Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Het huis in Zoutelande waar Jo Stroo in 1943 werd geboren, is een woning met een verhaal. Opa en opoe Louws hielden er postkantoor aan huis. Honderden brieven zijn vanaf de Molenweg 4 verstuurd. 'Mijn ouders vonden doorleren niet nodig, want als meisje ging je toch trouwen' lande. Opoe voelde zich in haar uppie niet veilig, met al die con tanten die destijds bij de post om gingen. En pa Tinus, die niet graag stil zat, kon helpen met gaten dichten in de dijk. Opoe bleef het postkantoor niet lang meer doen. Kees Wouters van iets verderop nam het over. Het kantoortje werd de kamer van opoe. Het huis was groot zat voor het hele gezin. Na het overlijden van opoe koch ten pa en ma Stroo de woning. Dracht Jo's moeder en haar grootouders van beide kanten liepen nog in dracht. Haar moeder bleef dat tot haar dood doen. ,,Ze is in dracht begraven." Dat was niet iets waar ze ooit bij stil stond in haar jeugd. ,,Het was heel gewoon in die tijd. ESMESOEMAN Lang nadat haar ouderlijk huis de functie van postkantoor was verlo ren, propten vakantie gangers hun post nog weleens in de brievenbus. Jo Stroo (76) werd geboren en groeide op aan de Molenweg 4 in Zoute lande. In het huis van haar opa en opoe Louws, die in een kleine ka mer aan huis postkantoor hielden. Tot Jo's vader Tinus al die ver dwaalde ansichten en brieven zat was. Hij metselde de brievenbus dicht. Anno 2019 doet niets aan de woning nog denken aan het post kantoortje van weleer. Zelfs de dichtgemetselde brievenbus is verdwenen. Maar toen Jo Stroo in 1943 werd geboren, kwamen mensen daar met hun postwissels en brieven aan de deur. Jo's opa was postbode en daar hoorde ook het postkantoortje bij. ,,Dat deed opoe. Het postkantoor was niet veel open hoor. 's Ochtends mis schien een uur en 's middags ook nog een uurtje. Ik ben geboren om half twee. Oh gelukkig, zei opoe toen. Dan kan het postkan toor gewoon om twee uur open", vertelt Jo uit de overlevering. Traumatisch Vader Tinus en moeder Keetje trokken na hun trouwen bij haar ouders in. Bij de bevrijding van Walcheren, toen er bommen op de dijk van Westkapelle werden gegooid, werd opa door een gra naatscherf getroffen. Hij bloedde dood. ,,Ik denk wel dat dat trau matisch geweest moet zijn, maar daar werd niet over gepraat. Er werd toen nergens over gepraat. Mijn opoe was een goed mens, maar best nors. Misschien had dat daar wel mee te maken." Het gezin Stroo werd geëvacu eerd en ondergebracht bij een ge zin in Nieuwdorp. Opoe mocht blijven om het postkantoor, waar mensen hun loon per postwissel binnenkregen, draaiende te hou den. De brieven die opoe en de Strootjes in die tijd naar elkaar schreven, heeft Jo's moeder alle maal bewaard. ,,Hoe is het toch met Jootje?", was de vraag die opoe standaard stelde. Jootje was een lief meisje. Lachend: ,,Tot ik naar school ging, zei mijn moeder altijd. Daar heb ik stoute dingen geleerd." Van de lagere school herinnert ze zich een paar momenten. Dat ze op haar kop kreeg van de juf nadat ze gevraagd had of er ie mand op 't 'schiet'uus' zat. ,,We waren niet grof in de mond thuis, maar dat zei je gewoon in die tijd. Ik moest van haar voor straf in de wc blijven staan. Ik zie die juf frouw nog voor me. Dat was echt zo'n oud kreng." Ook de meester die na het ochtendgebed een jo chie vier klappen voor zijn kop gaf, omdat hij de dag daarvoor in de duinen de meester met zijn bijnaam had nageroepen. ,,Amen zeggen en dan gelijk slaan. Ik kan niet tegen onrecht. Dat vergeet ik echt nooit meer." Warme herin neringen heeft ze aan meester Den Hollander die de klas mee naar buiten nam (,,d'n oek in") om ze daar van alles te leren over de natuur. Hij legde, denkt ze nu, de basis voor haar latere werk als natuurgids in de Biesbosch. Iets dat ze inmiddels al meer dan der tig jaar doet. Contanten Het gezin Stroo (met toen nog al leen Jootje) keerde na de evacua tie al vrij snel terug naar Zoute- Jo Stroo voor haar ouderlijk huis. Achter het rechterraam zat het postkantoor. Later werd dat de kamer van opoe Louws. Jo Stroo met haar vader Tinus en moeder Keetje voor het ouderlijk huis. Haar jongste broer (hier in de armen van haar moeder) wordt die dag gedoopt. Jo kreeg twee broer tjes en een zusje. Langzamerhand gingen wel steeds meer mensen 'op z'n bur gers'. Maar mijn moeder niet. Dat is veels te duur, zei ze altijd. Dan moet ik elke keer nieuwe kleren kopen." Haar ouders waren niet superstreng, maar in Jo's ogen wel een beetje van de oude stempel. Doorleren mocht ze niet, terwijl ze wel een mulo-advies kreeg. ,,Mijn ouders vonden het niet no dig, want als meisje ging je toch trouwen. Ik heb dat heel erg ge vonden, maar ik snap het nu wel." Toen ze later met haar man Jan Buijs naar Sliedrecht verhuisde haalde ze het dubbel en dwars in. Jo haalde onder meer diploma's voor de moedermavo en - havo. Geklepper van klompen De Molenweg was het speelter rein van haar jeugd. Waar ze altijd even binnen mocht kijken als buurman Wisse zijn koe molk. Waar het geklepper van klompen door de straat op zondag, normaal dé dag van het goede goed en de echte schoenen, pa Tinus alar meerde tijdens de Watersnood ramp. En waar de dorpsomroeper met veel kabaal bekendmaakte dat er een noodslachting op komst was, zodat vrouwen met hun pan netjes in de hand naar het slacht huis konden. Een Zoutelande waar nog geen grote hotels de straatjes vulden. ,,Ik ben blij dat mijn ouders dSt niet meer hoeven mee te maken." Met man Jan, die in Oost-Sou burg groot groeide, vertrok ze op haar 21ste naar Sliedrecht. Hoewel de twee nog regelmatig in Zee land vakantie vieren, heeft ze Zoutelande prima kunnen losla ten. ,,Ik ben niet zo sentimen teel." Zelfs geen tranen in de ogen als Bl0f Zoutelande zingt? ,,Nee, maar ik vind dat wel heel leuk." GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 Opoe en opa hielden postkantoor aan huis FOTO DIRK-JAN GJELTEMA FOTO FAMILIE STROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57