Kabinet onderzoekt inzet in Syrië Al jaren uit elkaar, toch prijs van 26 miljoen moeten delen NIEUWS 3 Maarten van der Weijden (38) is gisteren in Leeuwarden begonnen aan zijn Elfstedenzwemtocht. Vier dagen lang pijnigt de langeafstandzwemmer zijn lichaam en geest om geld in te zamelen voor kankeronderzoek. Leeuwarden Toen Maarten van der Weijden tien maanden geleden 's nachts in het water van de Swettehaven in Leeu warden dook, waren een paar came ra's en enkele toeschouwers daarvan getuige. Hij verdween in alle stilte, met de begeleidingsboot aan zijn zijde, eenzaam in de duisternis. Toen Van der Weijden gisteren op dezelfde plek vertrok voor zijn Elfste- denzwemtocht stond de zon strak aan de blauwe hemel, juichten hon derden mensen hem toe en deden tientallen journalisten en camera's verslag van de start. Verder is er niet veel veranderd als de langeafstandzwemmer iets voor half zes 's middags op het ponton verschijnt. De Swettehaven is de zelfde Swettehaven. Zijn vrouw Daisy staat weer aan zijn zijde. En uit »De hele route tussen Sneek en IJlst is feestelijk verlicht dankzij de verkoop van honderden lichtjes de boxen klinkt de klassieker Space Oddity van David Bowie. Het nummer, dat werd gezongen op de begrafenis van zijn 'zieken huismaatje', bezorgt hem een vlie gende start op de plek waar hij - als alles gaat zoals hij het in zijn hoofd heeft - maandagavond weer zal finis hen na zo'n 200 kilometer. Van der Weijden is vooral blij dat het na een maandenlange voorberei ding eindelijk begint. Het was een bittere pil toen hij zijn Elfsteden tocht vorig jaar moest staken. Hij strandde in Burdaard, na ruim 55 uur en 163 kilometer zwemmen. Over vermoeid, doodziek, hallucinerend en met verschrompelde handen en voeten werd hij uit het water van de Dokkummer Ee gevist. Teleurstelling maakte al snel plaats voor hernieuw de strijdlust. Nu wordt niets aan het toeval over gelaten. Van der Weijden heeft de laatste week vooral veel geslapen en gegeten, af en toe een uurtje ge zwommen. Hij heeft lering getrok ken uit de vorige tocht. Hij heeft nóg meer koolhydraten gestapeld. En in juni heeft hij kortere nachten dan in augustus. ,,Ik ben relaxter'', zei hij deze week. ,,Ik heb er zin in. Ook al weet ik dat het best veel pijn zal doen, iets waar ik niet naar uitkijk. Dat blijft onzeker en angstig.'' Vorig jaar barstte tijdens zijn zwemtocht een spontaan volksfeest los in Friesland. In de donkere uren zetten boeren hun tractoren met de lampen aan langs het water, om hem in het licht te zetten. En overal waar Van der Weijden passeerde, werd hij hartstochtelijk toegejuicht. De saamhorigheid zal dit jaar niet anders zijn. Misschien zelfs wel ster ker, uitbundiger, intenser en harts tochtelijker. De hele route tussen Sneek en IJlst is feestelijk verlicht dankzij de verkoop van honderden lichtjes. Tijdens zijn tocht wordt hij ge steund door tachtig 'meezwem- mers'. Vorig jaar gooide een poepbac- terie roet in het water. Nu is de wa terkwaliteit goed en zwemmen bij elke doorkomststad mensen 2 kilo meter mee. Vorig jaar haalde Van der Weijden 5 miljoen euro op voor kan keronderzoek. Dit jaar heeft zijn Maarten van der Weijden Founda tion samen met patiëntenorganisa ties elf doelen geselecteerd. De honderden mensen bij de start zijn er om Van der Weijden een hart onder de riem te steken. En ze zijn er voor zichzelf omdat ze op de een of andere manier geconfronteerd wor den met die 'rotziekte'. Uit die lotge noten haalt Van der Weijden, die zelf leukemie overleefde, zijn inspiratie. En daarom staat hij wéér op dat pon ton voor een onmenselijke opgave. De rode loper is uitgerold. In zijn zwempak lijkt hij op astronaut 'ma jor Tom' uit Space Oddity. Hij knuffelt zijn kinderen, staat minutenlang in een innige omhelzing met zijn vrouw Daisy. Als Bowie is uitgezon gen, duikt Van der Weijden het water in. De eerste honderden meters zwemt hij door een erehaag van 'meezwemmers', om daarna een zaam richting Sneek te verdwijnen. PONTIAC De Ame rikaan Rich Zelasko won zes jaar geleden in een loterij 30 mil joen dollar, oftewel 26,5 miljoen euro. Een rechter heeft nu beslist dat zijn ex Mary-Beth recht heeft op de helft van dat bedrag. Het kop pel uit Pontiac (Mi chigan) was al twee jaar uit elkaar toen de Amerikaan het winnende biljet kocht, maar de scheiding was nog niet officieel uitge sproken. Mary-Beth scha kelde een leger ad vocaten in om haar gelijk te halen. ,,Het klopt dat Zelasko die ene dollar heeft uitgegeven om de jackpot op de kop te tikken", stelde be middelaar John Mills tegenover The New York Post. ,,Het geld was op dat mo ment voor de wet nog gemeenschap pelijk bezit en dus ging het om een ge deelde investering." De advocaat van Zelasko vindt het bizar. ,,Rich had ge luk in het spel, maar dat heeft hij zelf af gedwongen. Mary- Beth heeft hier niets mee te maken." In 2011 vroeg het stel de scheiding aan, maar die werd pas vorig jaar offici eel afgehandeld. Het ligt niet voor de hand dat een eventuele militaire missie een grote missie zal zijn, stelt Bijleveld. ,,We zijn niet voor niets de missie in Mali gestopt. De landmacht is echt in herstel nu.'' Dat het kabinet toch alle moge lijkheden wil onderzoeken, is om dat de internationale gemeen schap er veel aan gelegen is om een machtsvacuüm na het verslaan van IS te voorkomen en te zorgen voor stabiliteit in de regio. ,,We hebben niet voor niets aan de eer dere missie meegedaan en we wil len ook niet dat dat voor niets is geweest'', benadrukt Bijleveld. ,,We gaan nu rustig kijken wat we wel of niet zouden kunnen We hebben niet voor niets aan de eerste missie meegedaan en willen niet dat dat voor niets is geweest doen. Dat kan van alles zijn.'' Nederlandse militairen zitten nu al wel in Irak, als onderdeel van de coalitie tegen IS. Volgens Bijle- veld is het ook mogelijk dat Neder land daar taken overneemt, zodat een ander land bijvoorbeeld meer kan doen in Syrië. ,,Dat ligt alle maal nog open.'' Overleg Volgende week overleggen de lan den die deel uitmaken van de anti- IS-coalitie, in Brussel. ,,Daar gaan we doorpraten: wat wordt er van ons gevraagd?'' De Amerikanen deden eerder al een breed verzoek aan alle landen van de coalitie die tegen IS vocht, daar hoort ook Ne derland bij. De exacte inhoud van dat verzoek is geheim. zaterdag 22 juni 2019 GO Weg is-ie, op naar Sneek! Tonny van der Mee Kijk op de site bij /video voor alle (live)video's rond de Elfstedentocht van Maarten M Door een haag van meezwemmers begint hij aan de 200 kilometer. foto's anp en marcel van kammen Het kabinet onderzoekt de inzet van Nederlandse militai ren in Syrië. Ook een civiele bij drage wordt bekeken. Minister Ank Bijleveld van Defensie zegt 'welwillend' te kijken naar een Amerikaans verzoek daartoe. Hanneke Keultjes Den Haag -Minister Bijleveld, Defensie Maarten van der Weijden neemt afscheid van zijn vrouw Daisy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3