College uoor Vauo 10 ZEELAND Haal een diploma mauo, hauo of uwo uia het Vauo EXPOSITIES MENS, TECHNIEK EN NATUUR Werk van Kees Wijker was een tijdje terug te zien in de tentoonstelling Vol van energie bij CBK Zeeland. In juni vorig jaar exposeerde Sandra van der Meulen in Sluis. Van beiden is nu in Middelburg nieuw werk te zien. Laat ik beginnen met San dra van der Meulen (1959). Haar grote composities bestaan als steeds uit op linnen geplakte dunne vellen rijstpapier met inktvlekken en gedrukte teksten. Ze hebben iets van landkaarten zonder legenda, verwijzen naar reizen door tijd, ruimte en gedachten, door onbe kend gebied. Draden kunnen le venslijnen zijn, met een begin en een einde. Het werk bestaat uit te- genstellingen. Licht versus donker, spetters en vlekken naast tekstre gels. De geest die de materie be zielt? Of brengt de materie de geest tot leven? De teksten gaan over onze plek in de schepping. Over wie wij zijn of zouden kunnen zijn. 'Wij zijn bedoeld om te schitteren', lees ik. Wat betekent dat voor het omgaan met de tegenstellingen in de werkelijkheid en in onszelf? Van der Meulen biedt ruimschoots stof voor reflectie, uitstekend op zijn plaats in de toren van de Lange Jan. Kees Wijker (1957) maakt ruim telijke tekeningen van ijzerdraad. Vaak draaien ze om beweging. Ze verwijzen naar machines, maar ook naar hemellichamen. De eenvoud van zijn constructies en de fragili teit ervan zijn metafoor voor de be perkingen van het menselijk ver nuft ten opzichte van de kracht en trefzekerheid van de natuur. Een ander aspect van Wijkers werk is de zwaartekracht. Hij knutselt con structies waarin hij objecten aan draadjes hangt. Een brokkelige steen bijvoorbeeld, maar vaker voorwerpen die door mensen ge maakt zijn: een knijper, een klosje garen, een potlood of een trechter. Zo krijgen dingen waar je normaal aan voorbijgaat een intense aanwe zigheid. Met Wijker kun je je ver wonderen over wat mensen maken en zijn en tegelijkertijd beseffen dat we in de oneindig grote werkelijk heid maar een beetje lopen te prut sen. Melanie Mertens (1969) schildert taferelen waarin technische objec ten domineren. Een lopende band of een enorme stalen constructie met bewegende delen. Ze situeert die laatste in een woest golvende zee. Als derde element voegt ze de mens toe, bijvoorbeeld in de vorm van aan touwen hangende acroba ten. Ze zijn vrij én gebonden. Mer- tens staat net als Wijker stil bij onze verhouding ten opzichte van onszelf, de natuur en de techniek. In 'Union' gaan kronkelige takken de strijd aan met de strakke staal constructie van een elektriciteits- mast. Wie wint het op den duur? Mertens moet het niet hebben van schilderkunstig raffinement, maar treft doel met een efficiënte en ver beeldingsrijke aanpak. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 weegt nu al om gastarbeiders uit nog verdere landen te halen. Werkloos betekent toch kenne lijk iets anders dan werkzoe kend. Kees Baan Wijdauplantsoen 29 Middelburg Boeren Waarom zou ik de boeren een hogere prijs gunnen voor het produceren van voedsel (krant 17 juni) als zij de meeste subsi dies uit Europa ontvangen? Waardoor ze kunnen doorgaan met het uitputten van land bouwgrond, te veel mest produ ceren, mijn drinkwater vergifti gen, ongehoord veel stikstof uit stoten en geen begrip tonen voor de aantasting van mijn ge zondheid? Ton Besselink Kasteelstraat 18 Vlissingen Polen Arbeiders uit met name Polen kiezen door hogere verdiensten in thuisland steeds meer voor terugkeer, las ik in de krant (19 juni). Gouden tijden voor werk lozen die met grote regelmaat beweren dat 'die buitenlanders' ons werk komen afpakken, zul len aanbreken. Ziet u ze ook al staan, in de rij voor uitzendbu- reau's waar men binnenkort mogelijk bonnetjes moet trek ken voor een beurt? Werklozenprobleem opgelost? Niets is minder waar. Men over- Groene stroom 24 procent van de mannen ge looft niet dat groene stroom be staat (krant 21 juni). Laten dit nu de slimste mensen zijn. Zij wé ten dat als er géén zon of wind is er óók géén stroomproductie is! Altijd wordt er 'vuile stroom' verkocht, want er is nooit vol doende aanbod van groene stroom om aan de vraag te kun nen voldoen. Het verhaaltje van de stroomleveranciers dat dSn groene stroom uit het buiten land ingekocht wordt, is een fa beltje. Dat buitenland heeft een kleine productie en heeft dan zelf de stroom nodig. Zelfs Noorwegen kan niet aan de Ne derlandse vraag voldoen. Wij worden in het ooitje geno men of belazerd. Jan Duin Leliëndaleweg 15 Burgh-Haamstede De intakegesprekken vinden plaats van 19 tot en met 30 augustus. scalda.nl/uauo (uoortgezet algemeen volwassenen onderwijs) zaterdag 22 juni 2019 Op reis door tijd en GO ruimte Kees Wijker: 'Stilleven'. fotos nico out Nico Out Middelburg Sandra van der Meulen: 'Tide of Events'. T/m 29/6: Melanie Mertens en Kees Wijker, Galerie Gerritse, Londensekaai 19, Middelburg, vr. en za. 13.00-17.00 uur. T/m 2/7: Sandra van der Meulen, Lange Jan, Koorkerkhof 1, Mid delburg, dagelijks 10.30-17.00 uur. Melanie Mertens verzorgt 29 juni een workshop. FOTO KOEN SUYK/ANP Melanie Mertens: 'Union'. Kijk voor meer informatie over het voortgezet algemeen volwassenen onderwijs op:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38