ,,In Europa zit Nederland aan de on derkant van de middenmoot.'' Maar ook Dek ker weet dat een loonsverhoging vragen om kritiek is. ,,Ga een middenstander maar eens vertellen dat 194.000 te weinig is.'' Commissie-Dijkstal Voor wie deze discussie bekend in de oren klinkt: dat klopt. In 2004 nam een commissie onder leiding van oud-minister Hans Dijkstal de salarissen van politici en topambtenaren uitgebreid onder de loep. De conclusie toen: de honoraria van ministers moeten met wel 50 procent omhoog. Vooral omdat ministers méér zouden moeten verdienen dan hun on dergeschikte ambtenaren. ,,Het kabinet durfde het uiteindelijk niet aan'', vertelt Dekker. Toen malig minister Johan Remkes van Binnen landse Zaken was bang voor kritiek. Politici be horen nu al niet 'tot de meest populaire dier soorten', aldus Remkes destijds. Sterker: eigenlijk deed het kabinet daarna het tegengestelde met het instellen van de zoge noemde balkenendenorm. Vanaf de jaren 80 waren de beloningen van salarissen van amb tenaren meer gestegen dan die van ministers en staatssecretarissen. Soms verdienden amb tenaren meer dan hun politieke baas. ,,Het kabinet verzon een dak op de salarissen en propten die van ambtenaren eronder. Dat is best raar, want we stellen het plafond dus arbitrair vast en houden vervolgens het salaris van misschien wel erg belangrijke ambtenaren daar kunstmatig onder." Gevolg is wel dat de salarissen steeds meer uit de pas lopen met het bedrijfsleven, ziet Dekker. Ceo's van Nederlandse beursgenoteerde bedrij ven ontvingen in 2017 een gemiddeld jaarsalaris van 3,6 miljoen euro. Praat Rutte in het Cats- huis met Ben van Beurden over de vennoot- ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO Verdient premier Rutte s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66