'Alcohol, drugs: alles was te krijgen in De Vliethoeve' 'Het gaat nu goed in Kortgene' 'Je hoefde maar een lijstje in te leveren' 5 De buitenruimte van jeugdzorginstelling De Vliethoeve. Alle pupillen hebben een eigen kamer. Alle deuren zijn afgeslo ten. De ervaringen van oud werkneemster Astrid van de Griek met jeugdzorginstel ling De Vliethoeve staan niet op zichzelf. Betrokkenen vertellen gelijksoortige ver halen. PETER ULLENBROECK Een oud-werknemer, die ook vanaf de start in 2009 bij De Vliethoeve werkte en ano niem wil blijven: ,,De eerste vier jaar waren eigenlijk goed. Vast personeel, vaste bewa kers. Daarna nam het verloop onder de medewerkers toe. We kregen andere managers met telkens andere ideeën, en overdag was er geen beveili ging meer. Daardoor kwam de zorg voor de kinderen onder druk te staan. Pupillen ver dwenen te snel en te vaak in de isoleercel. Wilden ze niet naar hun kamer? Hup, naar de time-out zoals de isoleer werd genoemd. Dat begon me steeds meer tegen te staan. Ik had soms het idee dat kinde ren gekker uit De Vliethoeve kwamen dan dat ze erin gin gen.'' Een van die kinderen is Wendy. Haar achternaam houdt ze liever voor zichzelf 'want ik moet wel door met mijn leven'. Door problemen thuis verbleef ze acht jaar ge leden ruim een jaar in De Vliethoeve. Wat haar vooral is bijgebleven, is de verveling. ,,Er werd heel weinig met de kinderen gedaan. Het was vooral bankhangen. Uit verve- ling werden sommige kinde ren baldadig. Die gooiden dan water in een stopcontact zo dat er kortsluiting - of nog er ger - brand kon ontstaan. Of ze plasten er gewoon tegen aan.'' Alcohol en drugs waren de gewoonste zaken van de we reld op De Vliethoeve, vertelt de nu 25-jarige vrouw. ,,Alles was er te krijgen. Je hoefde maar een boodschappenlijstje in te leveren en je kreeg het. Gelukkig kende ik wel mijn grenzen. Jongeren die op ver lof mochten, smokkelden het spul mee als ze terugkwamen. Er werd wel gecontroleerd, maar niet grondig. Veel kwam toch het terrein op.'' Wendy's ouders, die van het drugsgebruik hoorden op De Vliethoeve, kaartten het pro bleem aan bij de leiding. ,,Die wist ervan'', zegt haar moeder nu. ,,Maar ze konden niet veel doen, was het antwoord. Jon geren smokkelden de drugs inwendig mee of stopten ze in hun ondergoed. Verdergaan dan fouilleren mocht het per soneel niet. Daar maakte ik me best wel zorgen over. Je vertrouwt je dochter aan zo'n instelling toe, en dan hoor je dat.'' Ook in het geval van Wendy werd haar ondertoezichtstel ling (OTS) op De Vliethoeve verlengd. Ze zou na driekwart jaar weer naar huis mogen, maar dat werd bijna een jaar, omdat De Vliethoeve een per soonlijkheidsonderzoek bij Wendy bleef uitstellen. Dat onderzoek was nodig om de OTS af te ronden. Wendy's moeder: ,,Wij kregen van De Vliethoeve telkens wat anders te horen waarom dat onder zoek maar niet gedaan kon worden. Achteraf hoorden we van het personeel dat dat be wust was, om zo langer geld voor haar verblijf te kunnen opstrijken.'' Achteraf heeft ze zich vaak afgevraagd of het wel goed was haar dochter naar De Vliethoeve te laten gaan. ,,Maar ja'', vertelt ze, ,,welke keuze had ik? Toen we om hulp vroegen, omdat het met Wendy thuis niet goed ging, drong Bureau Jeugdzorg er min of meer op aan haar uit huis te plaatsen. ,,Wat wilt u dan? Met uw dochter alleen wonen, werd er gezegd. Ik had nog mijn gezin, dus ik heb met die uithuisplaatsing inge stemd.'' En Wendy zelf? Met haar gaat het goed. Ze heeft een baan en een vaste relatie. ,,On- danks De Vliethoeve'', lacht ze. ,,Ik had het geluk dat ik nog een beetje verstand heb. Maar andere kinderen zijn daar echt kapotgegaan.'' Jeugdzorginstelling Juzt zegt zich niet te herkennen in de ervaringen die Astrid van de Griek schetst tijdens de acht jaar dat ze op De Vliethoeve werkte. ,,Ik kan me bijvoorbeeld niet voorstellen dat er in het verle den verslagen over pupillen bewust zijn aangepast om kinderen langer bij ons te houden'', zegt Esther Over- weter van de raad van bestuur van Juzt. ,,Ik kan iedereen verzekeren dat dergelijke zaken, mochten ze in het verleden al zijn voor gekomen, nu zeker niet meer aan de orde zijn. Absoluut niet. We zijn een zorginstel ling, geen productiebedrijf.'' Overweter trad eind 2017 toe tot de raad van bestuur van Juzt, bijna een jaar na het vertrek van Van de Griek. ,,Over het te vaak en te snel plaatsen van jongeren in de isoleercel op De Vliethoeve kan ze niks zeggen. ,,Omdat ik het simpelweg niet weet. Ik werkte toen nog niet bij Juzt, dus daar kan ik geen oordeel over geven. Bovendien is onze locatiemanager op De Vliet- hoeve daar ook pas begin 2018 begonnen. Maar als het echt zo is gegaan, wat nu wordt be weerd, dan vind ik dat wel heel erg'', aldus Overweter, die 'graag in gesprek wil' met Van de Griek. Volgens Overweter is er sinds het aantreden van de nieuwe locatiemanager op de Zeeuwse instelling veel ver anderd op De Vliethoeve. ,,We hebben ervoor gekozen weer met vast personeel te werken en minder mensen in te huren. Dat scheelt ook in de kosten, want mensen inhu ren is duur. Bovendien is er weer 24 uur per dag beveili ging op het terrein en we heb ben samen met de school op De Vliethoeve een nieuw dag bestedingsprogramma opge zet.'' Het drugsprobleem op De Vliethoeve is volgens Over- weter onder controle. ,,We houden onaangekondigd con troles op het terrein, zetten een drugshond in én contro leren de urine van de pupil len. Het gaat nu goed op De Vliethoeve, en daar ben ik trots op.'' Ook de inspectie is volgens haar tevreden. Je ziet het aan de verzuimcijfers on der het personeel. Die zijn af genomen.'' Onlangs werd, na jarenlang onderzoek, duidelijk dat ruim driekwart van de kinderen in jeugdzorginstellingen en pleeggezinnen de afgelopen decennia geconfronteerd is met misbruik, mishandeling en/of verwaarlozing. GO ZATERDAG 22 JUNI 2019 FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53