Ondine Nu komt ze nooit meer op de koffie In het nieuws Uit het nieuws Vlissingse Oranjemolen wordt groen Hulsterse ondersteunt staatsbezoek DEZE WEEK IN Z smsBssam Mooi dat we de molen kunnen gebruiken als infopunt' Echt een unieke ervaring 2 De lift is traag, net zoals de bewoners van deze seniorenflat 9 JO STROO GROEIDE OP IN EEN POST KANTOOR 10 DOMINEE WIMJANSEN HEEFT EEN NIEUW BOEK 15 VOORDE FANS IS 'MJ' NOG STEEDS DE GROOTSTE We staan met onze handen vol bij de lift - overduidelijk aan het verhuizen - als ze aankomen. Ik herken ze meteen. Allebei met een rollator. Schaap is aardig, gedul dig, goeiig. Bril venijnig, ontevreden en achterbaks. Ik ben al gewaarschuwd, in gloedvolle bewoor dingen en treffende omschrijvingen. Schaap, die haar bij naam dankt aan een wat ongelukkig kapsel met krulletjes die bij de oren uitstaan en iets te lang over de ogen vallen, schudt haar hoofd om weer vrij zicht te krijgen. Bril loert nieuwsgierig vanachter haar dikke jampotglazen. Ik knik naar rechts. ,,Hij wel, sinds vorige week. Ik help ver huizen." Bril fronst. ,,Nou, pas maar op dan. Hier moet je re kening houden met andere mensen." Een vreemd soort waarschuwing. Moet dat niet altijd, dan? vraagt Bril, enigszins argwa nend loerend door haar jam potjesglazen. G. kijkt me veelbetekenend aan. Bril heeft het al drie keer eerder gevraagd, weet ik van hem. Bril is niet alleen een roddel tante met beginnende de mentie, ze is ook dovig. Dat maakt het er niet makkelij ker op. Intussen is Bril losgebar sten in een litanie over de buren. ,,Die van vroeger, die waren pas fijn. Aardige, nette, blanke mensen. Wat er nu allemaal woont, Joost mag het weten. Die van vroegerNou ja. Die zijn al lemaal dood. Bijna dan." Ze knikt naar opzij, waar Schaap voor zich uit tuurt. Er is geen ontsnappen aan. Het tweetal moet op de eer ste etage zijn - wij ook, he laas. Het is maar één verdie ping, maar de lift is traag, net zoals de bewoners van deze seniorenflat. vraagt Bril, voor de tweede keer. ,,Hij woont naast mij", zegt Schaap. ,,U lijkt me heel aardig", hervat Bril. ,,Maar ja, dat was mijn buurvrouw..." - ze wijst naar Schaap - ,,...vroe- ger ook. Ze kwam elke dag op bezoek. We gingen kaarten. Samen naar de bibliotheek. Samen eten. Tot we ruzie kre gen met de buurman. En toen legde zij- ze wijst op Schaap ,,...het met hem bij." Dramatische stilte. ,,Nu komt ze nooit meer op de koffie." Schaap zucht en kijkt naar de verspringende cijfers in de tergend langzame lift. ,,Wat gaat die lift langzaam hè", zeg ik. Bril leunt voorover op haar rollator. „Gelukkig wel. Met zo'n ding is het moeilijk in en uit een lift komen, hoor. Maar ja, ik kan niet meer zonder." Schaap tikt op de hare. ,,Nou, ik zou best zonder kunnen. Ik kan nog aardig uit de voeten. Maar het is handig voor je boodschappen." En bovendien, fluistert ze ons vanachter haar hand toe: hier val je uit de toon als je er geen hebt. Als we terug naar beneden gaan, staan ze er weer. ,,Mid- dag, dames. Waar gaat de reis naartoe?", vraagt G. Bril heeft niks gehoord. Ze staart omlaag, naar haar rollator.,,Samen eten bij het verzorgingshuis", zegt Schaap. Ze kijkt er lijd zaam bij. ,,Al jaren. Elke dag." De monumentale Oranjemolen in Vlissingen heeft vanaf woensdag geen stroom van het elektriciteits net meer nodig. In de i7e-eeuwse molen op de dijk bij de Vissersha ven is een generator geïnstalleerd om duurzame energie mee op te wekken. Ook kunnen nieuwsgieri gen zich vanaf die dag laten infor meren over windpark Borssele 1 en Het gaat om een initiatief van de gemeente Vlissingen, eigenaar van de molen, en het energiebedrijf 0rsted. De energiereus ontwikkelt de helft van het windpark Borssele, dat vanaf 2019 ruim 22 kilometer uit de kust van Walcheren verrij st en straks een miljoen huishoudens van stroom voorziet. De Oranje molen kan met het plaatsen van de generator genoeg energie opwek ken om zichzelf van stroom te voorzien. Dat betekent dat aanslui ting op het elektriciteitsnet niet langer nodig is. Steven Engels, directeur Neder land van 0rsted is enthousiast. ,,Het verduurzamen van de prach tige traditionele Oranjemolen in Vlissingen was een mooie kans voor 0rsted. Ook mooi is dat we de molen kunnen gebruiken als infor matiepunt voor ons windpark. Er is afgelopen week hard gewerkt om de generator te installeren en het informatiepunt in te richten. De onderkant van de molen moest daarom wat worden verbouwd en gerenoveerd." Vanaf woensdag middag wordt de molen openge steld voor nieuwsgierige bezoekers. Koning Willem-Alexander en Ko ningin Maxima brachten vorige week op uitnodiging van de Ierse president Michael D. Higgins een staatsbezoek aan de steden Dublin en Cork. Achter de schermen was Jolien van Waterschoot (21) uit Hulst druk in de weer om dat sa men met haar collega's bij de Ne derlandse Ambassade in goede ba nen te leiden. Tijdens de Ontmoeting Neder landse Genootschap, waarvoor 350 Nederlanders in Ierland waren uit genodigd, schudde Van Water schoot het koningspaar de hand. ,,Ze bedankten me voor het organi seren van het staatsbezoek", vertelt de Hulsterse enthousiast. ,,Het is ongelofelijk om de koning door een boekje te zien bladeren dat jij en je team hebben samengesteld. En dat jij dan degene bent die hen instruc ties mag geven van wat er allemaal gaat gebeuren die dag, dat is echt een unieke ervaring!" Van Water schoot vond Willem-Alexander en Maxima 'vriendelijke en toeganke lijke mensen'. ,,Het blijft natuurlijk zakelijk. Maar ik vond het leuk om te zien dat ze open staan voor een gesprek. Met ons en met alle andere Nederlanders die er waren." De Hulsterse blijft nog een week in Dublin om alles op te ruimen en het bezoek te evalueren. KjEikauwtje. 1® Salaris Opslag voor ministers? Bril neemt het voortouw. ,,O. Wonen jullie hier?" ,,Wie bent u eigenlijk?", We staan intussen in de lift. ,,Waar woont u precies?", ZATERDAG 22 JUNI 2019 GO 2. Hoogste tijd voor een 14 Saskia Noort Man zijn is geen moer aan 19 Ik heb geleefd Lilian leeft met spierziekte ALS 22 Wetenschap Stroomstoten maken blij 22 Specialist Neuspeuteren kan schadelijk zijn 23 Eureka! Huilende mensen zijn aardig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50