Discussie tussen voor- en tegenstanders is vuil: 'Een dame kwam hier elke dag. Ik kon haar horen huilen' 'Zijn reputatie is zo gigantisch dat je waterdicht bewijs moet hebben dat hij schuldig is' ten. Behalve de familie Jackson kan niemand zo dichtbij Michael Jackson komen als hij. Daar achter het glas-in-loodraam bij die boom, wijst hij, is het gedeelte waar Jack son rust. Soms voelt hij zich ongemakkelijk, als hij 's ochtends om 5 uur in het donker aan zijn dienst begint. Een collega heeft in de zuidvleugel eens de gedaante van een kind ge zien, en een vrouw in het wit - ze verdween in een doodlopende gang. Hij ziet nooit iets, dus mis schien heeft die collega het zich maar ingebeeld. Maar je hoort in het donker van alles. Raak je aan gewend, verzekert hij. Eén keer kwam hij in de gang broer Randy Jackson tegen, maar meestal bezoe ken de nabestaanden de sarcofaag 's avonds, als hij al naar huis is. ,,Ik heb het gevoel dat ik steeds minder fans zie'', zegt hij. ,,Nor- maal komen er veel in deze maand, rond zijn sterfdag, maar dit jaar is het rustig. Een dame uit Anaheim kwam hier elke dag. Ze stond daar urenlang, echt uren lang. Ik kon haar horen huilen. Maar ze is al lang niet geweest.'' Jacksons grootste fans probe ren het gat te vullen. De 25ste ko men ze bij elkaar voor een love rally in Hollywood. Fans uit de hele wereld hebben rozen besteld die bij zijn mausoleum worden geplaatst. Er zullen juist méér bloemen staan dan vorig jaar, zegt een van de organisatoren, Melanie Freeman (60) uit New York - 11.000 rode rozen van 11.000 fans. ,,Vorig jaar hadden we er 8000'', zegt ze. Freeman zag Jackson als kind in het beroemde Apollo Theater in New York, toen hij er optrad met de Jackson Five. Alle buurtkinde ren, vertelt ze, kwamen bij haar thuis naar de kleuren-tv kijken toen ze te gast waren in de be roemde Ed Sullivan Show. ,,Als Afro-Amerikaanse meisjes en jon gens had je weinig helden van jouw leeftijd die op je leken. En daar stonden ineens vijf jongens met afro's.'' In de zwarte gemeen schap van de VS heeft Jackson nog altijd zijn felste verdedigers. Freeman gelooft de herinneringen van Wade Robinson en James Safechuck niet, onder meer omdat Jackson in 2005 door een jury on schuldig werd bevonden in on derzoek naar kindermisbruik. ,,Mijn toewijding aan Michael Jackson is alleen maar groter ge worden'', zegt Freeman. ,,Ik ben zelf slachtoffer van seksueel mis- bruik, ik weet hoe moeilijk het is hierover te praten. Maar om ge loofd te worden, moeten we de waarheid vertellen. Daar maak ik me nog het kwaadst om: deze mannen maken het moeilijker voor echte slachtoffers om geloofd te worden.'' Fans als Freeman laten zich fel horen op een woud aan websites waarop ze theorieën ontvouwen over bewijs dat Jackson vrij zou pleiten van de 'leugens' in de do cumentaire. Het debat wordt soms vuil en hatelijk - regisseur Dan Reed en de twee mannen die slachtoffer van Jackson zeggen te zijn, kregen doodsbedreigingen. Reed vergeleek de fans met religi euze fanatici - 'ze zijn de Islamiti- sche Staat van het fandom'. De fans organiseren protesten en er is een stortvloed aan onder steunende berichten op sociale media. En ze betuigen hun steun bij landgoed Neverland, in de Santa Ynez vallei ten noorden van Los Angeles. 'Innocent', heeft een fan daar bij de toegangspoort op een kei geschreven - de inkt is nog vers. 'Miss you, 2019', staat erbij. 'Ik geloof je, MJ', schreef ene Con- stantinos op het glas van een lan taarn bij het landgoed dat verbor gen achter een heuvel ligt. Olga liet een geplastificeerde pentekening van twee zonnebloe men achter op 9 april, enkele we ken nadat Leaving Neverland uit kwam. ,,With love", pende ze erbij. ,,Bedankt voor de magie'', stiftte Maria Isabel Vegas Garrido een paar weken later op een steen. En deze maand nog, van Phoebe: ,,Ik mis je.'' De berichten komen van fans uit de hele wereld. Belarus, China, Armenië, Holland, Mallorca. Vroeger kon je Michael Jackson nog wel eens tegenkomen bij de slijterij in het nabijgelegen dorp, werd Jackson nooit veroordeeld, mede dankzij de getuigenis van Wade Robinson, die in 2005 onder ede verklaarde dat de zanger hem nooit iets had aangedaan toen hij als kind op Neverland logeerde, onder meer in Jacksons bed. Daar is hij nu, op 36-jarige leeftijd, van teruggekomen - hij was gehersen spoeld door de superster, zegt hij. In Leaving Neverland vertellen Ro binson en acteur James Safechuck hoe Jackson hen als kind manipu leerde en seksuele handelingen liet verrichten. maar de schokkend gedetailleerde getuigenis is door velen overtui gend bevonden. En dus gaat Mi chael Jackson in de ban - radiostati ons in diverse landen schrappen zijn nummers, Starbucks haalt hem uit de playlist, Drake zingt Jacksons Don't Matter To Me niet meer, geen groot Amerikaans tv- station heeft tien jaar na zijn dood een herdenkingsuitzending inge pland. Ook in Nederland blazen poppodia optredens van cover bands af. McDonald's in Best liet na 23 jaar een standbeeld weghalen. Wat is nog over van de legenda rische erfenis van Michael Jack son? Zijn graf wordt nog steeds ge regeld bezocht door fans als Aysun Üsküplü, vertelt de man die het mausoleum onderhoudt - hij wil anoniem blijven, want van zijn baas mag hij niet met de pers pra- iv\Vv,v,-; Het spookt er, vermoedt hij. Michael Jackson in 1993 met de kinde ren van zijn mede werkers in het pret park op zijn land goed Neverland. FOTO HARRY BENSON/GETTY te ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 FOTO'S KARLIJN VAN HOUWELINGEN Aan wederhoor doet de film niet, Aysun Üsküplü bezocht het mausoleum van de popster. ,,Hier voel je zijn ziel.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64