Foute manoeuvre veroorzaakt fatale botsing vliegtuigjes 4 5 L Hittetips voor tropische week Uw Waterkoeling, kinderen zijn er dol op. foto robin utrecht tekst schreef, is een afgescheurde brief van het Openbaar Ministerie, gericht aan Tanis. In de brief schrijft het OM dat de verkrachtingszaak waarin hij verdachte is in de zomer van 2019 zal worden behandeld in Utrecht. Als de politie de naam van de geadresseerde invoert in het computersysteem, blijkt al snel dat de politiefoto grote gelijkenis kent met de camerabeelden uit de tram. Een paar uur na de aanslag ver spreidt de politie zijn foto en naam. De klopjacht is geopend. Utrecht gaat die dag op slot. Het dreigings niveau voor een terroristische aan slag gaat voor het eerst in de N eder- landse geschiedenis naar niveau 5. Voor mijn moslimvrienden. Allahu Akbar De binnenstad is uitgestorven. Door de hele stad vinden invallen plaats bij vrienden, kennissen en familieleden van Tanis. Toch loopt Tanis uiteindelijk door een eigen stommiteit tegen de lamp. Aan het einde van de middag maakt hij doodleuk geld over met een mobiele telefoon van een be kende van hem. Daardoor komt de woning aan de Oudenoord, aan de rand van het centrum van de stad, bij de politie in beeld. Tijdens een live op tv uitgezonden persconfe rentie kan de politie het verlos sende nieuws bevestigen. ,,De ver dachte die we zochten, hebben we aangehouden." Ina Cup Ad Goddrie Breda De twee slachtoffers zijn afkomstig uit Steenbergen en Delft. Beide mannen waren ervaren vliegers. Ze vlogen gistermiddag in toestellen van het Vliegend Museum Seppe en oefenden voor een evenement. Op het moment van de crash vlo gen de twee historische propeller vliegtuigen in formatie, dus heel dicht bij elkaar. De Onderzoeksraad voor Veiligheid doet onderzoek naar het ongeval. Volgens een ooggetuige vlogen de vliegtuigen op elkaar af, om op het laatste moment te keren. Bij die manoeuvre ging het mis. ,,Ze raak ten elkaar. Ik zag meteen dat het niet goed ging, één van de vlieg tuigjes was meteen achter de bo men verdwenen. Het andere vlieg tuigje kon uitwijken en een nood landing maken", aldus Joyce Lod ders, die het ongeval zag gebeuren toen ze haar hond uitliet. Het eerste wat Lodders deed, was het alarmnummer bellen. Daarna rende ze naar de rampplek. ,,Het vliegtuigje lag op z'n kop. Het was meteen duidelijk dat er niets meer aan te doen was." Overlevende Lodders ging daarop meteen op zoek naar het andere vliegtuig. ,,Ik zei: er is er nog een. Een boer die in de buurt aan het werk was, bleek daar al te zijn. Een overlevende uit dat vliegtuigje zei: ik snap niet dat we er zo uit zijn gekomen." Burgemeester Jac Klijs van het nabijgelegen Moerdijk spreekt van een triest ongeval. ,,Toch mogen we nog van geluk spreken dat het niet boven een bewoond gebied is ge beurd. Dan hadden er nog meer slachtoffers kunnen vallen." In het gebied waar de vliegtuigen zijn gecrasht, wordt vaker in forma- tie gevlogen. Volgens Klijs zijn er 'geen ernstige signalen' van burgers over gevaarlijke situaties. ,,Wel wa ren er eerder signalen over vlieg tuigjes die capriolen maakten. Dat hebben we ook weleens gemeld bij het bevoegd gezag." De burgemeester zegt te begrij pen dat mensen zich nu wel zorgen maken. ,,Ik ga in ieder geval met de directie van Breda International Airport praten. Ik ben zeer be nieuwd hoe dit ongeluk kon gebeu ren en als er noodzaak zou zijn de regels aan te scherpen, wil ik daar ook met mijn collega van Halder- berge over spreken." Collega-vliegers op Breda Inter national Airport, waar de vliegtuig jes waren opgestegen, zijn aange slagen. Volgens hen kwamen de twee omgekomen piloten elke vrij dag in formatie vliegen. In Neder land gebeuren daar nauwelijks ern stige ongelukken mee. De Onder zoeksraad voor Veiligheid (OVV) onderzocht de afgelopen twintig jaar zes incidenten die met forma- tievliegen te maken hadden. ,,Voor formatievliegen gelden speciale spelregels die je zeer regel matig moet trainen. Zeker het dicht bij elkaar vliegen, vereist een gede gen aanpak, dat doe je niet zomaar. Als dit zeer ervaren mannen waren, vraag ik me echt af wat er is misge gaan. Ik kan me van de laatste vijf jaar geen ernstige incidenten met formatievliegen in ons land herin neren'', aldus Michaël Tefsen van luchtvaartvereniging KNVVL. In aanloop naar de tropische temperaturen die komende week worden verwacht, komt GGD GHOR Nederland met hittetips. Volgens de weersverwachting wordt het na zondag bloedheet. Op meerdere dagen komt de temperatuur naar verwachting boven de 35 graden uit. Om ge zondheidsproblemen te voorko men wordt geadviseerd 2 liter vocht per dag te drinken. Alcohol is af te raden, dat werkt juist vochtafdrijvend. Mensen zouden ook inspanningen moeten ver mijden, vooral tussen 12.00 en 16.00 uur. Tijdens deze warmste uren is het advies binnen te blij ven of de schaduw op te zoeken. ,,Bedek uw hoofd, draag een zon nebril en lichte kleding. Leg af en toe een koele handdoek in uw nek, neem een koele douche of bad'', luiden de tips. Wilders: getuige durft niet meer TBILISI Voorzitter van parlement weg Strafontslag van Ait-Taleb terecht Fastned alsnog naar de beurs zaterdag 22 juni 2019 GO 0Een passagier trekt aan de nood- rem; de tram stopt. Richting Utrecht CS W Foto Ricardo Smit -Tekst op het briefje dat de verdachte achterliet in een gestolen auto en dat uiteindelijk zijn identiteit verraadde. Een verkeerde manoeuvre heeft gisteren geleid tot een vliegtuig crash met twee doden in het Brabantse Willemstad. Een tweede vliegtuig kwam met een noodlanding veilig op de grond. Het wrak van een van de toe stellen in het weiland bij Willem stad. FOTO QPHOTO UTRECHT DEN HAAG Een getuige die PVV- leider Wilders moge lijk kon ontlasten in het 'minder Marokka- nen'-proces, trekt zich terug. Dat zegt zijn advocaat Geert-Jan Knoops. Die getuige zou hebben verklaard dat voormalig justitie minister Opstelten druk uitoefende om Wilders te vervolgen. Hij durft nu niet meer, omdat justitieminister Grapperhaus stappen onderneemt tegen lekkende ambtenaren. De Georgische parle mentsvoorzitter Irakli Kobakhidze is giste ren opgestapt, een dag nadat tijdens een betoging bij het parle mentsgebouw in Tbi lisi honderden gewon den waren gevallen. AMSTERDAM De voormalige Am sterdamse topambte naar Saadia Ait-Taleb heeft in de zomer van 2017 terecht strafont slag gekregen. Vol gens de rechtbank in Amsterdam heeft de vrouw in elk geval de schijn van belangen verstrengeling laten ontstaan door met een zakelijke relatie ook een privérelatie te onderhouden. Ze werkte voor het team radicalisering en pola risatie. AMSTERDAM Uitbater van snellaad- stations voor elektri sche auto's Fastned kende gisteren alsnog zijn beursdebuut. De beursgang zou eigen lijk al een week eerder plaatsvinden, maar werd uitgesteld. Een dag voor het beurs- debuut besloot het bedrijf bovendien om niet zoals gepland tot drie miljoen nieuwe aandelen uit te geven. De koers verdubbelde kort na opening van 11 euro naar 26,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5