Provincie wil helderheid over financiën ZB Provincie: Heel Zeeland lijdt als HZ minder rijksgeld krijgt agriteam Eis opname in inrichting voor bedreiging met mes 4 AFVALVERWERKING ZEEUWSE GEMEENTEN/^ Woon je in de gemeente Terneuzen, Borsele, Reimerswaal of Noord-Beveland? Dan mag je het scheiden van plastic, blik en drankenkartons uit afval vanaf 1 april 2020 overlaten aan machines. Het geeft de recycling van grondstoffen een enorme impuls. Toch klinkt er ook een waarschuwing. „Voor het scheidingsgedrag van mensen is dit niet goed.'' De ZB verkeert al enkele jaren in de rode cijfers. Tot nu toe ging het steeds om tekorten van ongeveer een ton per jaar. Dat was ook voor 2018 verwacht, maar uit de jaarre kening blijkt dat het verlies is op gelopen tot 338.000 euro. De alge mene reserve is geslonken tot nog geen 10.000 euro. Statenleden reageerden vrijdag in de commissie bestuur veront rust. Jan Henk Verburg (Christen Unie) vreesde een herhaling van eerdere financiële perikelen met de ZB. ,,Bij ons is het vertrouwen een beetje weg dat men nog in control is." Gedeputeerde Pijpelink sprak van een 'somber beeld'. ,,Ik deel de zorgen." Begin deze maand is er nog bestuurlijk overleg geweest. Daarin heeft de ZB de verwach ting uitgesproken uit de rode cij fers te kunnen komen. Niettemin wil Pijpelink, gezien de jongste signalen, op korte ter- mijn opheldering. ,,Ik ben met een kennismakingsronde bezig langs allerlei instellingen. De ZB heeft zichzelf nu bovenaan geplaatst. Ik zal de directie heel snel uitnodi gen om een toelichting te geven." Ik heb ook haast met het ontmoeten van de directie en daar meer info te krijgen De commissie drong erop aan dat er nog voor de zomer helder heid komt over de ernst van de si tuatie en de oplossingen die de ZB voor ogen heeft. De laatste verga dering van Provinciale Staten is op 5 juli. ,,Ik heb ook haast met het ontmoeten van de directie en daar meer informatie te krijgen", ant woordde Pijpelink. ,,Het zou mij een lief ding waard zijn als ik daar 5 juli iets over kan zeggen." De HZ trok vorige maand aan de bel na de publicatie van het rap port Wissels Om, van de commissie Van Rijn. Daarin staat de suggestie om rijksgeld dat naar hogescholen gaat, anders te verdelen. Dat zou de HZ sterk benadelen: met 1,2 mil joen euro per jaar. Nadelig De HZ sprak van 'desastreuze plannen'. In het spoor van de HZ trokken CDA-Statenleden Jeffrey Oudeman en Hannie Kool-Blok land aan het de bel bij Gedepu teerde Staten. Die maken zich ook zorgen, antwoorden ze nu, en er kennen dat een dergelijke maatre gel 'direct nadelige gevolgen zou hebben op de rol die de HZ in Zee- land speelt'. Het gaat dan om con sequenties op het gebied van ves tigingsklimaat, leefbaarheid en economische ontwikkeling. En dat is wel gek, vinden GS, want het Rijk pompt aan de andere kant wel geld in het programma Zeeland in Stroomversnelling, wat nu juist die facetten een oppepper moet geven. Voor de HZ zelfheeft zo'n bezui niging ook direct gevolgen: op het gebied van personeel, opleidings aanbod en innovatieve mogelijk heden. Dat kan weer tot gevolg Gevolgen voor vestigingsklimaat, leefbaarheid en economische groei hebben dat er minder studenten op de school af komen, vrezen Ge deputeerde Staten. Minister Ingrid van Engelshoven heeft de aanbevelingen uit het rap port nog niet overgenomen. Er is dus nog tijd om haar op andere ge dachten te brengen. GS geven aan samen met de HZ te willen kijken welke acties er gevoerd kunnen worden. norme installaties staan in de gigantische loods van Afvalver werking Rijnmond (AVR) in de Botlek. Ze maken een oorverdovend kabaal. Over lopende banden vliegt een ratjetoe aan afval in razend tempo van machine naar ma chine, 24 uur per dag. ,,Ik schat dat we minimaal 200 banden hebben'', zegt Danny Tsjeng, groepsleider logistiek. Het afval - Tsjeng: ,,Wij noemen het grondstoffen'' - passeert onder weg verschillende installaties. Zo zijn er twee magneetban den die al het ijzer eruit vissen. Het organische materiaal ver dwijnt in de kleine gaatjes van de 'schudzeef', een band die het afval letterlijk schudt. Wat over blijft gaat de volgende band op, waar zuigmonden alle plastic fo lie opzuigen. Met behulp van een infraroodsysteem dat materialen herkent, worden vervolgens bij voorbeeld plastic flesjes met hoge druk uit het overige afval geschoten. Wat geen pmd (plas tic, metalen en drankenkartons) is gaat naar de verbrandings- oven, waar de hitte wordt ge bruikt voor de stadsverwarming. Restafval De afvalverwerker scheidt er, sa men met een kleinere vestiging in Duiven, in totaal 430.000 ton restafval per jaar. Dit zijn de grijze zakken van ongeveer 1,7 miljoen inwoners uit Den Haag, Utrecht, Leiden en Rotterdam. Nu er een tweede scheidings machine bij gekomen is, kan er nog meer bij. Vanaf 1 april (wan neer de lopende contracten be ëindigen) kan daarom ook het Ik heb hiervoor in een kaasfabriek gewerkt, daar stonk het veel erger restafval van de gemeenten Ter- neuzen, Reimerswaal, Borsele en Noord-Beveland worden ver werkt. ,,Deze gemeenten zijn goed voor een kwart van het Zeeuwse restafval. Door de tweede sorteerlijn kan AVR nog eens 200.000 ton afval schei den", weet Paul Marinissen van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD). Het afval zorgt voor een on aangename geur, maar Tsjeng vindt het wel meevallen. ,,Na een tijdje ruik je dat niet meer'', zegt hij. ,,Ik heb hiervoor ook in een kaasfabriek gewerkt. Daar stonk het veel erger.'' In keurig gesorteerde, samen geperste balen van 500 kilogram De officier van justitie in Middel burg heeft gisteren de rechtbank verzocht de 31-jarige Vlissinger A. J. te ontslaan van rechtsvervolging en voor één jaar te laten opnemen in een psychiatrische inrichting. Gedragsdeskundigen oordeelden dat J. volledig ontoerekeningsvat baar moest worden geacht. Het ging niet goed met de Vlis singer op 9 maart van dit jaar. Ei genlijk ging het al veel langer niet goed. Het spookte in zijn hoofd. En ook had hij sinds zijn acht tiende last van psychoses en leed hij waarschijnlijk aan een vorm van schizofrenie. En in die toe- stand, 'een psychotische episode van achtervolgings- en gods dienstwaanzin', stapte hij gekleed in een djellaba (lang losvallend gewaad) een Vlissingse kleding zaak binnen. Hij werd ontvangen met een vriendelijke glimlach, maar bij J. viel het volledig ver keerd. In zijn beleving werd hij uitgelachen om zijn djellaba. J. ontstak in woede, begon te razen en te tieren en dreigde twee per soneelsleden en een bezoeker die zich met het gescheld bemoeide dood te steken. Op een en ander kracht bij te zetten, haalde hij een fors uitgevallen koksmes uit zijn mouw en begon ermee in het rond te zwaaien. (ERF)PACHTINSCHRIJVING zaterdag 22 juni 2019 GO De provincie eist op korte ter mijn opheldering over de finan ciële problemen bij ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zee land. Gedeputeerde Anita Pij- pelink wil snel met de directie om tafel. Rolf Bosboom Middelburg - Anita Pijpelink, gedeputeerde De gevolgen van een veel lagere rijksbijdrage voor de HZ zijn niet alleen slecht voor het onderwijs, maar ook voor het vestigingskli maat, de leefbaarheid en de economische ontwikkeling in Zeeland. Dat vinden Gedepu teerde Staten. Die willen samen met de onderwijsinstelling pro beren dat in Den Haag duidelijk te maken. Martijn de Koning Vlissingen Deze machine gaat Folkert van der Krol Rotterdam -Danny Tsjeng, AVR Ad Roos Middelburg Uitspraak 5 juli. MAKELAARS EN TAXATEURS LANDBOUWGROND/BOOMGAARD TEWEMELDINGE Protestantse Gemeente Wemeldinge In erfpacht aangeboden: Landbouwgrond 08.48.90 ha Landbouwgrond 06.98.30 ha Landbouwgrond 02.89.30 ha Boomgaard 00.82.00 ha Totaal 19.18.50 ha In geliberaliseerde pacht aangeboden: Grasland 02.15.60 ha Landbouwgrond 04.64.80 ha Totaal 06.80.40 ha Sluiting inschrijving: 21 augustus 2019 om 17.00 uur 2ie voor informatie en het inschrijfformulier www.agriteam.nl of neem contact op met de heer ing. J.M.C. (Marco) van Sabben via vansabben@agriteam.nl of 06-20599568.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32