Plastic niet bij het restafval Op zoek naar beste Zeeuwse boek Sluis staat nog steeds open voor intocht sint Verborgen talent 2 Het oordeel van weggebruikers die ter hoogte van Rilland de afslag naar stopplaats 't Scheld nemen, is niet mals. Vies en triest, kort samengevat. STOPPLAATS 'T SCHELD Commentaar De inwoners van Terneuzen, Reimerswaal, Noord-Beve land en Borsele zullen wel even aan het idee moeten wennen. Vanaf volgend voorjaar hoeven zij plastic afval niet meer apart aan te bieden. Het mag gewoon bij het restaf val. Maar de vier gemeenten willen ook dat hun burgers het overige afval wél gewoon blijven scheiden. De vier gemeenten komen terug op het idee zo veel mogelijk afval apart aan te bieden, omdat het goedkoper is het plastic achteraf te schei den bij de Afvalverwerking Rijnmond. Dus volgend jaar, terwijl andere Zeeuwse gemeenten nog dapper hun best doen om het scheiden van afval echt diep tus sen de oren te krijgen, slaan de vier gemeenten een andere weg in. Dit is geen gelukkige keuze. Bij het scheiden van afval gaat het in de eerste plaats om de bewustwording dat ieder een met een beetje moeite veel minder afval kan hebben. Afval scheiden zet bijvoorbeeld aan tot nadenken over het nut van plastic verpakkingen. Die zijn vaak helemaal niet nodig. Afval scheiden past ook in de gewenste cultuur van maximaal herge bruik van materialen. Die cultuur moet thuis beginnen. Conse quent, inclusief plastic. Verder helpt het thuis scheiden van alle herbruikbare soorten de hoeveelheid restafval te beperken. Hoe minder restafval, des te eerder zullen burgers het betalen per container accepteren, volgens velen het eerlijkste systeem. Met het achteraf scheiden van plastic spannen de vier ge meenten het paard achter de wagen. Scheiden van huishoudelijk afval draait in de eerste plaats om bewustwording, niet om de kosten In aanmerking komen boeken die sinds 15 juli 2018 zijn verschenen en die gaan over een Zeeuws onder werp en/of zijn geschreven door ie mand met een Zeeuwse achter grond. De prijs wordt georgani seerd door ZB Planbureau en Bibli otheek van Zeeland Commissaris van de koning Han Polman is opnieuw voorzitter van de jury. Die bestaat verder uit Anya Marinissen (vakreferent Neder landse taal- en letterkunde bij ZB), Perry Moree (directeur ZB), Arie Leen Kroon (hoofdredacteur PZC), Yvon Né (auteur en beeldend kun- ALMANAK stenaar) en Margot Schotel (redac teur en documentairemaker Om roep Zeeland). De jury stelt in september een longlist van tien titels samen. Die wordt later teruggebracht tot een shortlist. De winnaar wordt op 9 november onthuld. Vorig jaar won Franca Treur met haar roman Hoor nu mijn stem. De jury stelt in september een longlist van tien titels samen De jury kent ook enkele Accola des toe, als bijzondere vermeldin gen. Dit jaar is er voor het eerst sinds 2005 geen publieksprijs. Het is zo kort voor de zomerva- kante nog heel spannend voor de Goese havo-scholier. De laatste weken houdt hij zijn steeds be zorgder wordende ouders op de hoogte van zijn kansen. ,,Als ik nu voor eco een 4,4 haal, sta ik nog steeds een 5,02 en heb ik maar twee minpunten. Dan ga ik nog over. Voor wiskunde moet ik wel een 5,3 halen. Het is een SO en die tellen niet zo zwaar. Als het een proefwerk was, dan was een 5,06 voldoende om op een 5,5 uit te komen." ,,En lukt dat jongen?" ,,Mmm, weet niet. Ik ben niet zo goed in rekenen." De Klerk neemt Labrujère over Winnaars van praktisch verkeersexamen Om die reden ontvingen ze gisteren uit handen van wethouder Loes Meeuwisse de wisselbe ker. In totaal namen 407 leerlingen van veertien basisscholen uit de ge meente deel aan het exa men. 229 kinderen leg den de zeven kilometer lang fietsroute helemaal foutloos af. RENESSE Scalda breidt praktijkroutes uit De stopplaats 't Scheld bij Rilland verdient geen schoonheidsprijs. nemen. De wc is kapot, het stalen meubilair van het type 'blijf hier vooral niet te lang hangen'. Niet be paald de gedroomde toeristische entree van Zeeland. Toegegeven: op een zonnige dag kan het goed toeven zijn op 't Scheld. Dat is dan geheel en al de verdienste van de Grote Architect. Tussen het frisse groen en de rui sende bomen in de berm van de lange parkeerstrook zijn her en der kille stalen tafels gezet, met banken eraan vast. Type: hostile design of wel vijandige architectuur, bedoeld om verkeerd gebruik of vandalisme te ontmoedigen. Het mag, kortom, vooral niet te gezellig worden. Op een van de tafels staan drie blikken in het gelid. Misschien wel van de mannen die, eveneens in slagorde, verderop aan het wildplassen zijn, midden op het grasveld. Eerlijk is eerlijk: veel zwerfvuil ligt er niet, behalve dan een paar vuilniszakken die gemakzuchtig naast de grote vuilcontainers zijn neergezet. Dit is een rustplaats voor mensen die onderweg zijn. Passanten, en dat moeten ze blijven. Zo bezien is het logisch dat nergens een over kapping te vinden is die beschut ting biedt tegen brandende zon, striemende regen of harde wind. Drie generaties De familie Mreyen - drie generaties en een hond - heeft er 230 kilome ter opzitten vanaf hun woonplaats Weywertz in België. ,,Een heel stuk van de route door België kun je on- derweg nergens stoppen. Dan is het echt heel fijn als je hier kunt uit stappen. Maar comfortabel kun je het hier niet noemen. Waarom is er niet ergens een huisje met een dak?", zegt pater familias Willy Mreyen (65). Dit is geen visite kaartje voor Zeeland, vindt hij. En dan heeft Willy het nog niet eens over de toiletten gehad. Defect, staat op het futuristisch ogende, roestvrijstalen toiletge bouwtje. Gelukkig is er een nood- gebouwtje. Maar om daar je heil te zoeken moet de nood wel héél hoog zijn, vindt het echtpaar Mueller. De Normaal is in Nederland alles goed georganiseerd. Dit valt uit de toon toiletten zouden wel wat beter schoongemaakt kunnen worden. Het bordje dat de provinciegrens aangeeft, hebben de Duitsers ge mist. Je hebt geen idee dat je Zee land in rijdt, vinden ze. Tiende keer Gisela (70) en Werner (73) Vogl uit Rothenburg zijn al voor de tiende keer in Zeeland. ,,Wij weten het wel, een stukje terug staat een bord waarop staat dat Zeeland be gint. Maar waarom niet hier een wat groter bord neergezet, met een hartelijk welkom en een over zichtskaart, een plattegrond van Zeeland?" Ze zijn net naar het noodgebouwtje geweest. Een van Wat burgemeester Marga Vermue betreft is er in haar gemeente Sluis nog steeds interesse in een lande lijke Sinterklaasintocht. Donderdag had ze een gesprek met collega burgemeester Jan Hamming van Zaanstad. Vermue maakte eerder kennis met haar collega waarbij het ge sprek over de intocht ging. ,,Toen zei hij dat als ik meer wilde weten over wat er allemaal bij de intocht komt kijken, ik maar eens langs moest komen." Vorig jaar deed de gemeente Sluis met de gelijknamige stad al een gooi naar de nationale intocht. Het werd uiteindelijk Zaanstad. Waarom Sluis toen niet gekozen werd weet burgemeester Vermue niet. ,,De NTR, die de keuze maakt, laat daar niks over weten. Het is al lemaal niet erg transparant. Zo wil len ze ook niet vertellen welke an dere gemeenten er in de race zijn. Het is allemaal nogal vaag." Geleerd Zonder al te veel in details te willen treden zegt Vermue dat ze veel ge leerd heeft van haar bezoek aan Zaanstad. ,,Ik weet dat er echt een heleboel bij komt kijken. We heb ben als Sluis nog steeds interesse in de intocht." zaterdag 22 juni 2019 II De inschrijving voor de Zeeuwse Boekenprijs 2019 is geopend. Kandidaten voor de prijs kunnen tot en met 15 juli worden inge zonden. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Staal- en werktuigbouw bedrijf Labrujère in Mid delburg wordt overgeno men door staal- en wa terbouwbedrijf De Klerk Werkendam. Alle mede werkers kunnen blijven en de huidige activiteiten worden voortgezet. Met de overname wil De Klerk zich naast water bouw en staalbouw ook op werktuigbouw gaan richten. Hiermee kan een breder pakket aan dien sten en werkzaamheden worden aangeboden. Labrujère blijft onder de zelfde naam en vanuit het huidige adres in Middel burg opereren. Ook de leiding blijft ongewijzigd. KLOETINGE Leerlingen uit groep 7 van de Kloetingseschool hebben het praktisch ver keersexamen van de ge meente Goes het best af gelegd. De Praktijkroute Ho- reca-Toerisme, die Scalda sinds dit jaar voert op Walcheren, wordt komend school jaar uitgebreid met rou tes op Schouwen-Duive- land en in West-Zeeuws- Vlaanderen. De route houdt in dat studenten die geïnteresseerd zijn in een horeca- of toerisme- opleiding kunnen starten aan een leertraject waarin ze meteen aan de slag gaan in de praktijk en niet meer op school komen. Ze worden in het bedrijf gecoacht door een docent van Scalda en een praktijkopleider van de organisatie. Triest en Ondine van der Vleuten Rilland - Gisela Vogl, toerist Guido van der Heijden Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30