Praten over zoiets als God 10 Bijna zondag. Dan moeten we het vandaag toch eens hebben over God. Nee, het gaat niet over die bebaarde man ergens hoog op een wolk. Die is passé, niet meer van deze tijd. Dominee Wim Jansen gaat een stap verder en geeft het woord aan de dieren. 'Al die verhaaltjes zijn stukjes van mezelf' Vraag het aan het var ken, aan de luiaard, de reiger, de panda, de kraai, de kater. Die hebben overwegend geen idee van God. Maar wel van het goddelijke. Daar kunnen wij mensdieren nog wel wat van le ren. Vraag het aan Zoë de Zwaan. Opgejaagd en verwaaid kwam ze aan de hemelpoort, eindelijk zag ze God: Een prachtige zwanenman met brede, doorschijnende vleugels en een sneeuwwitte, ranke hals. O, wat maakte die hals een sierlijke S. Zoë de Zwaan boog diep en zei: Ik ben van ver gekomen. Van zo ver, alleen voor U, mijn God! Ik ben God niet, zei God, en dit is ook de hemel niet. Dit is al leen wat jouw ogen zien. En God de mooie zwanenman steeg op in een adembe nemend licht. Neem me mee, riep Zoë. Maar God verdween in God. Toen keerde Zoë terug. Naar de kou, de regen en de storm, langs ratten en roofdieren en boze mensen. Maar niets kon haar meer deren. Wim Jansen bla dert door zijn nieuw ste boek. De titel is veel zeggend: O hemel, zei de kro kodil - 52 dierenverhalen voor jong en oud om zoiets als God ter sprake te brengen. Jansen (1950) is emeritus vrijzinnig predikant. Hij stond in Middelburg - de Koorkerk - Delft, Brouwershaven. Nu is hij inval kracht. Sinds kort woont hij in Veere. Wie wel eens in de boek handel komt, kan hem kennen. Om maar enkele titels van de laat ste jaren te noemen: Bron in je brein, Zingen aan de Styx, Dominee zoekt God, Waar ben je nu. Over bidden, over geloof, over leven na de dood, over het leven van een predikant. Zijn nieuwe bundel wijkt op het eerste gezicht af van vorig werk. ,,Maar", legt hij uit, ,,dit past wel helemaal bij mij. De diensten waarin ik voorga, begin ik vaak met een gelijkenis, een pa rabel, een spiegelverhaal. Eerst al leen voor kinderen. Ik kom uit het basisonderwijs, dan heb je die fo cus. Maar ook ouderen waarderen het. Met mijn vrouw Elian kwam ik op het idee, dat zulke verhalen ook buiten de kerkdienst kunnen aanspreken. Als ik er dan voor ga ZATERDAG 22 JUNI 2019 PC Wim Jansen: ,,De bijbel is een boek vol poëzie en verwijzingen, waarin net als in mijn boekje met het woord God wordt gespeeld." foto ruben oreel Hoor toch het zachte piepen van mijn gebed JAN VAN DAMME De krokodil uit Oh hemel, zei de krokodil Wim Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58